Апасиев за „Монструм“: Во цивилизирана држава Заев побајаги ќе лежеше затвор


„Во цивилизирани држави, ова однесување на сегашниот премиер (да имаш докази за убиство, а да не ги даваш) се вика „ПОПРЕЧУВАЊЕ НА ПРАВДАТА" и се лежи побајаааги затвор", коментира професорот Димитар Апасиев на обвинувањето на таткото на Алексадар Наќевски, едно од убиените момчиња кај Смиљковското Езеро.
| | веќе видена | слични
7 копии

Картелот на власт на чело со Зоран Заев си поигрува со трагедијата на семејствата на масакрираните момчиња кај Смилковско езеро и ја манипулира целата јавност. Обвинетите се на слобода, исто како што предвидуваше Тиранската платформа. Не постои никаков интерес сторителите на грозоморната егзекуција да бидат ставени зад решетки. Родителите на свирепо убиените момчиња кај Смилковското езеро на Велики четврток, пред 6 години чекаат Заев да ја каже вистината, која тврдеше дека ја знае. Заев морбидно си поигрува со нивните чувства и секој ден измислува нова лага, велат од ВМРО-ДПМНЕ. - Заев ја злоупотреби судбината на петте семејства и целиот случај го искористи во крајно морбидна политичка кампања. Алудираше дека функционери од ДУИ стојат зад настанот, дека обвинетите биле во контакт со Невзет Бејта и дека пет од броевите кои биле заведени како државна тајна се на високи функционери на ДУИ. Истиот тој Заев сега манипулира со јавноста велејќи дека Азири и Бејта разговарале за земјоделски субвенции. Зоран Заев, ...
| | веќе видена | слични

На социјалните мрежи излезе повик од граѓаните за протест „Правда за жртвите од Смилковско езеро“ , кој според најавата треба да се оддржи во четврток (26.4.2018) во 13 часот пред Основниот суд во Скопје. На 12 април 2012 година кај Смилковско Езеро беа убиени четири момчиња и еден рибар. Во случајот „Монструм“ шест лица беа осудени на казна доживотен затвор под обвинение за тероризам. Доживотен затвор беше пресудата за шестте лица од седумте обвинети за петкратното убиство кај Смилковското Езеро кај скопската населба Радишани. Врховниот суд потоа го врати предметот за петкратното убиство кај Смилковските езера на почеток, односно ги усвои нивните жалби. Ова значи можност за обвинетите, кои се пет и пол години во притвор да излезат на слобода. Врховниот суд во декември лани ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири, и им определи мерки на претпазливост. За судот се уште недостапни се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ по кои се распишани меѓународна ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев, денеска во изјава за новинарите во врска со случајот „монструм“ и сведочењета на родителите не убиените момчиња, кажа дека ги предал сите материјали кои ги имал. – Ако побара судот да бидам сведок и да кажам се што знам, тоа ќе го направам бидејќи тоа ми е граѓанска должност. Сите материјали, не само оние за „Монструм“ коишто сум ги поседувал, се е предадено, истакна Заев, одговарајќи на новинарски прашања по прес-конференцијата во Владата за планираните инвестиции во комуналната инфраструктура. На ова реагираше опозициската ВМРО ДПМНЕ, преку соопштение кое ви го пренесуваме во целост: За да го одбрани својот коалициски партнер од кого му зависи опстојувањето на власт, денеска тврдеше дека Невзат Бејта со еден од обвинетите во случајот „Монструм“ разговарал околу ургенции за земјоделски субвенции. Од друга страна, Зорица Наќевска, мајка на убиениот Александар во судот цитираше еден од разговорите кои им ги дал Заев во кој се велело: „Вечерва сонував еден многу лош сон како му ги врзав рацете на ...
| | веќе видена | слични
9 копии

„Семејствата на монструозно егзекутираните момчиња кај Смилковско Езеро мора да добијат правда. Момчињата беа жртви на брутална ликвидација, терористички акт на големиот празник Великчетврток. Виновниците не смее да останат неказнети. Сторителите мора да завршат во затвор. Зоран Заев ветуваше дека ја знае вистината за случајот. Вистината не смее да потклекне пред платформата потпишана во Тирана. Само монструм би можел да штити монструми кои масакрираа млади момчиња“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Според опозициската партија, Заев пред да седне во премиерската фотелја многупати се фалеше со доказите кои ги има за случајот „Монструм“. На семејствата на убиените им прикажуваше разговори и СМС-пораки во кои обвинетите комуницираат со високи функционери на ДУИ. Од друга страна, на семејствата на обвинетите им велеше дека тие биле невини. „Како тогаш Зоран Заев ја знаеше вистината, а сега не ја знае? Што се смени? Дали новата владина коалиција е причина за премолчување на деталите? Кого сега Зоран Заев ...
| | веќе видена | слични

Момчињата беа жртви на брутална ликвидација, терористички акт на големиот празник велики четврток, стои во партиското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Виновниците не смее да останат неказнети. Сторителите мора да завршат во затвор. Зоран Заев ветуваше дека ја знае вистината за случајот. Вистината не смее да потклекне пред платформата потпишана во Тирана. Како тогаш Зоран Заев ја знаеше вистината, а сега не ја знае? Што се смени? Дали новата владина коалиција е причина за премолчување на деталите. Кого сега Зоран Заев штити? најважно од се, кој е одговорен за масакрот и зошто убијците не се во затвор? Пишува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ испратено до медиумите.
| | веќе видена | слични

Адвокатот на обвинетите во случајот „Монструм“, Насер Рауфи, изјави дека одбраната нема намера да го повика премиерот Зоран Заев да сведочи во судскиот процес „Монструм“. „Со оглед дека не е спорна надлежноста, нема врз основа на кои околности да биде распрашан, а снимките ќе можат да се слушнат и во судница“, вели адвокатот Рауфи во изјава за „Телма“ . Премиерот вчера изрази готовност, доколку биде повикан, да сведочи во расветлувањето на случајот за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година и рече дека сите прислушкувани материјали биле предадени на СЈО. Од Специјалното јавно обвинителство засега не откриваат дали Заев ќе биде ставен на списокот сведоци кои ќе бидат повикани.
| | веќе видена | слични

Со какво обвинение ќе настапи Специјалното јавно обвинителство на следното рочиште за случајот „Монструм“ закажано за 16ти мај? Дали ќе биде сменета квалификацијата на кривичното дело? Со какво обвинение ќе настапи Специјалното јавно обвинителство на следното рочиште за случајот „Монструм“ закажано за 16ти мај? Дали ќе биде сменета квалификацијата на кривичното дело? Денеска прес службите на СЈО за Алфа рекоа оти не можат да дадат одговор на ова прашање. Не упатија утре во Парламентот каде Јанева ќе го образложува извештајот за сработеното на собраниска комисија. На последната прес конференција обвинителката истакна дека нема ново обвинение и оти „се останува исто“. Во меѓувреме тензијата во јавноста, а особено кај семејствата на убиените момчиња и рибарот не стивнува. Гневни и револтирани се што ветените докази и разговори од Заев пред да стане премиер пред речиси 4 години, уште не ги знаат, а броевите на наводните високи функционери на ДУИ за кои се ...
| | веќе видена | слични

Одбраната на обвинетите во случајот „Монструм“ нема да бара премиерот Зоран Заев да биде повикан за сведок во судскиот процес за петкратното убиство кај Смилковско езеро во 2012 година. Адвокатот Насер Рауфи за Телма вели дека немаат намера да го повикаат премиерот да сведочи, бидејќи веруваат дека Заев ги предал сите снимки на Специјалното јавно обвинителство. Фото ТВ 21 „Со оглед дека не е спорна надлежноста, нема врз основа на кои околности да биде распрашан, а снимките ќе можат да се слушнат и во судница“, вели Рауфи. Од Специјалното јавно обвинителство засега не откриваат дали Заев ќе биде додаден на листата на сведоци кои ќе бидат повикани во судница. Инаку, право да повика сведок во случајов има и судијата, бидејќи овој предмет се суди по стариот Закон за кривична постапка. Утре пак, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева треба да се појави во Собранието, каде пред Комисијата за политички системи ќе го презентира последниот петти шестмесечен извештај за работата на СЈО, што беше објавен на 15 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Одбраната нема да го бара премиерот Зоран Заев за сведок во Монструм. Откако Заев вчера рече дека доколку биде повикан ќе сведочи , адвокатот Насер Рауфи вели немаат намера да го повикаат бидејки веруваат дека Заев ги предал сите снимки на СЈО. „Со оглед дека не е спорна надлежноста, нема на која околност тој да биде распрашан а снимките ќе можат да се слушнат и во судница“, рече Рауфи. Од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) засега не откриваат дали на листата на сведоци за „Монструм“ ќе го додадат и премиерот Зоран Заев. Со оглед дека ова судење се води по стариот Закон за кривична постапка и судијата има право да повика сведок во судница. Утре специјалната обвинителка Катица Јанева треба да се појави во Собранието каде на комисијата за политички систем ќе го презентира шест месечниот извештај, па не се исклучува дека и „Монструм“ ќе се најде мегу темите на интерес со оглед на тоа што деновиве партиите се обвинуваа мегусебно на оваа тема. ВМРО ДПМНЕ се на ставот дека Заев ги излажал семејствата на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во комбинатот ОХИС во Скопје има „хемиска бомба“ од околу осум тони жива, која десетина години е оставена да тече по погонот за електролиза, да испарува во ...
сите 193 | | | веќе видена

Обновениот пристап во процесот на проширување на Европската унија што го бара Франција, во кој владеењето на правото и темелните права остануваат во прв план, ...
сите 420 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 140 | | | веќе видена

Денеска во Охрид Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација одржа ...
сите 100 | | | веќе видена

„Полесна трговија, минување на стока без царини и чекање, патување без пасоши, полесно вработување во Србија, Северна Македонија и Албанија за граѓаните на тие ...
сите 334 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска синоќа во Топ тема на Телма изјави дека од Светска банка за стабилизација на пензискиот фонд им било ...
сите 80 | | | веќе видена

Високиот комесар на ОН за човекови права Мишел Башле денеска ја осуди „непотребната и непропорционална употреба на сила“ од страна на полицијата и војската во ...
сите 266 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на ...
сите 139 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 18 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Апасиев за „Монструм“: Во цивилизирана држава Заев побајаги ќе лежеше затвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: