Среќни Шпанци, сонот на Иранците сепак трае... (ВИДЕО)


Прва победа за Шпанија на Мундијалот во Русија. Во првиот меѓусебен меч, некако, или подобро кажано, среќно, совладана е репрезентацијата на Иран со минимални (1:0). Претходно, полувреме за заборав одиграа пред се, фудбалерите на Шпанија Ја држеа топката во своите нозе избраниците на Фернандо Јеро, се обидуваа да дојдат до голот. Но Иран ги затвори сите приоди кон својот гол. Се заедно, малку нервоза и уште помал квалитет. Второ полувреме, друга приказна... После некои прилики на двете страни, Шпанија доаѓа до планираната цел – водство од (1:0). Стрелец се води дека е Диего Коста, и за него тоа е трет гол на шампионатот. Но доста чуден беше моментот на реализација. Коста се најде меѓу двајца дефанзивци на Иран, а топката, во таа 54.минута од играта, помалку и среќно се одби од неговата нога и влезе во мрежата на голманот на Иран. Иранците стигнаа до гол, но нивната огромна радост ја сопре судијата кој го поништи голот и досуди офсајд, според ВАР технологијата – исправно. Шпанија има четири бода пред ...
| | веќе видена | слични

Репрезентативците на Иран, Мундијалот во Русија каде што имаа исклучително тешка група го завршија на третата позиција. Уште од моментот кога Иранците ги дознаа своите противниците во групата (Португалија, Шпанија, Мароко) им беше јасно дека за осминафинале ќе им биде потребно чудо. На крајот беа и блиску до такво чудо. Го победија Мароко на стартот со 1:0, против Шпанија одлично се држеа, но на крајот минимално беа поразени. Во последното коло против европскиот шампион, Португалија ремизираа 1:1, а во последните моменти пропуштија 100% шанса за погодок. Доколку таа шанса беше претворена во погодокот сега тие ќе беа осминафиналисти, а Португалија ќе беше испратена дома. Сепак и тие резултати беа доволни за во оваа земја да завладее вистинска еуфорија. Фудбалерите на оваа селекција беа дочекани како вистински херои, а на улиците беше приредена голема прослава…  За нив тие се шампиони: Спектакуларен пречек за фудбалерите на Иран (видео)
| | веќе видена | слични
2 копии

Во драматичните последни минути се одредуваше распоредот во групата Б, откако во судиското продолжение, Иран од пенал израмни на 1:1 со Португалија, а Шпанија „извлече“ реми 2:2 со опасните Мароканци за „фуријата“ да го освои првото место во групата и дуел со Русија во осминафиналето, оставајќи ги Португалците пред тежок дуел со Уругвај. Шпанците започнаа со опасен напад преку Иско на левата страна, кој директно шутира во мароканскиот голман во 4. минута од мечот. Серхио Рамос повторно ја покажа својата безмилосност кога во 10. минута имаше еден опасен старт со две нозе, но судијата не досуди ништо. Во 14. минута, Рамос и Иниеста прават неверојатна грешка на центарот на теренот, дозволувајќи му на Бутаиб да истрча сам и да го совлада Де Хеа за шокантно водство во Калининград. Меѓутоа, Шпанците бргу се созедоа и во 19. минута израмнија по прекрасната акција во која Иско израмни на 1:1. Мароко во 25. минута повторно направи изненадување, откако Бутаиб пак ги „наттрча“ сите Шпанци, но шутираше директно во Де ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европскиот шампион Португалија продолжува кон фазата на елиминации на Мундијалот 2018, откако на крајот заврши на втората позиција во групата „Б“. Во последниот натпревар, „морепловците“ одиграа 1:1 со Иран, а во исто време Шпанија ремизираше 2:2 со Мароко. Така двата тима од Пиринејскиот Полуостров собраа по пет поени и се со иста гол разлика од +1, но светските шампиони од 2010 година постигнаа еден погодок повеќе. Голот за Португалците го постигна Кварезма во 45-тата минута, а Ансарифард израмни од пенал во 93-тата. Роналдо промаши пенал на почетокот на второто полувреме, досуден по преглед на ситуацијата со ВАР системот. Во осминафиналето Португалија ќе игра со Уругвај, а Шпанија ќе сочи со домаќинот Русија. Иранците остануваат трети со четири поени, откако беа на чекор од изненадувачки успех и пласман понатаму, но Вахид Амир пропушти 100-процентна можност во дополнителното време.
| | веќе видена | слични
3 копии

Тимот на Шпанија се квалификуваше за осминафиналето на Светското првенство по драматичните 2:2 со Мароко во натпревар од групата „Б“, одигран синоќа во Калининград. Јагос Аспас донесе бод за „Фуријата“ со гол во 91-та минута, кој првично се сметаше за офсајд, но интервенцијата на ВАР системот ја донесе правдата. Бутаиб го отвори резултатот за Мароканците во 13-тата, но Иско изедначи шест минути подоцна. Во 81-та, Ел Несири ги шокраше Шпанците, но доцен гол на Аспас со пета го формираше конечниот резултат. Шпанците по мечот завршија први во групата, поради подобра гол разлика од Португалија. Во осминафиналето, Шпанија ќе се соочи со домаќинот Русија.
| | веќе видена | слични

Во последниот натпревар, „морепловците“ одиграа 1:1 со Иран, а во исто време Шпанија ремизираше 2:2 со Мароко. Така двата тима од Пиринејскиот Полуостров собраа по пет поени и се со иста гол разлика од +1, но светските шампиони од 2010 година постигнаа еден погодок повеќе. Голот за Португалците го постигна Кварезма во 45-тата минута, а Ансарифард израмни од пенал во 93-тата. Роналдо промаши пенал на почетокот на второто полувреме, досуден по преглед на ситуацијата со ВАР системот. Во осминафиналето Португалија ќе игра со Уругвај, а Шпанија ќе сочи со домаќинот Русија. Иранците остануваат трети со четири поени, откако беа на чекор од изненадувачки успех и пласман понатаму, но Вахид Амир пропушти 100-процентна можност во дополнителното време. 
| | веќе видена | слични

Јагос Аспас донесе бод за „Фуријата“ со гол во 91-та минута, кој првично се сметаше за офсајд, но интервенцијата на ВАР системот ја донесе правдата.  Бутаиб го отвори резултатот за Мароканците во 13-тата, но Иско изедначи шест минути подоцна. Во 81-та, Ел Несири ги шокраше Шпанците, но доцен гол на Аспас со пета го формираше конечниот резултат.  Шпанците по мечот завршија први во групата, поради подобра гол разлика од Португалија.  Во осминафиналето, Шпанија ќе се соочи со домаќинот Русија. 
| | веќе видена | слични

Фудбалскиот магионичар го демонстрираше својот мајсторски удар кон противничкиот гол како во своите најдобри времиња. СП 2018 Португалија одигра само реми од 1-1 против незгодниот Иран, а тоа и донесе само второ место во групата „Б“ каде на чело во таа конкуренција заврши Шпанија, со тоа, Португалија во осминафиналето ќе се сретне со Уругвај кој игра доста квалитетн фудбал, а Шпанија со домаќинот на Мундијалот, Русија. Први во водство од синоќешната средба дојдоа Португалците со мајсторијата на Кварезма во завршницата од првото полувреме, а тој донесе водство за својот тим на мајсторски начин, со гол кој потсети на неговите најдобри времиња, ја изведе спектакуларната тривела по која е неприкосновен...
| | веќе видена | слични

Европскиот шампион Португалија и поранешниот светски првак Шпанија во буквална смисла на зборот се провлекоа меѓу 16 најдобри селекции на фудбалскиот мундијал во Русија, откако двата соседа се спасија од пораз во последното коло од групата Б. Португалците ремизираа 1:1 со Иран во натпревар во кој често се користеше видео технологијата, која на Иранците им додели пенал во 93. минута што го реализира Карим Ансарифард, а потоа имаа и идеална шанса за гол, со кој тие ќе беа осминафиналисти! А пред лудиот финиш сè изгледаше дека Португалија ништо не може да ја запре, бидејќи водеше цел меч со погодокот на Рикардо Кварешма од истекот на првото полувреме, а во почетокот на второто Кристијано Роналдо можеше да стави точка од пенал. Но, најдобриот светски фудбалер за минатата година не само што не погоди (Алиреза Беиранванд му одбрани), туку седум минути пред крајот куртули од црвен картон, откако ВАР покажа дека намерно удри противнички играч, но судијата Енрике Касерес му покажа само жолт. Шпанците, пак, спасија ...
| | веќе видена | слични

Во вториот натпревар од последното коло во Б групата, Португалија и Иран играа без победник 1:1. Малку недостасуваше Португалија од сигурен патник во вториот круг на крајот да биде голем губитник и да остане без пласман во осминафиналето. Во мечот против Иран имаше водство од 1:0 се до третата минута од судиското продолжение, а откако го израмни резултатот на 1:1, три минути подоцна Карим Тареми имаше извонредна шанса за погодок и историска победа, но неговиот удар заврши во надворешниот дел од мрежата на Руи Патрисио. Португалија поведе со голот на Рикардо Кварезма во 45-тата минута и тоа е еден од најубавите голови на Мундијалот. По осум минути игра во второто полувреме по стартот на Саед Езатолахи над Кристијано Роналдо, судијата Енрике Касерес од Парагвај по прегледување на видео снимката досуди пенал за Португалците, но ударот на првата ѕвезда во тимот голманот Али Беиранванд успеа да го одбрани. Во втората минута од судиското надополнување бекот на Португалија, Седрик играше со рака во сопствениот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Само уште Словенија треба да даде виза за транзит на 400 буриња со 11 опасни хемикалии од ОХИС, меѓу кои е и метил акрилат мономерот, изјави за Плусинфо Владо ...
сите 213 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 146 | | | веќе видена

Социјалистичката партија на премиерот Педро Санчез оствари победа на парламентарните избори во Шпанија. Социјалистите, според изборните резултати, освоија ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Среќни Шпанци, сонот на Иранците сепак трае... (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: