Симон го изненади Вавринка, Мареј продолжува самоуверено напред во Шангај


Жил Симон го отстрани третиот во светската АТП листа, Стен Вавринка во осминафиналето на турнирот од сериите „Мастерс“ во Шангај по победата во два сета. Французинот на најдобар можен начин ја искористи неубедливата игра на својот ривал и се наметна со 6:4, 6:4 по час и 37 минути игра. Најголемиот проблем на Вавринка дојде од големиот број неизнудени грешки при игра од форхенд што Симон намерно ја бараше. Во првиот сет шампионот од УС опен прв стигна до брејк и поведе со 3:1, но потоа два пати по ред загуби на свој сервис и Симон поведе со 5:3 по четири успешни гејма на своја сметка. Вавринка го намали заостатокот при свој сервис, но потоа Французинот го затвори делот со гејм на нула. Во вториот сет случувањата на теренот не се променија особено и 32. во светот, Симон, продолжи да го диктира темпото. Двајцата тенисери си разменија по еден брејк на стартот, но Французинот повторно оствари комфорна предност со брејк за 3:2, кој подоцна го потврди. До крајот Вавринка не најде одговор на играта на противникот и ...
| | веќе видена | слични

До крајот на сезоната може да дојде до смена на врвот на АТП ранг-листата Енди Мареј ја освои титулата на Мастерсот во Шангај и ја намали разликата во однос на првопласираниот Новак Ѓоковиќ на 2.415 бода. Тенисерот од Шкотска во финалето го совлада Шпанецот Роберто Баутиста Агут во два сета и заработи нови бодови
| | веќе видена | слични

Поранешниот светски рекет број еден и освојувач на Ролан Гарос во 1998 година, Карлос Моја смета дека неговиот сонародник Рафаел Надал ќе освои уште грен слем титули во својата кариера. Надал во изминативе неколку години се мачи со повреди и со својата форма, па дури од 2014 (Ролан Гарос) се нема радувано на победа на најголемите турнири. -Рафа има 30 години, другите тенисери беа на врвот кога имаа 34, 35 години, зошто тоа да не биде случај и со него. Тој се мачи со повредите и физичката подготвеност, меѓутоа е голем борец. Брзо ќе се врати на своето ниво и ќе освојува титули. Сигурен сум дека има шанса да освои уште неколку грен слемови, -истакна Моја. „Бикот“ од Мајорка досега има освоено 14 грен слем пехари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Енди Марej, кој во неделата го освои Мастерсот во Шангај, дополнително ја намали предноста која Новак Ѓоковиќ ја има на првото место на АТП листата. Новак Ѓоковиќ, во пресрет на последните три турнири во сезоната, има 12.900 бодови на првото место на АТП листата, додека Енди Марej кој победи во Шангај ја намали разликата на 2.415 бодови (10.485). Ѓоковиќ кој во Шангај беше елиминиран во полуфиналето, бидејќи не ја одбрани титулата загуби 640 бодови, а Марej, кој лани стигна до полуфиналето на овој Мастерс, а во неделата го освои турнирот заработи дополнителни 640 поени. Британецот е многу блиску до преземање на првата позиција на АТП листата, поради тоа тој го пријави учеството на АТП турнирот од серијата 500 во Виена. Марej се реши на овој чекор бидејќи тој ќе загуби 275 бодови, колку што освои минатата година кога ја предводеше Велика Британија до титулата во Девис купот. Постојат неколку сценарија во борбата за првото место на АТП листата до крајот на годината. 1. Доколку Мари победи во Виена и во Париз, ...
| | веќе видена | слични

Живите легенди на светскиот тенис Роже Федерер и Рафаел Надал за првпат по 13 години нема да бидат во ТОП 5 во светскиот тенис. Тоа ќе се случи од утре кога ќе падне за 2 позиции од 4. на 6. место. Пред него ќе избијат Кеи Нишикори и Милош Раониќ. Веднаш зад него на 7. позиција ќе се најде Роже Федерер. Се работи за тенисери што заедно имаат освоено дури 31 Грен Слем турнири во историјата. На чело ќе остане Новак Ѓоковиќ пред Мареј и Вавринка.
| | веќе видена | слични
2 копии

Британецот Енди Мареј ја намали разлика на АТП листата во однос на светскиот рекет број еден, Србинот Новак Ѓоковиќ. Сега таа изнесува 2.415 бодови, на три турнири до крајот на сезоната. Србинот и понатаму останува лидер со 12.900 бодови, додека Мареј по титулата на мастерс турнирот во Шангај има 10.485. Со тоа загрозен е статусот на Ѓоковиќ, пред се поради тоа што Енди ќе може да го помине доколку првиот рекет не ја оправда фаворитската улога на на мастерсот во Париз и завршниот турнир во Лондон. Вториот светски рекет пред тоа ќе учествува на турнир во Виена (Австрија), каде може да уште 300 бодови, но ќе загуби исто толку поради тоа што нема да ја брани титулата во Дејвис купот, па затоа се отвараат неколку опции за задржување на првото место на српскиот ас. Едно е јасно, доколку Мареј успее да триумфира на последните три турнири, ќе го помине Ѓоковиќ. Од македонските тенисери, најдобар пласман има Томислав Јотовски кој се наоѓа на 622. позиција на АТП листата.
| | веќе видена | слични

Изминатата недела се крена голема прашина околу соработката меѓу Новак Ѓоковиќ и Борис Бекер откако Германецот не се појави на Мастерс турнирот во Шангај, но дека односот меѓу нив двајца е навистина добар како и претходно најдобар показател е пораката која му ја испрати легендарниот тенисер на својот играч. Бекер преку својот Инстаграм профил му испрати емотивна порака на Ѓоковиќ во врска со поразот кој го претрпе од Баутиста Агут во полуфиналето, но посебно внимание предизвика делот во кој потенцира дека нивната соработка не е пред крај како што пренесоа германските медиуми. – Секој ден се учи лекција. Се учи од ваквите денови и мечеви многу повеќе од кога победуваш. Долг и тежок е патот пред нас, но на крајот ќе стигнеме до целта, – напиша Бекер на својот профил, јасно алудирајќи дека не размислува на прекин на соработката со светскиот рекет број еден. “It’s a long and winding road ahead but we will get there in the end ” @djokernole #teamdjokovic #nolefam
| | веќе видена | слични

Во Шангај Мареј ја освои 41. титула во кариерата и сега по бројот на освоени трофеи во сингл го дели 15. место со Стефан Едберг. Пред него во оваа категорија смо двајца играчи никогаш не биле први рекети на светот - Род Лејвер (Австралиецот не бил прв само затоа што ранг листата се брои од 1973. година кога му поминала врвната форма) и Гиљермо Вилас. Освен тоа, голем број играчи кои по количество на титули стојат зад Марен биле први играчи на светската ранг листа - Матс Виландер, Енди Родик, Лејтон Хјуит, Евгениј Кафелников и Марат Сафин. Плус Британецот ги помина Хјуит, Родик, Кафелников и Сафин по бројот на победи на Грен Слемовите. Енди Мареј е меѓу десетте најдобри тенисери во историјата по разни статистички показатели: Процент на победи (девето место), број на победи против играчите од ТОП 10 (девето место), број на титули на хард (осмо место), број на победи и финалиња на Мастерсите (во двете категории е на девето место). Плус Мареј е еден од 13-те играчи во историјата кој освојувал по една титула во ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот тенисер на светот. Новак Ѓоковиќ сеуште не донел одлука за тоа дали ќе ја продолжи соработката со германскиот тренер, Борис Бекер. Мареј е на 2300 поени заостанување, а до крајот на годината би можел да го презеде првото место на АТП листата. Ноле неодамна истакна дека сеуште не разговарал со Борис Бекер за соработката за следната сезона. „Ние и понатаму работиме заедно. Засега имаме план до крајот на сезоната. За следната сезона сеуште не сме разговарале“ , истакна Ѓоковиќ на конференцијата за медиумите по победата против Поспишил и пласманот во четвртфиналето на Мастерсот во Шангај. Бекер не беше со Новак во Шангај, не се огласи освен што му честиташе победата на Агат, но конечно ја прекина тишината. Тој се огласи и на својот инстаграм профил: „Секој ден е лекција. Најдобро се учи од поразот“ Покрај фотографијата пак, Бекер додаде дека „патот е долг и ветровит напред, но дека ќе стигне до крајот“ . "It's a long and winding road ahead but we will get there in the end " @djokernole #teamdjokovic ...
| | веќе видена | слични

По вчерашната победа во Шангај, Енди Мари ја намали предноста на Новак Ѓоковиќ на АТП листата. Сега Србинот има 12 900 бодови, што е за само 2415 бода повеќе од второпласираниот Енди Мари кој до крајот на сезоната има шанси за прв пат да се искачи на врвот на АТП рангирањето. На третата позиција останува Швајцарецот Стен Вавринка, додека во топ 5 се уште и Милош Раониќ од Канада и Јапонецот Кеј Нишикори.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Почитувана министерке за правда, Рената Дескоска,Сведоци сме на време кога во други области од јавната администграција, штрајкот и заканите со штрајк за ...
сите 142 | | | веќе видена

Преку континуирано вложување во здравството, образованието и социјалната грижа и мерки како дуалното образование, ќе се подобрува продуктивноста и ...
сите 180 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи целосно ги демантира лагите и дезинформациите пласирани во одредени медиуми за некаква изградба на кампови за мигранти на ...
сите 276 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во текот на денешниот ден оствари повеќе средби при што се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ во Македонија, ...
сите 102 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Симон го изненади Вавринка, Мареј продолжува самоуверено напред во Шангај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: