Контролирана експлозија на „Олд Трафорд“


Контролирана експлозија беше изведена во неделата откако е пронајден сомнителен пакет на стадионот „Олд Трафорд“ поради што беше одложен натпреварот од англиската Премиер лига, меѓу Манчестер Јунајтед и Борнмут. Британските медиум јавија дека стадионот е евакуиран половина час пред почетокот на натпреварот, бидејќи на северозападниот дел од трибините на стадионот е пронајден сомнителен пакет. Полицијата извршила анализа на пакетот, и со кучиња трагачи ја пребарала целата област, и на крајот биле повикани воени единици за деминирање, пренесува Reuters. „Експертите за експлозивни направи предизвикаа контролирана експлозија на уредот, кој наликуваше на експлозивен на стадионот Олд Трафорд. По неговата целосна анализа експертите заклучија дека уредот било невозможно да биде активиран...пребарувањето продолжи“, се наведува во соопштението на полицијата. Властите сепак не соопштија децидено дали станува збор за експлозивна направа. Клубот Манчестер Јунајтед во соопштението на својата веб страница наведе дека ...
| | веќе видена | слични

Челзи со Астон Вила би се подготвувал за сезоната во Чемпионшип, а Борнмут би бил во елитата… Специјализираниот портал „Squawka“ направи една анализа во тоа како би изгледала конечната табела оваа сезона во Премиерлигата ако се земат во предвид само головите од страна на Англичаните, односно домашните фудбалери. На првото место е Тотенхем, би имале 10 бодови повеќе од официјалната, додека шампионот Лестер зад Спарси би завршил со дури 14 бодови помалку, а разликата е Алжирецот Ријад Марез, 17 голови за „лисиците“. Манчестер Јунајтед би успеал до квалификациите за Лигата на шампионите, додека Арсенал и Манчестер Сити би паднале на разочарувачките 11, односно 13. место. Челзи кој имаше една очајна сезона, и од овој аспект е поразителен за „сините“ од Лондон, односно без погодоците на странските играчи, сега ќе испаднеа од Премиерлигата.
| | веќе видена | слични

Интересна табела е направена во Премиер лигата, со постигнатите голови на играчи кои се по потекло од Англија, тогаш Премиер лигата ќе имаше нов шампион, а голем клуб ќе излезеше во Чемпионшип дивизијата. Сметајки ги само головите на Англичаните, во таа ситуација, Тотенхем би бил шампион во Англија, додека втората позиција би била резервирана за Вест Хем. Третопласирани би биле Лестер, кои сезонава ја освоија титулата далеку пред конкуренцијата, а место во ЛШ би успеал да обезбеди и Манчестер Јунајтед на четвртата позиција. Проследено на таа статистика, петтопласиран изненадувачки би бил Борнмаут, па следуваат Ливерпул, Кристал Палас, Сандерленд, Евертон и Ватфорд во првата 10ка на табелата. Арсенал би бил на 11. позиција, пред Вест Бром и Манчестер Сити. Норич е на 14 позиција, пред Њукасл, Свонси и Саутемптон, кои би биле на работ да бидат елиминирани во понизок ранг, а убедливо најслаби екипи по оваа статистика би биле Челси, Астон Вила и Стоук.
| | веќе видена | слични

Некогаш важеше за голема голманска перспектива, а потоа се специјализираше за улогата резервен голман. Четири години во еден клуб и ниту еден официјален натпревар... Поточно 1460 дена 39-годишниот Ричард Рајт не забележа официјален настап за Манчестер Сити, а вчера и официјално се прости од активното играње фудбал. Рајт кон почетокот на кариерата важеше за голема перспектива. Беше стандарден млад репрезентативец на Англија и со години бранеше за Ипсвич Таун. Потоа направи трансфер во Арсенал каде се задржа една сезона и оттогаш се „специјализираше“ за улогата резервен голман. Изгледа дека Рајт уште во детството развил чувство за реалност. Иако секогаш себе си се сметаше за дел од тимот, зошто да се меша онаму каде што не му е местото. Затоа избра да седи на трибините, да навива за „Граѓаните“ и за тоа да прима плата. И освен тоа, освои исто толку трофеи како и Еден Азар... Навистина е тешка конкуренцијата кога ривали ви се Џо Харт и Вили Кабалјеро. Рајт беше резерва и во Евертон, Вест Хем и Саутемптон, а ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со натпреварот во вторникот меѓу Манчестер Јунајтед и Бурнмаут и официјално беше спуштена завесата во Премиер лигата, сезона која донесе големи изненадувања, пресврти, неочекувани резултати за да на крајот крајот крунисан биде малиот Лестер, а лигата да мораат да ја напуштат Њукасл, Норич и Астон Вила. Дел од екипите се задоволни од настапите и постигнатото, дел од нив ќе сакаат што поскоро да ја заборава кампањата, но сега кога се одиграни сите 38. рунди може да се направи една интересна анализа во поглед на головите кој паѓале на секој стадион поединечно. Фудбалот се игра за публика, а публиката сака да види голови. Еве како секоја екипа мина сезонава во својот дом, пред своите симпатизери. Топ 20 листа: 20. Манчестер Јунајтед 36 гола (27 дадени/9 примени погодоци пред своите гледачи) 19. Вотфорд 39 (20 дадени/19 примени) 18. Свонси 40(20 дадени/20 примени) 17. Арсенал и Кристал Палас 42 („Топчии“ 31 дадени/11 примени, Палас 19 дадени/23 примени) 15. Сандерленд 43 (23 дадени/20 примени) 14. ВБА и Стоук 46 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед со победа ја завршија сезоната во Премиерлигата. Јунајтед, во последниот меч оваа сезона го совладаа Борнмут со 3:1 (1:0) и го освоија петтото место во Премиерлигата. Манчестер Јунајтед и Борнмут свој меч требаше да го одиграат во неделата, но тој беше одложен откако во еден од тоалетите на стадионот во Манчестер беше пронајден „сомнителен пакет“. Јунајтед славеше со 3:1 со головите на Руни, Рашфорд и Ешли Јанг, а за гостите автогол постигна Смолинг. Руни со постигнатиот гол дојде до 100-от гол на „Олд Трафорд“, а на вечната листа само Боби Чарлотн е пред него. Јунајтед, сезоната ја заврши со 66 бодови и го прескокна Саутемптон на петтотот место. Тимот на Ван Гал има ист број на бодови како и градскиот ривал Сити, кој поради подобрата гол разлика ќе игра во квалификациите во Лигата на шампионите. Инаку, Манчестер Јунајтед викендов против Кристал Палас ќе игра во финалето на ФА купот, а доколку го освои тогаш и Вест Хем ќе игра во Лига Европа. Инаку, Манчестер Јунајтед нема ...
| | веќе видена | слични

Обезбеден е настап во групната фаза од Лига Европа наредната сезона, а сликата може да биде уште подобра ако наредната сабота Манчестер Јунајтед го освои ФА Купот во финалето против Кристал Палас. Од 1992 година откако англиската Прва дивизија беше преименувана во Премиерлига… Манчестер Јунајтед никогаш не завршил лигашка сезона со помалку од 58 постигнати голови. За вкупно 38 одиграни натпревари во сезоната 2015/2016 „црвените ѓаволи“ реализираа само 49 погодоци. Покрај тоа составот на холандскиот менаџер Луј Ван Гал освои 66 бодови, што е втор најлош учинок на екипата во 24 сезони од најквалитетната англиска фудбалска лига. Само во една сезона имаше полош учинок, тоа се случи во првата сезона после заминувањето на Сер Алекс Фергусон, во сезоната 2013/14 кога на клупата беше Дејвид Мојс. 19. победи на Јунајтед во оваа сезона исто така се катастрофален биланс и толку мал број на победи имаше само Мојс во споменатата сезона. Гледајќи ги поразите, Мојс беше полош, – губеше 12 пати, додека Ван Гал во оваа ...
| | веќе видена | слични

Заврши сезоната во англиската Премиер лига, а сега е период на сумирање на впечатокот и преглед на една од најинтересните сезони во последните неколку години. Како е во прашање Манчестер Јунајтед, ниту еден навивач на „црвените ѓаволи“ не е задоволен од овогодинешната сезона во која не успеаја да освојат ниту еден трофеј, а на „Олд Трафорд“ нема да се игра ниту Лига на шампиони следната сезона. Јунајтед оваа сезона заврши на 5. место, што за оваа екипа не претставува некој посебен резултат. Англиските новинари дојдоа до неворајатен податок кој ни говори за сезоната која е зад нас. Имено, Манчестер Јунајтед оваа сезона заврши на петтото место на табелата со вкупно 49 постигнати погодоци, што е мизерна бројка, додека храбриот Блекпул во 2011 година испадна од лигата со постигнати 55 погодоци во Премиер лигата. Блекпул таа сезона во Премиер лигата, предводен од Холовејм играше најубав фудбал во лигата според официјалните податоци на англиските новинари, но и покрај тоа го напушти друштвото на најдобрите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Чешкиот репрезентативен чувар на мрежата на Арсенал, Петр Чех, ја освои престижната награда, Златна ракавица, која се доделува на крајот од сезоната во Премиер лигата, на голманот кој успеал во најмногу наврати да ја сочува својата мрежа. Чех во годинешното издание на Премиер лигата, успеа да забележи 16 натпревари без примен гол. Голманот на "тоџиите", за оваа награда може да му се заблагодари на дефанзивецот на Јунајтед, Крис Смолиг, затоа што во последниот натпревар од сезоната си постигна автогол, и стави крај на надежите на Давид Де Геа, да ја сочува својата мрежа и да ја освои оваа престижна награда. Де Геа ја заврши сезоната со 15 натпревари без примен гол во Премиер лигата, а со ист скор беа и Шмајхел од Лесер, и Џо Харт од Манчестер Сити.
| | веќе видена | слични

Последниот натпревар од Премиер лигата одигран синоќа меѓу Манчестер Јунајтед и Борнемут заврши со победа од 3:1 на „црвените ѓаволи“, кои со тоа го освоија 5.место на табелата со 66 бодови. Борнемут шампионатот го заврши на 16.место со 42 бода, а има четири порази на последните пет натпревари. Головите за Манчестер Јунајтед ги постигнаа: Вејн Руни (43.минута), Маркус Рашфорд (74) и Ешли Јанг (87), додека голот за Борнемут беше автогол на Крис Смајлинг (90+3). Лестер ја освои титулата и заедно со Арсенал и Тотенхем ќе игра во Лигата на шампионите, Манчестер Сити ќе игра во квалификациите од Лигата на шампионите, додека во Лига Европа пласман обезбеди Манчестер Јунајтед, а во квалификациите од Лига Европа ќе игра Саутемптон. Лигата ја напуштаат: Њукасл, Норвич и Астон Вила. Конечна табела: Лестер 81 бод (шампион), Арсенал 71, Тотенхем 70, Манчестер Сити 66, Манчестер Јунајтед 66, Саутемптон 63, Вест Хем 62, Ливерпул 60, Стоук 51, Челзи 50, Евертон 47, Свонси 47, Вотфорд 45, ВБА 43, Кристал Палас 42, Бурнемут ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претходно високи партиски извори од СДСМ за МИА истакнаа дека Заев не се наоѓа во Собранието, ниту дека се планирани средби со собранискиот спикер Талат Џафери ...
сите 1123 | | | веќе видена

Собранието ќе работи без прекин додека не биде распуштено, соопшти денеска претседателот на Парламентот, Талат Џафери. Тој даде пауза од еден час од 18 до 19 ...
сите 180 | | | веќе видена

Залудни се обидите на ВМРО-ДПМНЕ да ја префрлаат топката за скандалот со медицинскиот отпад на СДСМ, кога фактите зборуваат за сосема нешто друго. Одговорноста ...
сите 77 | | | веќе видена

Во првата половина на март се очекува ратификација на Протоколот за членство во НАТО од страна на шпанскиот Парламент, по што во текот на тој месец се очекува ...
сите 297 | | | веќе видена

Повеќето здравствени работници, 1502 од 1716 година, се разболеле во провинцијата Хубеи, епицентарот на инфекцијата, објасни Зенг Џиксин, заменик директор на ...
сите 355 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 344 | | | веќе видена

Како што соопшти МВР, сообраќајната несреќа се случила вчера во 15.45 часот на ул.„Јаким Стојковски" во Пробиштип. -Во незгодата со повреди се здобило детето и ...
сите 186 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ рече дека по доаѓањето на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе обезбеди 4 ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Контролирана експлозија на „Олд Трафорд“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: