Во Хелсинки воведени вонредни безбедносни мерки поради средбата Путин - Трамп


Властите на Хелсинки почнаа да воведуваат вонредни мерки за безбедност пред состанокот меѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп кој ќе се одржи на 16 јули. Властите на Хелсинки почнаа да воведуваат вонредни мерки за безбедност пред состанокот меѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп кој ќе се одржи на 16 јули. Се предупредува дека може да има затворени улици и промена и доцнење во работата на јавниот транспорт. За јавниот ред и мир во градот се ангажирани две илјади полицајци кои се повикани од сите полициски станици во земјата. За време на состанокот во Хелсинки се најавени неколку протести за кои локалната полиција била навреме известена.
| | веќе видена | слични

“Можеби затоа што е на чело на својата држава, како што себе си се сметам одговорен за се што се случува во САД...“Доналд Трамп изјавил дека Владимир Путин, затоа што е претседател на Русија – може да се смета лично одговорен за мешањето на Русија во американските избори одржани 2016.Притоа дополнително укажал: "Можеби затоа што е на чело на својата држава. И јас себе си се сметам одговорен за се што се случува во САД. Значи тој како лидер може да се смета одговорен".Претседателот ова го кажал во интервју за телеканалот CBS, со намера да се "извади" за тврдењата за наводните руски мешања во американските избори се "виновни двете страни" (и САД и Русија"Формалното прогласување на Путин за виновне со функцијата што ја има, е само сузбивање на офанзивите кои неговите опоненти се обидуваат да организираат после Хелсинки.Во крајна линија, во функција на ветеното сушење на "вашингтонската мочвара".Државниот секретар Мајкл Помпео 25 јули во надворешнополитичкиот комитет во Сенатот САД ќе договара на прашањата која ...
| | веќе видена | слични

Министерството соопштило дека на Вашингтон му испратило детални предлози за организирано враќање на бегалците во Сирја после договорот меѓи претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп. Претставникот на руското министерство Михаил Мизинцев изјавил дека Сирија ја напуштиле повеќе од 6.9 милиони луѓе од 2011 година, а се наоѓаат во 45 земји, пренесува „Тасс“. „Повеќето од бегалците сместени се во соседните земји – Турција, Либан, Јордан и Иран“ – навел Мизинцев.
| | веќе видена | слични
6 копии

САД го отфрлија денеска предлогот на Русија, за судбината на источна Украина да се одлучи по пат на референдум. САД сметаат дека референдумот нема да е легитимен, бидејќи реонот не е под контрола на украинската влада. Предлогот се појави деновиве по самитот меѓу претседателот на САД Доналд Трамп и неговиот руски колега Владимир Путин, кој се одржа во понеделникот во Хелсинки. – Администрацијата не планира да поддржи референдум во источна Украина, изјави Гарет Маркис, портпарол на Советот за национална безбедност при Белата куќа. Маркис додаде: „Организирање на т.н. референдум во дел од Украина, кој не е под владина контрола, нема да биде легитимен”. Од Белата куќа подвлекоа дека мировниот договор од Минск , потпишан во 2015 година, не вклучува можност за референдум. Се очекува европските сојузници на САД, исто така, да се спротивстават на референдумот во Донбас, кој е под власта на проруски сепаратисти. Според неименувани лица, кои присуствувале на изјавата на претседателот Путин пред руските амбасадори ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Повеќе од 1,7 милиони сириски бегалци може во блиска иднина да се вратат во своите домови во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Оттаму додаваат дека во Вашингтон се испратени детални предлози за организирано враќање бегалци во Сирија по договорот меѓу претседателот Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп. Офрицијалниот претставник од Министерството, Михаил Мизинчев изјави дека Сирија ја напуштиле повеќе од 6,9 милиони луѓе од 2011 година, и тие се во 45 држави.
| | веќе видена | слични

Идејата за втора средба Трамп - Путин доаѓа само три дена по првиот самит во Хелсинки САД и Русија разговараат во врска за организирање втора средба меѓу нивните лидери, потврди портпаролката во Белата куќа, Сара Хакаби Сандерс, во четвртокот на социјалните медиуми. Сандерс, на Твитер напиша дека претседателот Доналд Трамп побарал советникот за национална безбедност, Џон Болтон, да го покани рускиот претседател Владимир Путин во Вашингтон „на есен“, и дека „тие дискусии се веќе во тек“. Кога беше информиран дека Путин би можел да дојде во главниот град на САД уште пред неколку месеци, директорот на Националната разузнавачка служба Дан Коутс на форумот во Колорадо тогаш изјави, „Ќе ги разгледаме сите потенцијални ризични разузнавачки податоци кои би можеле да настанат и тие информации ќе му бидат доставени на претседателот.“ Идејата за втора средба помеѓу Трамп и Путин доаѓа само три дена по првата средба во Хелсинки. Средбата доведе до значителни двопартиска критика во САД, бидејќи американскиот лидер ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, на самитот во Хелсинки разговараа за евентуален референдум на истокот од Украина, изјави рускиот амбасадор во Соединетите Американски Држави, Анатолиј Антонов. Притоа тој истакна дека Путин му дал конкретни предлози на Трамп околу решавањето на четиригодишниот украински конфликт, при што животот го загубија повеќе од 10 000 луѓе.Трамп, пак, на својот твитер-профил напиша дека разговарал со Путин за Украина, но не спомнал референдум, ниту пак открил детали за разговорот.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Путин ги обвини критичарите на Трамп за зголемените тензии меѓу Москва и Вашингтон Средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин предизвика дебата во Конгресот, трет ден по нејзиното одржување. Двете симболични мерки за поддршка на американските разузнавачки агенции, во пресрет на промената на изјавата на Трамп за минатото на Кремљ и континуираните закани за изборите во САД, беа неуспешни во Сенатот предводен од републиканците. Сенатот едногласно ја усвои симболичната резолуција против руското испрашување на сегашни и поранешни дипломати. Во меѓувреме, пак, Путин ги обвини критичарите на Трамп за зголемените тензии меѓу Москва и Вашингтон.
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин порача дека одредени сили во Соединетите Американски Држави сакаат да ја поткопаат успешната средба која што ја имал со неговиот американски колега Доналд Трамп. Претседателот на Русија во текот на денешниот ден се огласи и порача дека одредени сили во САД настојуваат да го поткопаат успехот на самитот кој што тој и неговиот американски колега Доналд Трамп го одржаа во финскиот главен град Хелсинки во понеделникот. Сепак, и покрај големиот притисок, рускиот претседател Владимир Путин тврди дека подобрувањето на односите помеѓу САД и Русија веќе има започнато. За време на вчерашниот говор пред руските дипломати во Москва, Владимир Путин истакна дека самитот во Хелсинки каде што имаше средба со Доналд Трамп бил успешен. „Средбата беше успешна и доведе до постигнување на корисни договори. Секако, треба да видиме сега како ситуацијата ќе се одвива“, изјави рускиот претседател без притоа да открие какви договори биле постигнати на неговата средба со Доналд Трамп. Да потсетиме, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Москва е подготвена да ја разгледа можната посета на претседателот на Русија, Владимир Путин, на повик на американскиот претседател Доналд Трамп, изјавил денес рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов. Како што пренесува "AP", Антонов рекол дека Русија "е секогаш отворена за такви предлози". "Подготвени сме за дискусија на оваа тема", рекол тој. Сепак, се наведува, тој нагласил дека останува на Кремљ официјално да одговори, а Кремљ уште не ја прокоментирал понудата на Трамп. Антонов исто така рекол дека е важно "да се соочат со резултатите" од самитот Трамп-Путин, кој се одиграл за време на викендот во Хелсинки, пред да се избрза кон следен состанок. Агенцијата нагласува дека во САД се разбудила загриженост по прашањето за тоа за што разговарале двајцата претседатели на состанокот. Рускиот амбасадор исто така повторно го негирал мешањето на Русија во претседателските избори во САД во 2016. година.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На чело на криминално рекетарската банда на СДСМ е Зоран Заев. Лажните вести, манипулациите и смешните оправдувања не може да ја потиснат вистината за „Рекет“, ...
сите 409 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 293 | | | веќе видена

Учесниците на предвремените парламентарни избори ги прават подготовките за настап пред граѓаните, кои треба да гласаат на 12 април. Деновиве тие ги ...
сите 171 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пратеничкиот состав на СДСМ и коалицијата во Собранието на Република Македонија, работеше посветено и за само три години, донесе низа историски одлуки кои ја ...
сите 117 | | | веќе видена

Вардар се издигна над сите проблеми и пред неколку дена во „Јане Сандански“ го совлада тимот на Мотор Запорожје со што си обезбеди пласман во елиминационата ...
сите 147 | | | веќе видена

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп застана во одбрана на големиот ривал, Манчестер Јунајтед. Манчестер Јунајтед доби бројни критики затоа што во зимскиот ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Хелсинки воведени вонредни безбедносни мерки поради средбата Путин - Трамп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: