Повеќе од 1,7 милиони бегалци наскоро ќе се вратат во Сирија?

Министерството соопштило дека на Вашингтон му испратило детални предлози за организирано враќање на бегалците во Сирја после договорот меѓи претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп. Претставникот на руското министерство Михаил Мизинцев изјавил дека Сирија ја напуштиле повеќе од 6.9 милиони луѓе од 2011 година, а се наоѓаат во 45 земји, пренесува „Тасс“. „Повеќето од бегалците сместени се во соседните земји – Турција, Либан, Јордан и Иран“ – навел Мизинцев.
| | веќе видена | слични
2 копии

Високиот комесаријат на ОН за бегалци објави на Твитер дека минатата година од своите домови се протерани 16,2 милиони луѓе. Според нивната проценка тоа значи дека 44.400 луѓе секој ден остануваат без својот дом, или еден човек на секои две секунди.
| | веќе видена | слични
3 копии

Рускиот пратеник за Сирија, Александар Лаврентиев денеска ги повика бегалците од оваа земја слободно да се вратат во своите домови и да не се грижат за закани или напади од страна на Владата на сирискиот претседател Башар ал Асад. Лаврентиев, кој вчера се сретна со Асад, изјави дека бегалци секојдневно се враќаат во земјата. - Луѓето знаат дека не им се заканува опасност од страна на Владата и од безбедносниот систем и се враќаат во домовите, изјави Лаврентиев, повикувајќи ги странските држави да и обезбедат финансиска помош на Сирија за побрзо враќање на бегалците. Се смета дека околу 5,6 милиони Сиријци се во бегалски кампови во соседните земји. На меѓународната конференција на Обединетите нации и Европската унија за сириските бегалци што се одржа во април беше заклучено дека се уште не се исполнети условите за враќање на бегалците во земјата. Сепак Русија, која покрај Иран е главниот поддржувач на Асад, најави дека ќе отвори бегалски центар во Сирија за да го олесни враќањето на протераните.
| | веќе видена | слични
3 копии

Група од околу 850 бегалци од Сирија денеска се вратија во сириската област Каламун од Либан, каде што подолго време беа во засолниште. Бегалците се вратиле во своите домови придружувани од либански војници и претставници на Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР). Ова е третата група што го напушти бегалскиот камп Арсал во Либан во изминатите два месеци и се врати во Сирија. Само во Арсал се сместени околу 45.000 бегалци од Сирија, додека во цел Либан ги има над милион. ОН соопштија дека во првата половина од 2018 година, вкупно 13.000 бегалци кои побарале засолниште во Либан, Турција и други соседни држави, се вратиле во Сирија, додека пак 750.000 внатрешно расселени Сиријци исто така се вратиле во своите домови во Алепо, Хомс, Хама, Дамаск и други градови кои дојдоа под целосна контрола на сириска армија.
| | веќе видена | слични

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 203 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 242 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 231 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговорајќи на новинарско прашање во врска со изјавата на Заев дека СДСМ не е повеќе македонска партија изјави ...
сите 161 | | | веќе видена

Освен тоа дека нема траги на нисилна смрт, нема други информации од што починал четириесет и пет годишниот скопјанец, кој бил пронајден во соба во хотел во ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повеќе од 1,7 милиони бегалци наскоро ќе се вратат во Сирија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: