Тричковски прв стрелец во квалификациите на Лига Европа

Завршија и официјално квалификациите ова лето за пласман во групната фаза на Лига Европа… Веќе се познати и групите, а она што најмногу не интересираше се резултатите на македонските интернационалци во своите странски клубови. Од нив само двајца успеаја да се најдат во групите, тие се Агим Ибраими со Астана (Казахстан) и Муарем Муарем со Карабах (Азербејџан). Елиминирани беа Грасхоперс (Швајцарија) на Никола Ѓорѓев, Црвена Звезда (Србија) на Давид Бабунски и Даниел Аврамовски, АЕК Ларнака (Кипар) на Даниел Мојсов и Иван Тричковски… Тоа може да се издвои дека Тричковски имаше многу добри квалификации со кипарскиот клуб, беше најдобар стрелец со шест голови на делба на првото место заедно со Финецот Теему Пуки (Брондби) и Хрватот Мирко Мариќ (Локомотива). Зад нив на листата на стрелците завршија интернационалецот од Мали кој настапува за белгискиот Гент и имаше импресивен настап, Калифа Кулибали, потоа Италијанецот Доменико Берарди (Сасуоло) и Тео Луис Викс од Малезија од редовите на Габала со по пет погодоци. ...
| | веќе видена | слични

Ванче Шиков и Столе Димитриевски се оптимисти, како и сите во македонскиот фудбалски табор пред мечот со Албанија. На 5. септември почнуваат квалификациите за СП 2018 во Русија, а ние имаме предизвик и локално дерби со соседот во Скадар. Овие мечеви се со посебен шмек и носат посебен предизвик. Да се победи ривал од соседството вреди многу повеќе и од бодовите, па се очекува посебна атмосфера на трибините. „Ова е нов квалификациски циклус. Ме радува што кај нас амбиентот е многу сменет во позитивен правец. Мораме максимално концентрирани да излеземе на теренот во Скадар и да одиграме со срце, максимално борбено и мудро. Албанија е добра репрезентација, играа на ЕП, но тоа не не плаши. Мене лично не ме плаши најавата за некаква пеколна атмосфера на трибините. Мислам дека сите сме доволно искусни за да не подлегнеме на некаков притисок и дека можеме да оствариме добар резултат. Полн стадион ќе биде само дополнителна мотивација за нас“, вели Шиков. Димитриевски е во битка со Костадин Захов за стартната ...
| | веќе видена | слични

Најдобрата македонска фудбалска репрезентација во комплетен состав ги продолжува подготовките на терените во СЦ „Петар Милошевски“ за стартот на 12. квалификациски циклус, кој за СП 2018 ќе биде со мечот против Албанија во Скадар на 5 септември. Ова ќе биде прва официјална пресметка меѓу Македонија и Албанија, покрај веќе осумте тестa што ги имаа овие две соседни селекции. Македонија има подобар скор (четири победи, три нерешени и само еден пораз), но овој натпревар ќе биде нешто сосема друго од досегашните контроли. Самодовербата од пријателските мечеви е на страната на македонскиот тим, кој по подолга пауза од две години повторно на официјална средба ќе ги предводи еден од најискусните и најдобрите наши играчи, капитенот Горан Пандев (33 г.). Првиот стрелец во државниот тим со 26 постигнати погодоци на 75 одиграни средби, Пандев, верува дека оваа генерација на помлади играчи ќе изгине на теренот да ги поправи резултатите на репрезентацијата, кои во последните два квалификациски циклуса беа разочарувачки со ...
| | веќе видена | слични

Нашиот национален тим доби четири од осумте досегашни судири со западниот сосед Албанија, трипати ремизира и само еднаш загуби Фудбалските репрезентации на Македонија и на Албанија одбројуваат до деветтата меѓусебна пресметка. Билансот е на страна на „црвено-жолтите“, кои имаат четири победи, три реми и само еден пораз со вкупна гол-разлика 10:4. Но, она што го разликува претстојниот натпревар од минатите, на прва, е карактерот. Обата тима за првпат ќе играат за бодови наспроти досегашните пријателски, во случајот во квалификации за Светското првенство во Русија во 2018 година. Сепак, тоа не е и единствено нешто што двои овој пат. Селекцијата на западниот сосед го напушти имиџот на ривал за подигнување рејтинг и, во меѓувреме, забележа настап на Европско првенство што само по себе, како и домашниот терен, ја прави да биде фаворит во понеделник во Скадар. Тоа го нотира и Иван Тричковски. „Албанија е фаворит. Оваа генерација веројатно е најсилна во нивната историја“, коментира македонски репрезентативец кој во ...
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Македонија ги продолжува подготовките за првиот настап во квалификациите за пласман на Светското првенство. Нашите фудбалери во Скопје ќе тренираат во следните три дена, а потоа заминуваат за Скадар каде в понеделник се соочуваат со селекцијата на Албанија. "Албанија е фаворит, оваа генерација на нашиот прв противник е веројатно најсилна во нивната историја, но тоа не значи одиме без шанса, напротив. Мислам дека добро ќе се подготвиме и на тактички и на психолошки план и ќе одиграме квалитетен натпревар. Ова е нов почеток за двете селекции, се е можно", изјави Иван Тричковски. Мечот во Скадар почнува во 20 часот и 45 минути.
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација в понеделник деветти пат ќе се сретне со Албанија, првпат во меч од квалификации, овој пат за пласман на Светското првенство во Русија во 2018 година. Избраниците на селекторот Игор Ангеловски во комплетен состав се подготвуваат за мечот во Скадар. - Со нетрпение го очекуваме почетокот на новиот квалификациски циклус. Наша цел ќе биде да го подобриме рејтингот на македонскиот фудбал и мислам дека сме подготвени да го направиме тоа. Оптимизмот ни е потребен, заедништвото, одлучноста и квалитетот треба да нѐ водат до успех. Групата е тешка, секој меч е посебен предизвик, но верувам во играчите и во стручниот штаб. Мораме да се обидеме да направиме нешто значајно. Ќе биде тежок меч, можеби ќе победиме, можеби ќе загубиме, но ќе се бориме на вистински начин. Сите овие играчи во составот живеат за Македонија и тоа ќе го покажеме на терен - вели капитенот Горан Пандев за сајтот на Фудбалската федерација на Македонија.Офанзивните фудбалери Илија Несторовски (Палермо) и Бесарт ...
| | веќе видена | слични

Подготовките на репрезентативците на Македонија се во полн ек пред премиерниот меч со Албанија во новиот квалификациски циклус за настап на Светското првенство во Русија за две години. Во Скопје е загревањето за мисијата победа во Скадар на 5. септември. Има одлична атмосфера меѓу репрезентативците, целта е да се освојат бодовите, а има и интересни моменти. Капитените Горан Пандев и Ванче Шиков вежбаат заедно без топка, а чекорите личат на македонско оро. На спротивната страна од теренот дуото Б&Б на Шкендија, Бесарт Ибраими и Ферхан Буба Хасани, вежбаат координирано, како на Летни олимписки Игри. Недостасува само вода да биде за медал во синхронизирано пливање. Има и дисциплина кревање товар, а презентери се Иван Тричковски и Остоја Стјепановиќ. Подршка на репрезентативците им дава и легедата на македонскиот фудбал Андон Дончевски, кој ја предводеше нашата репрезентација пред две децении во победата над Албанија од 5-1. Со него како мотив плус е и повредениот Агим Ибраими. Во ист дух и со иста цел, да се ...
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Македонија вчера и официјално ги започна подготовките за квалификацискиот циклус за Светското првенство што во 2018 година ќе се одржи во Русија. Игор Ангеловски ќе диригира со акциите на фудбалерите во националниот дрес покрај аут линијата, а прва пречка на патот кон пласманот е селекцијата на Албанија. Репрезентативците, сите на број по приклучувањето на Столе Димитриевски, се во карантин во ТЦЦ Гранд Плаза каде максимално сконцентрирани работат на тактиката за ’освојување’ на Скадар. Својата поддршка за македонската репрезентација ја покажаа и поранешниот асистент на националниот состав и сегашен тренер на актуелниот шампион Вардар Гоце Седлоски заедно со својот помошник и поранешен репрезентативец Александар Васоски како и Виктор Треневски, тренерот на Рабпотнички.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија се подготвува за дуелот во Скадар против селекцијата на Албанија на 5. септември (20:45 часот). Репрезентативецот Иван Тричковски смета дека натпреварот ќе биде исклучително тежок, но верува дека ќе бидеме на високо ниво да се спротивставиме на првиот противник во квалификациите за СП 2018. „Албанија е фаворит, оваа генерација на нашиот прв противник е веројатно најсилна во нивната историја, но тоа не значи одиме без шанса, напротив. Мислам дека добро ќе се подготвиме и на тактички и на психолошки план и ќе одиграме квалитетен натпревар. Ова е нов почеток за двете селекции, се е можно“, изјави Тричковски.
| | веќе видена | слични

Подготовките на македонската фудбалска репрезентација пред првиот квалификациски дуел за пласман на Светското првенство во Русија 2018 година се одвиваат според подготовките. Селекторот Игор Ангеловски заедно со репрезентативците денеска имаа посета од тренерите на Вардар и Работнички. Стратегот на шампионот Вардар заедно со својот помошник Александар Васоски, како и тренерот на Работнички Виктор Треневски ги посетија репрезентативците. Во релаксирана атмосфера во хотелот, тројцата стручњаци му посакаа успешна работа на селекторот Ангеловски. Македонија на 5 септември гостува во Скадар против Албанија, во првото коло од квалификациите. Репрезентативците во 18 часот ќе го имаат стандардниот попладневен тренинг.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното ...
сите 250 | | | веќе видена

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат да ги спречат ...
сите 458 | | | веќе видена

Изјавата на адвокатката Ирена Фрчковска, бранителка на притворената бивша СЈО Катица Јанева, им го дигна притисокот и на граѓаните и на правните стручњаци, со ...
сите 228 | | | веќе видена

Немаат само тинејџерите “влажни соништа“и возрасните можат да го доживеат врвот во сон, потврдува науката...Можеби оваа теорија за доживување на “врв“ кога сте ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тричковски прв стрелец во квалификациите на Лига Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: