`Москва е подготвена за посетата на Путин на САД, но одлуката ќе биде на Кремљ`

Москва е подготвена да ја разгледа можната посета на претседателот на Русија, Владимир Путин, на повик на американскиот претседател Доналд Трамп, изјавил денес рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов. Како што пренесува "AP", Антонов рекол дека Русија "е секогаш отворена за такви предлози". "Подготвени сме за дискусија на оваа тема", рекол тој. Сепак, се наведува, тој нагласил дека останува на Кремљ официјално да одговори, а Кремљ уште не ја прокоментирал понудата на Трамп. Антонов исто така рекол дека е важно "да се соочат со резултатите" од самитот Трамп-Путин, кој се одиграл за време на викендот во Хелсинки, пред да се избрза кон следен состанок. Агенцијата нагласува дека во САД се разбудила загриженост по прашањето за тоа за што разговарале двајцата претседатели на состанокот. Рускиот амбасадор исто така повторно го негирал мешањето на Русија во претседателските избори во САД во 2016. година.
| | веќе видена | слични
4 копии

Белата куќа денеска соопшти дека американскиот претседател Доналд Трамп е отворен за идејата да ја посети Москва, откако неговиот руски колега Владимир Путин јавно го покани. – Претседателот Трамп со задоволство ќе го пречека претседателот Путин во Вашингтон на почетокот на следната година и е подготвен да ја посети Москва откако ќе добие и официјална покана, изјави портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс, прашана за поканата што ја упати Путин. Американската опозициска Демократска партија и дел од медиумите жестоко реагираа по самитот меѓу Путин и Трамп во Хелсинки, обвинувајќи го Трамп за претерана попустливост кон рускиот претседател, како и за нивна наводна поврзаност во изборната кампања против Хилари Клинтон. Дури и некои од републиканските политичари го критикуваа Трамп за настапот во Хелсинки
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека сака американскиот колега Доналд Трамп да биде негов гостин во Москва – идеја која Белата куќа ја поздрави, и покрај критиките околу самитот во Хелсинки, пренесува Ројтерс. Поканата Путин ја упати од Јоханесбург, за време на престојот во Јужна Африка каде учествува на економска конференција на БРИКС. Белата куќа соопшти дека Трамп е ентузијаст во врска со идејата за уште еден состанок на високо ниво. Шефот на државата вели дека сака да ги подобри односите меѓу двете нуклеарни сили чии односи се влошија на најкритично ниво по Студената војна. „Претседателот Трамп очекува да го пречека претседателот Путин во Вашингтон, а тој е отворен и да ја посети Москва,доколку добие официјална покана“, изјави портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс. Путин рече дека е @подготвен да оди во Вашингтон ако се создадат соодветни услови за работа“, јави Ен-Би-Си њус.
| | веќе видена | слични
2 копии

Рускиот претседател Владимир Путин кажа дека го поканил американскиот колега Доналд Трам да ја посети Москва. Тој истакна дека повикот го упатил со цел тие двајца да зборуваат „лице в лице”. Путин од Јоханесбург порача дека е подготвен да замине во Вашингтон, откако Трамп му испрати повик за официјална посета. Да се потсетиме, двајцата водачи неодамна се состанаа во Хелсинки, на првиот билатерален состанок по назначувањето на ексцентричниот милијардер за американски претседател.
| | веќе видена | слични
5 копии

Рускиот претседател Владимир Путин го покани неговиот американски колега Доналд Трамп да ја посети Москва и воедно најави дека е подготвен самиот да дојде во Вашингтон. Зборувајќи во Јоханесбург, каде учествува на самит на земјите од групата БРИКС, Путин рече дека телефонските разговори не се доволни и дека се потребни директни контакти за иранското нуклеарно прашање и други теми. - Ние сме подготвени за такви средби и подготвени сме да го поканиме претседателот Трамп во Москва. Тој веќе ја има поканата и јас му реков дека е поканет, изјави Путин. Нивната средба во Хелсинки предизвика бура од реакции во американската опозиција, која го обвинува Трамп дека е премногу попустлив кон Русија, но и во владејачката Републиканска партија. По средбата, Трамп најави дека неговиот советник за национална безбедност Џон Болтон е задолжен да организира посета на Путин на Вашингтон во текот на есента, за потоа да биде најавено дека посетата ќе се случи на почетокот на следната година, кога во САД ќе се смират страстите ...
| | веќе видена | слични

Путин: И јас сум подготвен да одам во Вашингтон...Рускиот лидер на американскиот колега од Јоханес бург му понудил да ја посети Русија, а Белата куќа – преку својата потпаролка Сара Сандер – веднаш објавила дека Доналд Трамп е подготвен да ја посети Москва и дека средбата ја очекува со нетрпение.Во Вашингтон во наредните денови противниците на Трамп повторно ќе се кренат. Многумина ќе го напаѓаат на оваа точка: претседателот на САД нема право да се сретне со Путин додека не разјасни за што тајно разговарале во Хелсинки.Лидерите на Русија и САД – Владимир Путин и Доналд Трамп – ќе се сретнат оваа есен!Не во Вашингтон, како што објави Трамп, туку во Москва.Трамп по враќањето од Хелсинки се најде под каконада од своите внатрешни противници либерали – глобалисти, со што бил принуден да соопшти дека рускиот колега ќе го повика во неговата земја штом престане "лов на вештици". А тоа практично значи – за година две.Затоа Путин од Јоханесбург, каде присуствува на самитот на БРИКС, "ја подигнал топката за смеч" и тој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Рускиот претседател Владимир Путин, денес ја пофалил посветеноста на претседателот на САД, Доналд Трамп, во исполнувањето на ветувањата дадени во текот на предизборната кампања, и порачал дека е подготвен за нов состанок со него, без разлика дали во Вашингтон или во Москва. Путин рекол дека го повикал Трамп во Москва и дека двајцата се подготвени за нови средби, но нагласил дека условите за таквата средба мора да бидат адекватни, јавува "Reuters". "Вистинскиот плус за Трамп е тоа што е посветен на исполнување на своите ветувања, на прво место оние кои им ги дал на гласачите", изјавил Путин на конференцијата за новинари по самитот на БРИКС во Јоханесбург, пренесува "Tass". #Putin : We are ready to invite President Trump to Moscow. By the way, he has such an invitation, I have invited him… I am also ready to go to Washington. But let me repeat — if there are appropriate conditions for work
| | веќе видена | слични

Путин во обраќањето пред новинарите на самитот на организацијата БРИКС во Јужноафриканската Република изјави дека потребно да се стекнат поволни услови за нов состанок. Рускиот претседател изјавил дека телефонските разговори меѓу Русија и САД не се доволни и оти двете страни треба да се состанат поради разговорите за прашањата како Договорот за нуклеарно вооружување и глобалните судири. Путин и Трамп се состанаа на самитот во Хелсинки минатата недела. Американскиот претседател се соочи со критики после враќањето во Америка поради начинот на кој настапил на тој состанок.
| | веќе видена | слични

Црвено-белата Адидас топка која рускиот претседател му ја подари на Доналд Трамп на самитот во Хелсинки, минува низ рутинска безбедноса проверка, пренесуваа американските медиуми. Топката би можела да има чип со предавател. На страната на произведувачот е наведено дека технологијата на корисниците му овозможува пристап на "различни функционалности", вклучувајќи ексклузивни информации за производот, Адидас фудбалска содржина, специјални натпревари и предизвици, сето тоа за рекламни цели. Американската тајна служба соопшти дека сите подароци кои претседателот ги добива се предмет на детална безбедносна проверка, така што тајната служба не ги коментира методите и средствата кои се користат. Истиот ден кога Трамп ја доби топката на подарок, поединечни американски политичари изјавиле дека доколку би биле на негово место веднаш би провериле дали има прислушкувач и дека никогаш не би ја вдомиле во Белата куќа.
| | веќе видена | слични

Трамп порача дека двете страни сакаат да се стремат кон „нула царини, нула нетарифни бариери и нула субвенции“ во трговската размена на индустриски стоки, со исклучок на автомобилскиот сектор Шефот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и американскиот претседател Доналд Трамп постигнаа договор со кој ставија крај на трговскиот конфликт меѓу Вашингтон и Брисел, кој доведе до заемни казнени царини. Трамп порача дека двете страни сакаат да се стремат кон „нула царини, нула нетарифни бариери и нула субвенции“ во трговската размена на индустриски стоки, со исклучок на автомобилскиот сектор. Според него, ЕУ веднаш ќе го зголеми увозот на соја од САД. Шефот на Белата куќа исто така вети дека ќе го преиспита прашањето за американските царини за европскиот алуминиум и челик. – Ќе работиме на намалување на бариерите и зголемување на трговијата на услуги, хемиски производи, фармацевтски производи, медицински производи. САД и ЕУ ќе работат заедно за реформа на Светската трговска организација (СТО). Ќе работиме тесно ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 203 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 242 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 231 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговорајќи на новинарско прашање во врска со изјавата на Заев дека СДСМ не е повеќе македонска партија изјави ...
сите 161 | | | веќе видена

Освен тоа дека нема траги на нисилна смрт, нема други информации од што починал четириесет и пет годишниот скопјанец, кој бил пронајден во соба во хотел во ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Москва е подготвена за посетата на Путин на САД, но одлуката ќе биде на Кремљ`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: