Надал ќе ги пропушти турнирите во Пекинг и Шангај

Актуелниот најдобар тенисер во светот Рафаел Надал соопшти дека поради повредата на коленото нема да учествува на турнирите во Пекинг и Шангај. Надал се повреди во полуфиналето на Ју-Ес опен и му го предаде натпреварот на аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро. – По прегледите во Барселона, одлучивме дека е најдобро да не учествувам на турнирите во Кина – соопшти Надал. Шпанскиот тенисер требаше да ја брани титулата во Пекинг, а во финалето на мастерсот во Шангај беше поразен од Роже Федерер.
| | веќе видена | слични

Во текот на изминатата недела во најголемиот кинески град беше одржано дванаесеттото издание од Шангај мастерсот, а до шампионската титула стигна англиската легенда Рони О’Саливен. Тешката финална борба против својот сонародник Бари Хокинс, О’Саливен ја доби со резултат 11-9, иако по почетните 10 фрејмови Хокинс имаше предност од 4-6. Но, „ракетата“ по неколкучасовната пауза успеа да се врати фуриозно и да стигне до наградата од 200 илјади фунти, како и до својата трета титула на овој турнир. Со оваа победа, О’Саливен му „побегна“ на Кинезот Динг Џунхуи, кој има два трофеја во Шангај, а исто така го одигра и рекордното четврто финале со што на чекор зад себе го остави Џад Трамп. Сепак, најспектакуларно од сите остварувања е наградата од 200 илјади фунти, со што стана првиот натпреварувач во снукер кој во својата кариера успеал да ја сруши „бариерата“ од 10 милиони фунти заработени на турнирите.
| | веќе видена | слични

Енди Мареј прво се намачи, пред кинескиот аутсајдер Жанг Жижен да се повлече поради повреда при 6:3/6:7(3)/4:2 водство на Шкотланѓанецот во првото коло на Шенжен опен. 21-годишниот тенисер од Шангај, Жанг, кој е на 340. место на АТП листата убаво го намачи 31-годишниот Мареј, пред поради грчеви да се повлече откако Мареј направи брејк за 4:2 водство. Мареј, кој самиот е на 311. место на АТП-листата, настапува во Шенжен, каде што ја освои титулата во 2014 година, со вајлд-карта. Следен за него е светскиот број 11, Белгиецот Давид Гофан. Во Вухан пак, во аут се светската тенисерка број 1, Симона Халеп и актуелната шампионка Каролине Гарсија. Халеп загуби со високи 6:0/7:5 од поранешната финалистка на Австралија опен, Словачката Доминика Цибулкова, која сега ќе игра со Русинката Дарја Касаткина, која во драматичен меч со 6:1/3:6/7:6(8) ја победи Кинеската Ксиј Ванг. Гарсија, која беше четврта носителка и лани победи во Вухан и Пекинг, загуби со 3:6/7:6(5)/7:6(4) од Чехинката Катерина Синијакова.
| | веќе видена | слични
7 копии

Британскиот тенисер Енди Мареј нема да учествува на турнирите од Мастерс серијата во Шангај и во Париз. Мареј оваа година се соочи со повреда на колкот и подолго време беше надвор од терените. Тој смета дека не е доволно подготвен за учество на сите силни турнири. - Не сум во кондиција да играм на сите турнири. Ќе учествувам во Шенжен и Пекинг, по што ја завршувам сезоната. Ми треба повеќе време да се подготвам за идната година, изјави Мареј. Поранешниот прв светски рекет во моментов се наоѓа на 311 место на АТП ранг листата.
| | веќе видена | слични
4 копии

Лондон, 24. септември 2018 (ИНПРЕС) – Британскиот тенисер Енди Мареј ќе настапи на турнирите во Шенжен и Пекинг, а потоа ќе замине на одмор. Мареј на ваков чекор се решил за да има подолго време за подготовки за првиот гренд слем во 2019 година, Австралија опен. По турнирите во Шенжен и Пекинг, на програмата се уште мастерс-турнирите во Шангај и Париз. Целиот текст прочитајте го ТУКА.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ изминатава недела стигна до својата трета титула на Ју-Ес опен, или поточно до својата 14-та грен слем титула во кариерата со што се израмни со идолот од своето детство, легендарниот Пит Сампрас. Српскиот тенисер го надигра Дел Потро во големото финале и сосема заслужено стигна до вториот голем трофеј оваа година по оној на Вимблдон, а со оглед на тоа што делува силно и моќно како во времето кога владееше во светскиот тенис, почнаа да пристигнуваат и различни анализи преку кои се истакнува големината на Ноле. Еден од најголемите и најпознати критичари на Ѓоковиќ во неговите најдобри денови беше Матс Виландер, но по враќањето на Новак во врвна форма, Швеѓанецот сега смета дека Србинот веќе ги надминал Федерер и Надал во еден тениски сегмент, мислејќи на константноста во играта. – Движењето на Ѓоковиќ е неверојатно добро. Колку што е подолг поенот, тој станува посигурен и несовладлив. Кога неговиот фокус е тука, едноставно нема дупки во неговата игра. Едноставно кажано, тој е како човечки ѕид. ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Легендарниот австралиски тенисер Род Лејвер смета дека српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе доминира на светската сцена во следните две до три години. Ѓоковиќ во последните три месеци ги освои Вимблдон, Синсинати и Ју-Ес Опен, а Лејвер очекува најдобриот српски тенисер да продолжи со истиот ритам. – Во овој момент мислам дека на врвот е Новак. Пред пет години тоа беше Роже Федерер, а пред три Рафаел Надал. Во следните две до три години мислам дека Новак ќе биде главен и ќе освои уште многу титули, истакна Лејвер. Легендарниот тенисер наведе дека големата тројка – Федерер, Надал и Ѓоковиќ, долго доминитра во тенисот, но дека се уште нема нови играчи кои би можеле да ги заменат.
| | веќе видена | слични

Ѓоковиќ во последните три месеци ги освои Вимблдон, Синсинати и Ју-Ес Опен, а Лејвер очекува најдобриот српски тенисер да продолжи со истиот ритам. - Во овој момент мислам дека на врвот е Новак. Пред пет години тоа беше Роже Федерер, а пред три Рафаел Надал. Во следните две до три години мислам дека Новак ќе биде главен и ќе освои уште многу титули, истакна Лејвер. Легендарниот тенисер наведе дека големата тројка – Федерер, Надал и Ѓоковиќ, долго доминитра во тенисот, но дека се уште нема нови играчи кои би можеле да ги заменат. 
| | веќе видена | слични

Останато

Прво осомничениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски до судот поднел документацијата за влошена здравствена состојба.Документацијата ја доставил до судија ...
сите 886 | | | веќе видена

За тоа дали вечерва се разговараше и за датумот за преговори за Северна Македонија не успеавме да дознаеме. Според дипломатските извори од Брисел, Франција е ...
сите 153 | | | веќе видена

Засега изгледа дека до раните утрински часови ќе биде неизвесно што Макрон ќе одлучи за Македонија, вели Потпретседателот на Владата задолжен за ...
сите 447 | | | веќе видена

Фарма Медика, Тргопродукт, Мамас Фуд, Омни Градба, Центроштепед, Тотал електроник, Еленица, Пеон, Сара Јавор, Тотал Инженеринг, Сара Инженеринг, Дравас ...
сите 193 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ и Европскиот Совет ...
сите 534 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 7 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Надал ќе ги пропушти турнирите во Пекинг и Шангај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: