Погледнете кога ќе попушти студот – Временска прогноза до крајот на месецов


Прогнозата за до крајот на јануари вели дека сепак студот наскоро ќе попушти и дека пред нас се релативно потопли денови. Од идната недела, температурите ќе се качуваат до минус 1, а минималните нема да одат под минус 9. Во последната недела од јануари, дневните температури ќе биде постојано во позитива, а минималните утрински температури нема да одат под минус 4. Поинтензивни врнежи од снег не се очекуваат.
| | веќе видена | слични

Утринската температура ќе се движи од минус шест до еден, а дневната од нула до пет степени. Во Скопје слично време, претежно облачно со повремен снег. Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе се искачи до два степена. Во наредните два дена, среда и четврток, времето ќе биде облачно со пообилни врнежи од снег. Повеќе врнежи се очекуваат во среда кон крајот на денот и во четврток претпладне во јужните и во југоисточните делови од земјава кога ќе има и значителен пораст на снежната покривка за 20 до 30 сантиметри. Температурата во овие денови ќе биде без поголеми промени и ќе се движи во интервал од минус четири до четири степени. Од петок се очекува стабилно и суво време со благ пораст на дневната температура.
| | веќе видена | слични
7 копии

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и релативно студено со повремени врнежи од снег. Повеќе врнежи се очекуваат во јужните делови од земјава. На крајниот југоисток врнежите ќе бидат од дожд и снег. Утринската температура ќе се движи од минус шест до еден, а дневната од нула до пет степени. Во Скопје слично време, претежно облачно со повремен снег. Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе се искачи до два степена. Во наредните два дена, среда и четврток, времето ќе биде облачно со пообилни врнежи од снег. Повеќе врнежи се очекуваат во среда кон крајот на денот и во четврток претпладне во јужните и во југоисточните делови од земјава кога ќе има и значителен пораст на снежната покривка за 20 до 30 сантиметри. Температурата во овие денови ќе биде без поголеми промени и ќе се движи во интервал од минус четири до четири степени. Од петок се очекува стабилно и суво време со благ пораст на дневната температура.
| | веќе видена | слични

Продолжуваме со снежните врнежи и во вторник. Истите ќе ги имаме во поголем дел од денот, но со промена во интензитетот. Најслаби ќе бидат на североистокот од земјава, а најинтензивни во југозападниот крај. Локално, во југоисточниот регион врнежите ќе бидат од влажен снег, а повремено ќе преминуваат во дожд мешан со снег. Утринската температура ќе биде во дијапазонот помеѓу минус 5 и минус 1 степен Целзиусов. Максималната денеска ќе има вредности околу 1 степен во северниот и југозападниот крај, а на југоисток околу 4 Целзиусови. На планинските места, пред се во западниот регион, во текот на вторник се очекува да се зголеми снежната покривка за околу 10 до 15 сантиметри. Скопскиот крај го очекува претежно облачно време со повремени врнежи од снег. Наутро очекуваме минимална околу минус 5 степени, а максималната температура нема да надмине 1 степен.
| | веќе видена | слични

Облачно со повремени врнежи од снег, само на пониските места на југоисток врнежите ќе бидат од дожд и снег. Утринските температури ќе се движат од -6 до 1 степен, додека дневните ќе бидат во интервал од -2 до 5 степени. Во Скопје и околината слично време со утринска температура околу -2 и дневна до 2 степена. Во наредните денови нашето подрачје ќе биде под влијание на серија на влажни воздушни бранови од Медитеранот што ќе предизвика претежно облачно и релативно студено време со повремени врнежи од снег, а во крајните југоисточни делови ќе има врнежи од дожд и снег. Врнежите ќе бидат со променлив интензитет, а пообилни се очекува да бидат во јужните и југоисточните делови од земјава. Најмногу врнежи се очекуваат в среда и в четврток кога ќе има и значителен пораст на снежната покривка за 20 до 30 см нов снег. Од петок се очекува стабилно и суво време.
| | веќе видена | слични

Подрачјето на Македонија од вчера е под влијание на влажна и постудена воздушна маса која во наредните денови ќе предизвика претежно облачно и постудено време со повремени врнежи од снег, велат од Управата за хидрометеоролошки работи. Врнежите ќе бидат со променлив интензитет, а повеќе ќе бидат застапени во западните и јужните делови. Пообилни врнежи се очекуваат утре кон крајот на денот и во текот на ноќта кон четврток, особено во јужните делови. Овие врнежи ќе предизвикаат зголемување на снежната покривка на повисоките места и на планините. Дневната температура ќе биде без поголеми промени и во интервал од минус 3 до 4 степени. Од петок се очекува стабилно и суво време со благ пораст на дневната температура. Вчера најстудено утро имаше во Берово, каде што беа измерени минус 12 степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи, а највисока во Дојран, од еден степен над нулата. Највисока снежна покривка од 66 сантиметри вчераутро имаше во Лазарополе, 54 см во Маврово, 31 во Пожаране, 22 во Ѓуриште, 18 ...
| | веќе видена | слични

Низ скопските населби, како и на плоштадот беше раздвижено како среде бел ден. Снегот се задржува на улиците, но тие се проодни. Исто така, обелеа и тротоарите, но се оди и по нив со оглед дека паднатиот снег сè уште не е замрзнат Снегот кој во текот на целиот ден паѓаше низ територијата на земјава, продолжи и во текот на ноќта. Снежни врнежи има речиси низ целата држава, освен во Гевгелија и околината, каде има врнежи од дожд . Снегот засега не предизвикува поголеми проблеми во сообраќајот, поради тоа што температурите сè уште не паднале длабоко под нулата, како во изминатите денови. Жителите на Скопје ја искористија можноста повторно да излезат на снегот и да уживаат во убавините што тој ги носи со себе. Низ скопските населби, како и на плоштадот беше раздвижено како среде бел ден. Снегот се задржува на улиците, но тие се проодни. Исто така, обелеа и тротоарите, но се оди и по нив со оглед дека паднатиот снег сè уште не е замрзнат . Како што соопштија од Автомото сојузот на Македонија, сообраќајот се ...
| | веќе видена | слични

Под влијание на серија влажни и студени воздушни маси (влажните од Медитеранот и студените од северните предели од Европскиот Континент) времето во Македонија во текот на претстојната ноќ ќе биде облачно и студено со повремени локални врнежи од снег кој повеќе ќе го има во западните и во јужните предели. Во текот на оваа ноќ ќе продолжи да дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Температурите ќе се движат во интервал од -8 до 0 степени. Временската прогноза ја подготви Славчо Попоски, meteomax.mk
| | веќе видена | слични

Времето ќе биде претежно облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено во западните и јужните делови. Ќе дува слаб, а во западните делови повремено умерен источен ветер. Дневните темпeратури од минус шест до четири степени. Во Скопје облачно со темпартура до еден степен. Пообилни врнежи се очекуваат в среда кон крајот на денот и во текот на ноќта кон четврток, особено во јужните делови. Овие врнежи ќе предизвикаат зголемување на снежната покривка на повисоките места и на планините. Дневната температура ќе биде без поголеми промени и ќе биде во интервал од -3 до 4 степени. Од петок се очекува стабилно и суво време со благ пораст на дневната температура. Еве какво време не чека до крајот на месецот:
| | веќе видена | слични

Времето утре ќе биде облачно со повремени врнежи од снег, само на пониските места на југоисток врнежите ќе бидат од дожд и снег. Дневната температура ќе се движи од -3 до 5 степени. Во наредните денови нашето подрачје ќе биде под влијание на серија на влажни воздушни бранови од Медитеранот што ќе предизвика претежно облачно и релативно студено време со повремени врнежи од снег, а во крајните југоисточни делови ќе има врнежи од дожд и снег. Врнежите ќе бидат со променлив интензитет, а пообилни се очекува да бидат во јужните и југоисточните делови од земјава. Најмногу врнежи се очекуваат в среда и в четврток кога ќе има и значителен пораст на снежната покривка за 20 до 30 см нов снег. Од петок се очекува стабилно и суво време.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не ...
сите 436 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 275 | | | веќе видена

СДСМ продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата ја поставија мнозинството пратеници преку изгласаниот Закон за јавно ...
сите 267 | | | веќе видена

„Горди сме на се што направивме во овој парламентарен состав. Состав што ќе се памети по тешки но битни одлуки што ги донесовме за доброто на граѓаните и ...
сите 433 | | | веќе видена

-Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во текот на вчерашниот ден по гласањето во Собранието реагираше за носењето на законите конкретно и поточно за советот за ...
сите 163 | | | веќе видена

Груби, истакна дека парламентарното мнозинство во рамките на овој мандат кој  заврши вчера, успеа да ги  исполни сите  политички критериуми,но и да ги донесе  ...
сите 549 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Погледнете кога ќе попушти студот – Временска прогноза до крајот на месецов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: