Потегот на Поспишил внесе „конфузија“ кај Ѓоковиќ кој имаше поен во раце, но погреши.. (Видео)


Канадскиот тенисер Васек Поспишил не му беше сериозен кандидат на Новак Ѓоковиќ во 1/4 финалето од Мастерс турнирот во Шангај, но на моменти неговите потези делуваа конфузно во главата на Ѓоковиќ. Ѓоковиќ успеа во два сета со 6:4, 6:4, да го елиминира Поспишил и да се пласира во полуфиналето, но еден од потезите на Поспишил беше атрактивен, по што Ѓоковиќ можеше лесно да постигне поен, но тој ја упати топката неконтролирано кон аут линијата и тој поен му припадна на Поспишил.
| | веќе видена | слични

Енди Мареј се доближува до најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ повеќе не е така сигурен на врвот на АТП ранг-листата и, како што се движат работите, прашање на време е кога Енди Мареј ќе успее да го симне тенисерот од Србија од водечката позиција. Британецот игра одлично во последниот период, па се наоѓа многу близу до Ѓоковиќ што најавува смена во скоро време, така што може да се очекува после некој од следните турнири или до крајот од сезоната да има промена. На најновото рангирање на АТП-листата има пет тенисери од Македонија, а најдобро рангиран е Томислав Јотовски, кој има 24 поени. На листата се и Грабул, Србљак, Јанкуловски и Мицов. ТОП 10 1. Новак Ѓоковиќ (Србија) 12.900 2. Енди Мареј (В. Британија) 10.485 3. Стен Вавринка (Швајцарија) 5.820 4. Милош Раонич (Канада) 4.690 5. Кеи Нишикори (Јапонија) 4.650 6. Рафаел Надал (Шпанија) 4.380 7. Гаел Монфис (Франција) 3.815 8. Роџер Федерер (Швајцарија) 3.720 9. Томаш Бердих (Чешка) 3.300 10. Доминик Тим (Австрија) 3.250 ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Енди Мареј, кој во неделата го освои Мастерсот во Шангај, дополнително ја намали предноста која Новак Ѓоковиќ ја има на првото место на АТП листата. Новак Ѓоковиќ, во пресрет на последните три турнири во сезоната, има 12.900 бодови на првото место на АТП листата, додека Енди Мареј кој победи во Шангај ја намали разликата на 2.415 бодови (10.485). Ѓоковиќ кој во Шангај беше елиминиран во полуфиналето, бидејќи не ја одбрани титулата загуби 640 бодови, а Мареј, кој лани стигна до полуфиналето на овој Мастерс, а во неделата го освои турнирот заработи дополнителни 640 поени. Британецот е многу блиску до преземање на првата позиција на АТП листата, поради тоа тој го пријави учеството на АТП турнирот од серијата 500 во Виена. Мареј се реши на овој чекор бидејќи тој ќе загуби 275 бодови, колку што освои минатата година кога ја предводеше Велика Британија до титулата во Девис купот. Постојат неколку сценарија во борбата за првото место на АТП листата до крајот на годината. - Ако Мареј победи во Виена и во Париз, а не ...
| | веќе видена | слични

Британецот Енди Мари е новиот победник на тенискиот АТП-турнир во Шангај, откако во финалето го совлада Шпанецот Роберто Баутиста-Агут со 7-6(7-1) и 6-1. Сетскиот тениски рекет број еден Новак Ѓоковиќ, кој се спаси од пораз во четврт-финалето на овој турнир од квалификантот Германецот Миша Зверев (110 на АТП-листата), нестаса да го брани трофејот, бидејќи во полуфиналето тежок удар му зададе Шпанецот Роберто Баутиста-Агут елиминирајќи го за помлку од два часа (6-4 и 6-4). За 19. на АТП-листата Агут ова беше прв триумф против Ѓоковиќ во шестиот нивни меѓусебен меч, најавувајќи го почетокот на крајот на владеењето на српскиот тенисер. Мари, кој третпат во кариерата победи во Шангај, и со минатонеделниот триумф во Пекинг, сериозно му ја загрозува водечката позиција на АТП-листата на Ѓоковиќ.
| | веќе видена | слични

Иако британскиот тенисер Енди Мареј беше победник на турнирот во Шангај кој е дел од Мастерс серијата, сепак главна ѕвезда таму е Новак Ѓоковиќ. Погледнете во видео прилогот што се случи кога тој си заминуваше од хотелот и зошто Кинезите најмногу го обожаваат… Novak before leaving China ||little_polar_bear|| pic.twitter.com/6eyCOsS2Kh — Basia (@BasiaID) October 15, 2016
| | веќе видена | слични

Најдобриот британски тенисер, Енди Мареј го освои и турнирот во Шангај од АТП 1.000 Мастерс серијата со денешната победа над Роберто Баутиста-Агут и полека но сигурно го загрозува првото место на Новак Ѓоковиќ. Со оваа победа Шкотот освои 640 бода (бидејќи минатата сезона испадна во полуфиналето), а првиот рекет на светот Новак Ѓоковиќ загуби исто толку по вчерашниот пораз од Шпанецот во полуфиналето. Ѓоковиќ од понеделник ќе има 12.900 бода, а Мареј 10.485, но оваа предност Србинот лесно може да ја загуби, бидејќи брани уште два големи турнири. Во финишот од ланската сезона Ноле собра 2.300 бода поради триумфите на Мастерсот во Париз и завршниот турнир во Лондон. Па математика сега вели – светот ќе има нов АТП владетел доколку Ѓоковиќ повторно киксне во Париз или Лондон, а Мареј да освои еден од двата турнири.
| | веќе видена | слични
2 копии

Енди Мареј не го криеше задоволството од настапот во последните недели. Светскиот рекет број 2 ја освои денес титулата од тенискиот турнир во Шангај, откако веќе е само на 915 поени зад Новак Ѓоковиќ. – Неодамна играта ми се подобрува значително. Завршувам повеќе поени со волеј и пласирам моќни сервиси. Ретурнот секогаш бил најсилниот дел од мојата игра, па ако сервирам добро, автоматски си давам многу шанси во сите натпревари и се надевам да продолжам во тој дух. – Разликата не звучи голема, бидејќи можеш да додадеш 1.000 поени само од еден Мастерс. Но тоа е само ако прифатиме дека Новак ќе престане да добива натпревари, што нема да се случи, бидејќи тој е најдобриот играч во светот. Ако успее да одмори и да се појави повторно свеж на теренот, крајот на сезоната ќе биде силен за него, бидејќи тој секогаш се претставува одлично во сала, и тоа токму во Париз и Лондон. Мислам дека тој одамна не загубил натпревар во сала, па затоа ќе биде многу тешко за мене да го поминам во оваа година, додаде Британецот.
| | веќе видена | слични
5 копии

Британецот Енди Мареј е победник на Мастерс турнирот во Шангај, Кина, откако денеска во финалето го совлада шпанскиот тенисер Роберт Баутиста-Агут со 2-0. Во меч кој траеше еден час и 37 минути многу понеизвесен беше првиот сет која заврши 7:6 во тај-брејкот 7:1, додека во вториот Британецот со убедливи 6:1 го надигра својот ривал. За вториот светски рекет ова беше 41. АТП трофеј, трет триумф во Шангај, шести трофеј оваа сезона и 13. од Мастерс серијата. Турнирот се играше за награден фонд од 5,45 милиони долари. Со новиот трофеј Мареј ќе добие нови бодови на АТП ранг листата и од утре уште повеќе ќе се доближи до водечкиот Новак Ѓоковиќ
| | веќе видена | слични

Енди Мари денеска сосема очекувано ја освои титулата на Мастерсот во Шангај, откако со 2-0 (7-6, 6-1) во сетови го победи Роберто Баутиста Агут. Овој триумф донесе и двојно задоволство за Шкотот, бидејќи ќе ја намали и предноста на Ѓоковиќ во битката за првата позиција на АТП листата. Таа од утре ќе изнесува 2.415 бодови што му дава реална можност на Енди до крајот на оваа 2016 да дојде до лидерската позиција. Имено српскиот тенисер во финишот на оваа сезона ќе брани 2300 поени поради титулите освоени лани на Мастерсот во Париз и завршниот турнир во Лондон. За разлика од него Мари веројатно ќе ги надокнади 1075 поени кои ги брани најмногу благодарение на титулата освоена со Велика Британија во Дејвис Купот. Поради тој трофеј доби 275 поени кој пак сега може да го чини во финалната сметка. Поради тоа тој се одлучи да настапи на турнирот од серијата 500 во Виена, каде не играше лани, па во случај на триумф дополнително би ја намалил разликата. Ако Ѓоковиќ сака да остане на чело на караванот мора да ги одбрани ...
| | веќе видена | слични

Вториот тенисер на светот по трет пат го покорил Шангај, па во тој кинески град ја освоил петтата титула оваа сезона. За Мареј тоа бил 41. АТП трофеј во кариерата. Мареј и Баутиста Агут одиграле меч во кој се видени два потполно различни сета. Во првиот воделе голема битка без брејкови, а Британецот го решил во тајбрек, препуштајќи му на ривлот само еден поен. Освојувањето на првиот сет го поттурнало Мареј во вториот, а Шпанецот немал решение за него. Британскиот тенисер направил три брејка,а во одлучувачкиот гем бргу дошол до меч топка и ја искористил за големиот триумф. Титулата на Мастерост во Шангај на Мареј ќе му овозможи намалување на заостатокот во однос на Новак Ѓоковиќ кој е на чело на АТП листата, па до крајот на сезоната ќе се води голема борба помеѓу нив двајца. Првите двајца тенисери на светот, Ѓоковиќ и Мареј до крајот на сезоната ги очекуваат уште АТП Мастерсот во Париз и завршниот Мастерс на сезоната во Лондон, после што со сигурност ќе се знае кој од нив ќе заврши како прв тенисер на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Почитувана министерке за правда, Рената Дескоска,Сведоци сме на време кога во други области од јавната администграција, штрајкот и заканите со штрајк за ...
сите 142 | | | веќе видена

Преку континуирано вложување во здравството, образованието и социјалната грижа и мерки како дуалното образование, ќе се подобрува продуктивноста и ...
сите 180 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи целосно ги демантира лагите и дезинформациите пласирани во одредени медиуми за некаква изградба на кампови за мигранти на ...
сите 276 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во текот на денешниот ден оствари повеќе средби при што се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ во Македонија, ...
сите 102 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Потегот на Поспишил внесе „конфузија“ кај Ѓоковиќ кој имаше поен во раце, но погреши.. (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: