Камерон: Да знаев, немаше да го вработам

Доколку знаев, никогаш немаше да го вработам. Вака британскиот премиер Дејвид Камерон се бранеше од серијата обвинувања од британските пратеници за неговата поврзаност со скандалот со прислушувањето од страна на таблоидот „Њуз оф д ворлд“, преку неговиот советник за медиуми, инаку поранешен уредник во весникот. За време на сослушувањето во Долниот дом на британскиот парламент, Камерон се соочи со незгодни прашања од типот дека со екс уредничката Ребека Брукс разговарал за намерите на медиумскиот магнат Руперт Мардок за проширување на медиумската империја во Британија. Камерон негираше се, меѓу кои и обвинувањата дека неговиот персонал се обидел да ја запре истрагата за прислушувањето и поткупот на полицијата. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер жали за проблемите од ангажирањето на поранешниот уредник на „Њуз оф д ворлд“ Дејвид Камерон Британскиот премиер Дејвид Камерон одби да се извини за ангажирањето на Енди Коулсон, поранешниот главен уредник на таблоидот „Њуз оф д ворлд“, кој се наоѓа во центарот на скандалот со прислушувањето телефони. Во говорот пред парламентарната комисија, Камерон истакнал дека жали поради непријатностите што ги предизвикал со именувањето на Коулсон за директор за комуникации во владиниот кабинет. - Никој друг не треба да биде обвинуван за тоа и жалам за мојата одлука, но се раководев од тоа дека еден човек е невин сé додека не се докаже неговата вина - додал британскиот премиер, објаснувајќи дека Коулсон бил ангажиран само затоа што во тој момент од него добил уверувања дека не знаел за прислушувањето. Според Камерон, ако Коулсон лажел пред него и на претходните сослушувања со полицијата и пред парламентарците, тогаш треба да одговора за лажно сведочење, за попречување на истрагата и да биде ...
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска пред парламентот изјави дека неговиот помошник не се обидувал да ја запре истрагата за телефонските пруслушкувања од страна на таблоидот News of the World. Камерон, говорејќи за... Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска пред парламентот изјави дека неговиот помошник не се обидувал да ја запре истрагата за телефонските пруслушкувања од страна на таблоидот News of the World. Камерон, говорејќи за време на бурната седница во Долниот дом, изјави дека такво обвинение ќе биде „целосно погрешно". Тој, ја бранеше својата првичната одлука да го ангажира поранешен уредник на весникот, Енди Коулсон како негов директор за комуникации. Коулсон беше уапсен претходно овој месец поради обвинувањата дека знае за телефонските прислушкувања.
| | веќе видена | слични

Останато

Адвокатот Сашо Дуковски обвини за преседан и рече дека на распитот на Јовановски му било дадено решение за завршување на истрагата без да даде исказ Бојан ...
сите 336 | | | веќе видена

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите што го водеше СЈО, ...
сите 164 | | | веќе видена

Главниот осомничен во аферата „Рекет“ Бојан Јовановски, денес реши со молчење да го помине исказот во скопското обвинителство за организиран криминал и ...
сите 159 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 271 | | | веќе видена

 Сите Швеѓани се восхитуваат на ABBA, Германците никогаш не доцнат, а во Куба се возат само ретро автомобили – верувате ли и вие во овие стереотипи за ...
сите 3 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Камерон: Да знаев, немаше да го вработам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: