Ситуацијата со врнежите не е критична, мора будно да се следи


Охрид, 11 октомври 2015 (МИА) – Ситуацијата не е критична, но мора будно да ги следиме сите случувања, бидејќи се работи за временска непогода што се уште трае. Не можеме да знаеме дали ќе има дополнителни врнежи, но ќе бидеме подготвени за да реагираме на потребите на општините, изјави вечерва во Охрид министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски. Министерот Мисајловски присуствуваше на вонредната седница на Кризниот штаб за заштита и спасување на Општина Охрид во проширен состав, на која се разгледуваа активностите спроведени на терен изминатите два дена, се посочија критичните точки и се утврдија мерките што ќе бидат спроведени во врска со настанатите поплави предизвикани од поројните дождови што го зафатија регионот. Мисајловски појасни дека поради поројните дождови има проблеми низ повеќе градови низ земјата, но потсети на одржаниот состанок во петокот на координативно тело со сите институции, како и пораките што произлегоа од него до сите општини да знаат што ги очекува во наредниот период. Поради ...
| | веќе видена | слични

Во најкритичните региони Охрид и Куманово, се уште се врши проценка на штетите. Стабилна е состојбата во поплавените подрачја по поројните дождови кои во саботата ја зафатија земјава. Водостојот на реките полека се нормализира. Во најкритичните региони Охрид и Куманово, се уште се врши проценка на штетите. Свлечиштата во охридските села Пештани и Велгошти беа санирани уште вчера. Се чистеа куќите и дворовите кои останаа под вода по интензивните врнежи. Градоначалникот Бакрачески посочи дека општината веќе стартувала со расчистување на каналите и речните корита. Се копаат и нови одводи за да се повлече надојдената вода. Во Кумановско невремето остави 50-тина куќи под вода. Во населбата Бедиње излеаната река урна мост во должина од 7 метри при што се поплавени неколку куќи и штали со добиток, како и 25 хектари земјоделско земјиште. Откако ќе се повлече водата и ќе се расчистат поплавените објекти, Општинската комисија ќе излезе на терен да направи проценка на штетите. Од Центарот за управување со кризи велат ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните реагираа за поплавени улици, кои се проблематични за минување со автомобил по невремето штово градот во просекдонесе 71 литар дожд на квадратен метар Обилните дождови создадоа вирови, но не поплавија како порано ДА СЕ ПРОДОЛЖИ СО САНИРАЊЕ НА КРИТИЧНИТЕ ТОЧКИ Минатогодишното сценарио што често се случуваше во градот по обилните дождови им ги засука ракавите на градските власти и на јавните претпријатија, кои веќе неколку месеци започнаа да ги санираат критичните точки. Меѓу најголемите проблеми беше подвозникот под стоковната куќа „Мост“, но по обилните дождови деновиве ланското сценарио, за среќа, не се емитуваше. Меѓутоа, граѓаните реагираа на социјалните мрежи за други поплавени улици што можеа да се минат со автомобил, но потешко. СОСТОЈБАТА ПОДОБРА, НО ТРЕБА УШТЕ РАБОТА Меѓу улиците што ги натераа граѓаните да се пожалат и да реагираат беше Јадранската магистрала, која претежно ја возат товарни возила. - Тука работат педесетина фирми и улицата стана многу прометна. Семафорите кај Момин ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По интензивните врнежи од дожд кои ја зафатија државата и регионот и кои предизвикаа поплави во Охрид и околината, Градот Скопје затсиноќа испрати тим на лица и техничка помош и механизација за справување со поплавите. Градот Скопје испрати две цистерни за влечење на вода од ЈП "Водовод и канализација", едно противпожарно теренско возило, како и две моќни пумпи за испумпување на вода. Со техничката помош на терен во поплавените делови испратена е екипа пожарникари од Противпожарната бригада на Град Скопје, поголем број на лица од Штабот за заштита и спасување на Град Скопје, како и од јавните претпријатија. Штабот за заштита и спасување на Град Скопје ќе ја прати состојбата на терен и доколку има потреба ќе испрати дополнителна помош.
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски заедно со претставници на Општина Охрид предводени од градоначалникот Никола Бакрачески денеска извршија обиколка на повеќе локации во градот и околината засегнати од поплавите, како и на критичните точки каде од вчера интензивно механизација врши чистење на одводните канали за да се спречат слични појави во иднина. „Можам да констатирам дека само за 12 часа, 95 отсто од критичните места се санирани и се надминати сите штети. Механизацијата е тука, како помош од Градот Скопје, така и од јавните претпријатија во Охрид и од „Македонија пат“. Продолжуваме да сме на терен за во случај да дојде до повторно влошување на временските прилики, истакна Мисајловски. Тој изрази уверување дека со подобрувањето на временските прилики во текот на денешниот ден ќе бидат санирани сите места погодени со поплавите. Во врска со вкупната хидролошка состојба во земјата Мисајловски рече дека не е критична, но со забелешка за пораст на водостојот на реката Вардар на потегот Удово – ...
| | веќе видена | слични

После обилните внежи од дожд се стабилизира состојбата во Охрид . Министерот за транспорт и врски Мисајловски заедно со градоначалникот Бакрачески и претставници од локалната самоуправа денеска беа а терен на најкритичните места кои беа погодени од невремето.За 12 часа 95 посто од поплавените места се надминати , а санирани се и свлечиштата и одроните кои се појавија на патниот правец Охрид – Св. Наум, во Велгошти и Лакочереј. Екипите максимално ангажирани работат на речните корита ,канали и одводи на сите оние места каде во текот на овие два дена имаше поплави. Инаку формирана е посебна комисија на локалната самоуправа која извршила увид на сите поплавени станбени објекти,според првичните податоци 37 на број и во наредните две седмици ќе се направи проценка на штетите за нивно обештетување.
| | веќе видена | слични

Се санираа последиците од поплавите кои ги предизвика големото невреме што изминативе две деноноќија го зафатија Охрид Се санираа последиците од поплавите кои ги предизвика големото невреме што изминативе две деноноќија го зафатија Охрид. Во најголем дел од поплавените региони, состојбата се стабилизира. За целосно да се отстранат ризиците и опасностите од натамошно поплавување, општината ги ангажира целокупните технички и човечки ресурси кои работеа во расчистување на критичните речни корита,а се прокопуваа одводни канали, со цел водата да се повлече од поплавените места. Локалната самоуправа формира посебна комисија која ќе направи увид и ќе ги проценува штетите,а до сега веќе се пријавени 37 семејства на кои им е потребна помош. Будно се следи хидролошката состојба со водотеците во целата држава.Загрижуваат реките Вардар и Црна река. Мисајлоски, кој и денес беше во посета на поплавените подрачја во Охрид, потенцира дека се санирани сите одрони и свлечишта што ...
| | веќе видена | слични

Се средуваат последиците од силните дождови што пред два дена ја зафатија Македонија. Ситуацијата и натаму се следи затоа што прогнозата за идниот викенд е дека повторно ќе врне дожд. Еве што кажа во Охрид, министерот за транспорт Владо Мисајловски. Македонија Позиција на вест: Слајдер Има видео?: da
| | веќе видена | слични

Состојбата во Охрид е стабилизирана по големото невреме кое предизвика поплавување на одредени региони во градот. До пладне 95 проценти од критичните места беа санирани и беа надминати сите штети. Состојбата е стабилна на територијата на целата држава, но извесна загриженост има поради високиот водостој на Вардар и Црна Река. „Сеуште не е на критично ниво, но водостојот е зголемен. Се работи за делот Удово-Демир Капија, таму има зголемено ниво на водостој, но не е во критична фаза. Исто така има зголемен водостој на Река Црна“ , изјави министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски . Надојдената вода во Охрид беше отстранета со чистење на дренажните канали, речните корита и одводи, но и со копање на дополнителни одводи. „Се интервенираше на сите оние места каде што вчера посочив дека имаме проблеми со поплавување на цели региони, дури и населени места и куќи“ , изјави градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески . Охриѓани изразија задоволство од брзата реакција на локалната самоуправа. ...
| | веќе видена | слични

Водата во поголем дел од поплавените домови на улиците Железничка и Стив Наумов се повлекува. Обилните дождови кои саботата го погодија Охрид напрaвиja штетa во повеќе домови , но состoјбатa од вчера е стaвена под контрола. Домот на Сенaд Хусеин од улицaта Стив Наумов по интервенција на надлежните е расчистена. „ Имавме големи поплави за кус временски период дојдоа цистерни и механизација и денес поплавите се санирани. Има штети но се надеваме дека ќе бидат решени“, вели Хусеин. Денес во обиколка на поплавените домови и текот на расчистувањето на речните корита и канали на разни делови од градот го следеа градоначалникот Никола Бакрачески и Министерот за транспорт и врски Владо Мисајлоски. Обaјцата ја истакнаа добрата координираност во расчистувањето на критичните поплавени места. „ Во текот на вчерашниот ден и денес екипите беа максимално ангажирани и во човечки ресурси и во мехнаизација. Се работеше на речните корита, дренажните канали и одводи околу Железничка која беше најзагрозена од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Засега нема закажано средба на работните групи за законот за јавно обвинителство в сабота, велат од Министерството за правда, по информациите објавени во дел ...
сите 614 | | | веќе видена

Стевче Донев ќе продолжува да го застапува предметот „Триста“, односно истиот кој му беше доделен од СЈО, а сега од редовното Јавно обвинителство, објави ...
сите 147 | | | веќе видена

Ранет лекар на работно место, претепан доктор во ходник во болница, нападнат медицински персонал, хорор услови за работа, разрушени болници, хаос во кој освен ...
сите 270 | | | веќе видена

Милионот и пол евра, кои Орце Камчев му ги предаде на Бојан Јовановски во објавената снинка за „Рекет“, биле наменети за неговиот нов пасош. Како што пренесува ...
сите 257 | | | веќе видена

Постојат три хороскопски знаци кои кога повредуваат, ретко имаат грижа на совест, дури и во љубовните односи. Тие освен што се однесуваат површно со туѓите, ...
сите 154 | | | веќе видена

Едноставна техника. Доколку не знаете како да направите нешто тогаш прашајте професионалец. Еве што професионалните актерки за возрасни препорачуваат за во ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ситуацијата со врнежите не е критична, мора будно да се следи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: