Дел Потро: Не ме фрустрира „големата четворка“


Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро истакна дека е горд што игра во период на „големата четворка“ и дека не го фрустрира тоа што Рафаел Надал, Роже Федерер, Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј досега му препуштија само една гренд слем титула. Дел Потро претпе пораз од Ѓоковиќ во неделата во финалето на Ју-Ес опен, а најдобриот српски тенисер ја освои третата титула на овој турнир во кариерата. - Да се игра во исто време со Надал, Федерер, Ѓоковиќ и Мареј претставува сериозен проблем за освојување на титули. Искрено не ме фрустрира „големата четворка“ што досега имам само една гренд слем титула. За мене е гордост да се натпреварувам со овие спортски легенди, истакна Дел Потро. Аргентинскиот тенисер досега има освоено само еден трофеј на гренд слем турнирите и тоа на Ју-Ес опен во 2009 година.
| | веќе видена | слични
5 копии

Актуелниот најдобар тенисер во светот Рафаел Надал соопшти дека поради повредата на коленото нема да учествува на турнирите во Пекинг и Шангај. Надал се повреди во полуфиналето на Ју-Ес опен и му го предаде натпреварот на аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро. – По прегледите во Барселона, одлучивме дека е најдобро да не учествувам на турнирите во Кина – соопшти Надал. Шпанскиот тенисер требаше да ја брани титулата во Пекинг, а во финалето на мастерсот во Шангај беше поразен од Роже Федерер.
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер вели дека одбил понуда да игра во двојки со Рафаел Надал уште пред една деценија поради лутото ривалство кое го имаше со Шпанецот. 37-годишниот Федерер требаше да игра првпат заедно со Надал во Лејвер купот, но поради повреда тоа не се случи, и сега Швајцарецот открива дека сличен план имало и пред 10 години. „Рафа ме праша да играме во двојки, мислам на индорс турнирот во Мадрид, но тогаш тоа ривалство беше толку жестоко, што мислев дека се работи за погрешна работа. Како што се вели, можеше да има конфликт бидејќи тоа не беше нешто што треба да го правиме. Ќе беше одлично за тенисот и ќе изненадеше многумина. Луто ривалство, а сега се пријатели, мислам дека новинарите ќе не распнеа. Тогаш тие сакаа ние да сме непријатели, а не пријатели. Денеска, сите забележуваат дека работите се поопуштени“, вели Федерер.
| | веќе видена | слични

Со триумфот на мечот кој траеше 3 часа и 19 минути, Србинот по трет пат се искачи на тронот на УС Опен. Воедно за Ѓоковиќ ова е 14-та Грен слем титула со што се изедначи со Пит Сампрас на вечната листа. Пред нив се Рафаел Надал со 17 и Роџер Федерер со 20 трофеи од четирите најголеми светски тениски турнири. Наградниот фонд на УС Опен изнесуваше 53 милиони долари, од кои 3,8 се наменети за шампионот Ѓоковиќ. /МИА
| | веќе видена | слични

Надал се повреди во полуфиналето на Ју-Ес опен и му го предаде натпреварот на аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро. - По прегледите во Барселона, одлучивме дека е најдобро да не учествувам на турнирите во Кина, соопшти Надал. Шпанскиот тенисер требаше да ја брани титулата во Пекинг, а во финалето на мастерсот во Шангај беше поразен од Роже Федерер. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Светскиот број 1, Рафаел Надал, потврди дека нема да учествува на азиските АТП-есенски турнири во обид да закрепне од повредата на коленото што ја доби на САД опен, одлука по која Новак Ѓоковиќ е многу блиску на крајот на годината да го освои првото место на АТП-листата. Надал се повлече во полуфиналето на Флешинг Медоуз против Хуан Мартин дел Потро по што изјави дека се работи за тендинитис на десното колено и сега нема да игра на турнирите во Пекинг и Шангај. „Морав да се повлечам од Њујорк и по советувањето со лекарите во Барселона, решивме да не учествуваме на азиската турнеја. Проблемите со коленото не се нови за мене“, напиша Надал на „Твитер“. Шпанецот има 8.760 поени на врвот на АТП-листата, 1.860 пред Роџер Федерер и 2.315 пред Ѓоковиќ. Бидејќи Швајцарецот има редуциран календар (лани играше само во Шангај, Базел и на АТП-финалето), Ѓоковиќ станува нов фаворит за првото место. Текстот Надал ги пропушта азиските турнири, Ѓоковиќ блиску до првото место е превземен од МАКФАКС .
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал соопшти дека поради повреда на коленото нема да настапи на двата силни турнири во Кина следниот месец, па Новак Ѓоковиќ би можел многу наскоро да стане новиот број 1.Откако го предаде полуфиналето на УС Опен против Хуан Мартин Дел Потро, Рафаел Надал денеска откри дека ќе направи пауза со цел да ја санира повредата на коленото.Шпанецот нема да настапи на „Кина Опен“ во Пекинг, како и на АТП мастерсот во Шангај. Планот е тој да се врати на АТП мастерсот во Париз кој започнува кон крајот на октомври.Поради тоа што ќе ја прескокне турнеата во Кина, Рафаел Надал ќе загуби 1.100 бодови и се отвара можност за Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ да се вратат на врвот на АТП листата.Шансата е голема особено за Ноле, со оглед на тоа дека Србинот минатата година ги пропушти овие два турнири.
| | веќе видена | слични

Во овој момент најдобриот тенисер во светот Рафаел Надал поради повреда го откажа настапот на претстојните турнири во Пекинг и Шангај, што значи дека ќе изгуби 1.100 бодови. До крајот на годината Надал брани вкупно 1280 бодови (Пекинг 500, Шангај 600, Париз 180, Завршни 0), додека Новак Ѓоковиќ практично нема што да изгуби бидејќи не брани ниту еден бод. Поради тоа многу лесно српскиот тенисер би можел да се врати на АТП листата ако настапи на споменатите турнири во Кина. Ѓоковиќ се уште не се пријавил за турнирот во Пекинг, кој е од серијата 500. На неговата официјална страна стои дека ќе учествува на Мастерсите во Шангај и Париз. Меѓутоа не би било изненадување доколку Србинот ги промени првобитните планови и да се пријави и за Пекинг. Во овој момент Ѓоковиќ се наоѓа на третата позиција на АТП листата со 6.4445 бодови, а пред него се Федерер со 6.900 и Надал со 7.600. Доколку Ѓоковиќ ги освои двата турнири во Кина би се вратил на првото место. Треба да се истакне дека Роџер Федерер до крајот на сезоната ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал на непосакуван начин го заврши својот настап на грен слем турнирот во Њујорк, откако мораше да го предаде својот полуфинален дуел со Хуан Мартин Дел Потро поради силни болки во десното колено. Шпанскиот тенисер беше крајно разочаран по споменатиот меч бидејќи повторно се соочи со својот најголем проблем во кариерата, а сега поради истиот одлучи да ја прескокне и цела тениска турнеја која следи во Азија. Поради болките во проблематичното колено, Надал одлучи да направи пауза во наредниот период, поради што ќе ги прескокне турнирите во Пекинг и оној во Шангај кој е од Мастерс серијата 1000. – Овој понеделник бев во Барселона и со докторите го прегледавме моето колено. Болките во коленото не се ништо ново и нема ништо посериозно. Заедно со лекарскиот тим, одлучивме дека ќе биде најдобро да одморам, порради што ќе ја пропуштам азиската турнеја, – се вели во соопштението на Надал.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ трет пат во кариерата ја освои титулата на Ју-Ес Опен. Во финалето, српскиот тенисер го победи Аргентинецот, Хуан Мартин дел Потро, со 3:0 (6:3, 7:6, 6:3). Ѓоковиќ со победата што му ја донесе 14.гренд слем титулата во кариерата се искачи на третото место на АТП листата. Дуелот на најголемиот тениски стадион во светот, се одигра пред 24.000 гледачи, кои во најголем дел навиваа за Дел Потро. Србинот неколку пати, во текот на мечот, жестоко реагираше кон публиката, но успеа да се избори со тој притисок, особено во осмиот гем од вториот сет, кој траеше 20 минути и потоа во тај-брејкот на тој сет, кога од 1:3 успеа да го освои сетот со 7:4. A bit nervous Novak? #USOpen (GIF @ashishtvslams pic.twitter.com/KGJMu2kAhs — We Are Tennis (@WeAreTennis) September 9, 2018 Првиот сет го реши еден брејк, кој го направи Ѓоковиќ во осмиот гем кога од 40:0 успеа да дојде до брејк, а еден брејк беше клучен и во третиот сет, иако Ѓиковиќ направи брејк, а Дел Потро возврати со ри-брејк, сепак Србинот до крајот уште ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата е решение кое отвара врата за политизација во ...
сите 371 | | | веќе видена

Иако сериозните мажи покрај себе сигурно сакаат амбициозна и зрела партнерка, повеќето од нив стравуваат од жените кои се родени во овој хороскопски знак. ...
сите 41 | | | веќе видена

Адвокатката на Катица Јанева, Ирена Фрчкоска во вечерашното гостување во емисијата 360 Степени најави дека одбраната најверојатно ќе бара снимките кои ги ...
сите 259 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во посета на Свети Николе. Преубав град, но со малку останата надеж дека може да биде подобро, вели ...
сите 159 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри распоредувањето на американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати по нападот врз ...
сите 421 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дел Потро: Не ме фрустрира „големата четворка“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: