Ристовски: Повторно ги повторивме истите грешки

Борко Ристовски беше во тесна конкуренција да биде избран за играч на мечот на натпреварот против Јапонија, бидејќи македонскиот чувар на мрежата имаше дури 20 успешни одбрани со кои апсолутно ги откажа противничките играчи од желбата да направат изненадување. Македонскиот „министер за одбрана“ ја спушти ролетната во свој препознатлив стил и одигра клучна улога во првата победа на Македонија на шестиот мундијалски настап, но бидејќи важи за еден од најискусните играчи во репрезентацијата, тој по мечот порача да не се крева преголема еуфорија и да се работи на поправање на грешките кои ги забележал и денеска. – Не беше така лесно како што изгледа, Јапонците беа многу незгодни. Кажав уште пред натпреварот, беа исклучително брзи, ни правеа големи проблеми во одбраната. Од 28 гола, мислам дека барем 15 беа од контри и брз центар. Беа екстремно брзи и ни направија големи проблеми во одбраната. Но, покрај проблемите во одбраната, ги повторивме истите грешки од мечот со Србија. Промашувавме зицери во нападот, ...
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Минхен, Марија Ковачева Промената на генерацијата и младите репрезентативци во нашиот тим се оние на чија сметка одат забелешките по неуспешната мундијалска трка кон главната фаза. „Одигравме тежок натпревар, борба. Не е ништо лошо, ниту срамно да се признае дека Исланд е подобар од нас, а имаа и среќа, а среќата ја заслужуваат оние што се борат. Ние не одигравме тоа што требаше и на крај загубивме. Видовте дека цело првенство, барем првиот круг го одигравме со ист број на играчи. Борбата не изостана од тие што бевме на терен, но квалитет недостасува. И Исланд е со промена на генерација, но го видовте нивниот квалитет и нашиот. Тоа е реалноста, колку и да не боли. Нивните млади грешеа, но не правеа грешки како нашите... Можеби ова го кажувам со жешка глава, но впечатокот од ова првенство е тој. Треба да се одмориме и да видиме што и како понатаму“, вели Борко Ристовски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Минхен, 15. јануари 2019 (ИНПРЕС) – Македонската ракометна репрезентација го претрпе првиот пораз на Светското првенство откако убедливо беше поразена од селекцијата на Хрватска со 31:22. Бекот на ракометната репрезентација на Македонија, Филип Лазаров, по поразот од Хрватска, изјави дека противникот одиграл перфектен натпревар и дека покажал дека се поквалитетна репрезентација од нашата. – Бевме во игра до 50-тата минута, меѓутоа не го одигравме овој натпревар како што треба, не исполнивме некои многу лесни задачи. Промашувавме зицери, празни голови, грешки, секој по една-две. Требаше да одиграме перфектен натпревар денеска за да се надеваме на нешто. Мислам дека тој перфектен натпревар го одигра Хрватска и покажаа дека се поквалитетни од нас. Ние не го исполнивме тоа што требаше за да останеме во игра за победа во овој меч – изјави Лазаров по мечот. Тој додаде дека поразот го оставаат зад себе и првенството оди понатаму, а целта на „жолто-црвените“ останува следната фаза. Македонија денеска одмара, а ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Голманот на ракометната репрезентација на Македонија, Борко Ристовски по убедливиот пораз вечерва од Хрватска (31-22) изјави дека тимот на Лино Червар е поквалитетен и дека ги казниле сите грешки на нашите ракометари, но треба да се обидеме да победиме во еден од следните два натпревари против Шпанија и Хрватска, со цел пласман во следната фаза. – На Хрватска им се поклопија сите коцки на денешниот натпревар. Промашивме зицери кои што нормално не ги промашуваме. Хрватска е искусна репрезентација и тоа знаеше да го казни преку полу-контри и контри и лесни голови. Нема многу што да се објаснува – Хрватска е поквалитетна репрезентација од нас и тоа треба да го прифатиме. Продолжуваме напред, главата горе и треба што подобро да се подготвиме за следните два натпревари и да се обидеме да добиеме барем еден за пласман во втората фаза, изјави голманот на Македонија попоразот од Хрватска. Во однос на тактиката „7-6“ која двата селектори ја користеа во првото полувреме и која ја донесе убедливата предност на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската ракометна репрезентација не успеа да го помине првиот посериозен предизвик, откако загуби со 22-31 против Хрватска. Борко Ристовски имаше неколку одлични интервенции во мечот, односно во второто полувреме, но нашите ракометари не ги искористија. Промашивме многу зицери, а Хрватите се искусни и го казнија тоа. Нема што да се објаснува многу, тие се поквалитетни и мора да го прифатиме тоа. Главата горе и треба да се подготвиме за следните натпревари. Мора да добиеме барем еден од нив за да обезбедиме пласман понатаму. Сите натпревари се важни. Пред стартот на првенството го кажавме тоа и мора да ја бараме нашата шанса“, кажа Ристовски.
| | веќе видена | слични

Веднаш по завршување на мечот, Филип Лазаров и голманот Борко Ристовски беа едногласни. Македонија имаше многу загубени топки, промашивме многу чисти шутеви, дури и удари од далечина на празна мрежа, а сето тоа не смее да се прави против ривал како што е Хрватска. „Ние бевме во игра до 50 минута, но не одигравме како што треба. Промашувавме зицери, празни голови, грешки, два на еден ситуации, сите по една-две и затоа поразот е убедлив. Требаше да одиграме перфектен меч, а така одигра Хрватска. Едноставно Хрватска покажа дека е поквалитетна од нас. Ова е само еден меч, одиме на следниот. Наша цел е следната фаза“, рече Филип Лазаров. Голманот Ристовски повторно имаше двоцифрен број на одбрани, но тоа не беше доволно да се избегне убедлив пораз. „Промашивме многу зицери, а Хрватска искусна селекција и тоа знаеше да го казни. Нема многу што да објаснуваме, Хрватска е поквалитетна и тоа треба да го прифатиме. Загубивме, но главата горе. Одиме понатаму, треба да добиеме еден од последните два меча и да стигнеме ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Бекот на ракометната репрезентација на Македонија, Филип Лазаров, по поразот од Хрватска со 31-22 во третото коло на Светското првенство, изјави дека противникот одиграл перфектен натпревар и дека покажал дека се поквалитетна репрезентација од нашата. Голманот на ракометната репрезентација на Македонија, Борко Ристовски,по убедливиот пораз вечерва изјави дека тимот на Лино Червар е поквалитетен и дека ги казниле сите грешки на нашите ракометари, но треба да се обидеме да победиме во еден од следните два натпревари против Шпанија и Хрватска, со цел пласман во следната фаза. Фото: МИА/Дарко Попов
| | веќе видена | слични

На Македонија ѝ остануваат барем уште два натпревари на ракометниот Мундијал по високиот пораз од Хрватска, и нè очекуваат два тешки дуела, со Шпанија (в среда) и Исланд (в четврток). Иако очекувањата се токму со Исланд да се бориме за третото место во групата Б и пласман во наредната фаза, Филип Лазаров и Борко Ристовски се согласни дека за стратегијата одлучува само селекторот Раул Гонзалес. „Против Хрватите бевме во игра до 50. минута, но целосно не одигравме како што треба. Не реализиравме зицери, секој направи по некоја грешка, а ни требаше перфектен натпревар каков што одиграа Хрватите. Тие се поквалитетни од нас, но одиме понатаму. Цел останува следната фаза, селекторот ќе реши за стратегијата“, изјави Филип Лазаров по мечот. Со него се согласува и Борко Ристовски. „Тие нè казнија со полуконтри и контри и лесни голови. Нема многу што да се објаснува, тие се поквалитетни од нас и тоа мора да се прифати, но сега одиме понатаму, и да се обезбеди следната фаза. Не реализиравме многу лесни шанси. Ја ...
| | веќе видена | слични

Голманот на македонската репрезентација, Борко Ристовски жали за пропуштените шанси против Хрватска, но е свесен дека Македонија нема квалитет да се носи со денешниот противник.Македонија со голема желба влезе во дуелот со Хрватска, но реалноста се виде на теренот, а на него противникот беше подобар и убедливо победи.„Им се поклопија коцките на Хрватите, ние промашивме зицери, тие тоа го казнија со лесни голови. Нема многу што да се објаснува, Хрватска е поквалитетна репрезентација од нас и тоа треба да го прифатиме. Тоа е тоа, одиме понатаму“, вели Борко Ристовски.„Што се однесува до тактиката „седум на шест“, тоа е избор на Раул Гонзалез. Создадовме многу зицери, но исто така и промашивме многу од нив. Тоа се тактички надмудрувања за кои се одлучи селекторот“.„Не знам дали ќе одмараме со Шпанија и ќе се фокусираме на Исланд. Тоа треба да го одлучи селекторот“.Македонија следниот меч го игра со Шпанија, тој дуел се игра во среда со почеток од 20:30 часот.
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација беше убедливо поразена од Хрватска (32:21) во третиот меч од Светското првенство. Голманот Борко Ристовски и Филип Лазаров како причина за поразот ги наведоа многуте промашени чисти шанси. „Бевме во игра можеби до 50 мин, но не го одигравме мечот онака како што треба. Промашувавме зицери, празни голови, правевме грешки. Требаше да одиграме перфектен меч за да го добиеме, но таков одиграа Хрватите кои покажаа дека се поквалитетни од нас. Одиме понатаму, нашата цел останува иста, пласман во следната фаза“,изјави Филип Лазаров. „Промашивме многу зицери. Хрватите се искусни, реализираа од полуконтри и со лесни голови. Нема што да се објаснува, Хрватите се поквалитетни, тоа е реалноста. Одиме натаму, главата горе, наше е да се подготвиме што подобро за следните мечеви и да се бориме за пласман во следната фаза“, изјави Борко Ристовски. Следниот натпревар на Македонија е против Шпанија во среда со почеток од 20:30 часот. Борко Ристовски и Лазаров едногласни: Кога промашуваш ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 201 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. Зоран Заев фатен во криминал диктира пресуди на Врховен суд. 2. Зоран Заев тргувал со 8-те пратеници, фатен како им ветува паѓање на случаи. ...
сите 284 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ристовски: Повторно ги повторивме истите грешки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: