Висенте Ибора се врати во Шпанија


Шпанскиот фудбалер од средината на теренот, Висенте Ибора, се врати во Шпанија каде потпиша договор до јуни 2023 година со екипата на Виљареал. Долгогодишниот капитен на Севилја, во Лестер се пресели во 2017 година, а за поранешниот англиски првак постигна четири гола на 37 натпревари. Ибора е искусен фудбалер од редот за врска, доминантен во скокот. Квалитетен е и пред противничкиот гол. Ова е престижен трансфер за нашиот клуб, објавија од Вилјареал. Тимот на Лестер за него на Севилја и плати 15 милиони евра, а Виљареал за неговиот трансфер одвоил 10 мил. евра.
| | веќе видена | слични

Во последниот натпревар од саботната програма на 19-то коло од шпанското фудбалско првенство, Хетафе со 2:1 (0:0) победи на гостувањето кај Вилјареал, во дуелот во кој гостите постигнаа автогол а домашните не реализираа пенал во судиското продолжение. Хетафе поведе во 52 минута со голот на Молина, а во 75 минута Вилјареал израмни со автоголот на гостинскиот бек Кабрер, кој ја испрати топката покрај својот голман. Но Хетафе во 89 минута повторно ги имаше трите бода в џеб со голот на Анхел кој во игра влезе три минути претходно. „Жолтата подморница“ имаше можност да спаси бод,во втората минута од судиското продолжување, но Екамбо од 11 метри шутираше над пречката. Вилјареал останува претпоследна, 19-та со 17 бодови, два помалку од 17-то место кое го држи Атлетик Билбао, а кое гарантира нова сезона во Ла Лига. Хетафе, пак, со сега 28 бодови моментално е на шестото место, кое води во разигрувањата за европските натпреварувања. Вајадолид освои важен бод на гостувањето кај Валенсија, одигрувајќи 1:1. Домашните ...
| | веќе видена | слични

Хетафе победи кај Вилјареал со 2:1, а Џирона и Алавес одиграа 1:1 во последните два натпревари одиграно во ла Лига, во саботата. Неверојатно второ полувреме одиграа Вилјареал и Хетафе, полувреме кое само ја продлабочи кризата на домашниот тим. Хорхе Молина погоди во 52.минута за Хетафе, а израмни со авто-гол Кабрера во 76.минута. Во самиот финиш, во 89.минута Анхел погоди за нова предност на Хетафе. Вилјареал имаше шанса за 2:2, меѓутоа Екамби во 92.минута не реализираше пенал. Вилјареал остана на претпоследното место на табелата, додека Хетафе се искачи на шестата позиција. Џирона и Алавес освоија по еден бод откако одиграа 1:1. Џирона е осма во Ла Лига, а Алавес барем до комплетирањето на колот е на позицијата број четири. Кристијан Стуани постигна брилијантен гол во 12.минута, а бод на Алавес им донесе Борха Бастон по 50.минута игра.
| | веќе видена | слични

Вилјареал само си ги зголеми маките со нов пораз од Хетафе, вечерва со 1:2, иако имаа шанса за реми. Во финишот на мечот Екамби промаши удар од белата точка, па поразот беше неминовен. Интересно е што сите три гола ги постигнаа гостите. Двата во мрежата на популарната „жолта подморница“ на Молина и особено на Анхел беа прекрасни, а ефектен автогол си постигна Кабрера. Хетафе ја прекина мини-серијата од два меча без победа и се проби на шестата позиција на табелата, а Вилјареал потона на претпоследното место со 17 бодови.
| | веќе видена | слични

Вилјареал го доведе Висенте Ибора од редовите на Лестер за сума од 11 милиони евра. Шпанскиот играч за врска ја заврши авантурата на Островот само по една и пол сезона, откако не се изнаигра за „лисиците“. Со „жолтата подморница“ потпиша четири и пол годишен договор, според кој ќе се задржи до 2023 година. Лестер го откупи Ибора од Севилја во летото 2017 година за сума од 15 милиони евра, но одигра само 37 меча во сите натпреварувања за една и пол година, а постепено го губеше местото во стартните 11. Сезонава одигра вкупно 11 натпревари, на кои главно влегуваше од клупата. Триесетгодишниот играч за врска ќе биде големо засилување за Вилјареал во вториот дел од сезоната, од него се очекува да ѝ помогне на екипата да се избори за опстанок во шпанската елита. Вилјареал по 18 натпревари во Ла Лига, се наоѓа на 18-тото место со освоени 17 бода.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот клуб Виљареал официјално го потврди ангажманот на фудбалерот на Лестер, Висенте Ибора. Ибора во 2017 година стигна во Лестер од Севиља, а сега се враќа во Примера и потпиша договор до 2023 година со „жолтата подморница“. „Ибора е искусен фудбалер од средината на теренот и доминантен во скокот. Квалитетен е пред противничкиот гол. Ова е престижен трансфер за нашиот клуб“, пишува во соопштението на Виљареал. Финансиските детали од трансферот не се објавени, но сигурно дека Ибора ќе биде големо засилување за „жолтите“ кои играат многу лошо оваа сезона. Виљареал се засили со „лисица“ од Премиер лигата
| | веќе видена | слични

Шпанскиот клуб Вилјареал потпиша со досегашниот фудбалер на Лестер, Висенте Ибора до 2023 година, така беше соопштено на нивниот клупски сајт.Ибора во 2017 година стигна во Лестер од Севилја, а одигра 37 натпревари и постигна четири голови.„Ибора е искусен фудбалер од средината на теренот и доминантен во скокот. Квалитетен е пред противничкиот гол. Ова е престижен трансфер за нашиот клуб“, пишува во соопштението на екипата.Финансиските детали од трансферот не се објавени, па најверојатно наскоро ќе се појават повеќе информации за тоа.Превземено од: supersport.mk
| | веќе видена | слични

Останато

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 201 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. Зоран Заев фатен во криминал диктира пресуди на Врховен суд. 2. Зоран Заев тргувал со 8-те пратеници, фатен како им ветува паѓање на случаи. ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Висенте Ибора се врати во Шпанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: