Две жртви на патиштата во битолско


Две тешки сообраќајни несреќи утрово се случија на патниот правец А3 Битола – Прилеп и Демир Хисар – Битола пред селото Лопатица. Првата сообраќајна несреќа се случила во 02:50 на патниот правец Битола – Прилеп, кај мостот во близина на реката Шемница. Во сообраќајната несреќа учествувале две возила. Едното Хjундаи пони со битолски регистарски таблички, управувано од Пеце К. (32) кој починал на лице место од ударот, а другото возило марка Ауди со битолски регистрски таблички во кое се наоѓале две лица кои се здобиле со телесни повреди. Поради лошите временски услови на патот настанал верижен судир во кој се судриле пет возила, а две од лицата кои се наоѓале во автомобилите се повредени. Втората сообраќајна несреќа се случила во 07:20 пред селото Лопатица, во која животот на лице место го загуби 23 - годишниот Валентин С. од Демир Хисар. Според првичните информации возилото марка Фолксваген голф поради засега неутврдени причини излетало од патот, при што возачот починал на лице место.
| | веќе видена | слични
11 копии

Во текот на изминатите 24 часа на подрачјето на Град Скопје од страна на сообраќајната полиција извршен е увид на вкупно 10 сообраќајни незгоди. Од нив, пет се последица материјална штета и четири се со последица телесна повреда, во кои со полесни повреди се здобиле пет возачи на патничко моторно возило, еден сопатник и еден велосипедист. Се случила и една незгода со последица тешка телесна повреда во која со тешки телесни повреди се здобил еден возач на патничко моторно возило. Денеска Отсекот за превенција при Единицата за безбедност во патниот сообраќај при СВР Скопје ќе одржи едукативни работилници во Основното училиште „Гоце Делчев“ кое се наоѓа во населено место Горно Лисиче и во подрачното училиште во населеното место Долно Лисиче со учениците од второ и четврто одделение. За денеска нема најавено вонредни настани со што се очекува сообраќајот да се одвива тековно и според постоечката сообраќајна регулатива. Оцени ја веста
| | веќе видена | слични

Од нив, пет се последица материјална штета и четири се со последица телесна повреда, во кои со полесни повреди се здобиле пет возачи на патничко моторно возило, еден сопатник и еден велосипедист. Се случила и една незгода со последица тешка телесна повреда во која со тешки телесни повреди се здобил еден возач на патничко моторно возило. Денеска Отсекот за превенција при Единицата за безбедност во патниот сообраќај при СВР Скопје ќе одржи едукативни работилници во Основното училиште „Гоце Делчев“ кое се наоѓа во населено место Горно Лисиче и во подрачното училиште во населеното место Долно Лисиче со учениците од второ и четврто одделение. За денеска нема најавено вонредни настани со што се очекува сообраќајот да се одвива тековно и според постоечката сообраќајна регулатива./МИА
| | веќе видена | слични

Сите повредени работници што настрадаа во сообраќајната несреќа кај Кичево, а беа префрлени во Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Свети Еразмо“ кај Охрид, се надвор од животна опасност, потврди д-р Драган Спасески, кој појасни дека станува збор за седум пациенти згрижени во установата после тешката сообраќајна несреќа што утрово се случи на регионалниот пат Кичево – Осломеј. - Утрото беа примени и згрижени седум пациенти од кои двајца со потешки телесни повредни, со скршеници. Другите лица се под опсервација што значи дека во текот на денот целосно ќе бидат дијагностицирани. Инаку, сите се надвор од животна опасност, изјави Спасески. Инаку, едно од лицата пренесени во „Свети Еразмо“ имало лесна повреда, така што после прегледот и терапијата е испратено на домашна нега. Осумнаесет работници на РЕК „Осломеј“ беа повредени, од кои деветмина потешко, во сообраќајна несреќа што утрово во 6.45 часот се случи кај кичевското село Мамудовци, на региналниот пат што од Кичево води кон Осломеј.
| | веќе видена | слични

Осумнаесет работници на РЕK „Осломеј“ биле повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчераутро пред 7 часот во близина на селото Мамудовци кај Kичево. Половина од нив имаат тешки повреди, но никој не е во животна опасност. Несреќата се случила додека тие со комби возило биле носени кон „Осломеј“ преку регионалниот пат од Kичево. Според првичните информации на полицијата, во несреќата учествувале две комбиња во кои се превезувале патници кон комбинатот и едно товарно возило што одело во спротивна насока. Неофицијално до несреќата дошло кога возачот на комбито „мерцедес“ сакал да го претекне другото комби „фолксваген“ при што се судрил со товарно возило „форд“ на спротивната лента. Истовремено „фолксвагенот“ излетал од коловозот, а „мерцедесот“ удрил во бетонски столб. Двете комбиња се движеле во насока од Kичево кон Осломеј превезувајќи работници во РЕK „Осломеј“. На местото на несреќата увид извршила полицијата и јавен обвините. Додека траел увидот, сообраќајот на регионалниот пат се одвивал по ...
| | веќе видена | слични

 Пред 7 часот во магливото утро со слаба видливост кај селото Мамудовци, мини бус со 18 работници од Осломеј удрил во камион кој доаѓал од спротивната насока додека се обидувал да го претекне комбето пред него Минибусот по ударот во камионот го поткачил и комбето, излетал во нивата и завршил во овој бетонски столб. Патем ги собрал и каблите меѓу овие две бандери. Жителите соседството зад камерата раскажаа дека слушнале силен удар и излегле да видат што се случува. Две возила на итна помош ги однеле 10 мината потешко повредени  тројца во ургентен центар во Скопје 7 мина во Св. Еразмо во Охрид. Хоспитализираните во Скопје се во потешка но свесна состојба велат докторите. Имале скршени ребра карлица и повреда на глава.  Од 7 мината хоспитализирани во Охрид двајца биле со потешки повреди скршеници. Додека траел утрово увидот во присуство на јавен обвинител, сообраќајот не бил во прекин туку наизменично се пуштале возила од двете страни.
| | веќе видена | слични

Во несреќата меѓу две патнички комбиња и едно товарно возило повредени се 18 лица од кои 6 со тешки повреди се хоспитализирани во охридската болница „Св. Еразмо“, додека 3 лица поради сериозните повреди се пренесени во Ургентниот центар во Скопје. Во несреќата 9 лица минале со полесни повреди. Според информациите од СВР Охрид несреќата се случила во момент кога едно од комбињата започнало да врши претекнување на другото комбе при што дошло до директен судир со товарното возило кое доаѓало од спротивен правец, а потоа и со комбето. Комбето кое било претекнувано излетало од патот, а другото удрило во бетонски столб. Повредените биле работници кои се превезувале до РЕК Осломеј. Јавен обвинител во присуство на полициски екипи извршил увид, а за време на истиот сообраќајот се одвивал наизменично.
| | веќе видена | слични

Уште две лица се повредени во сообраќајната несреќа што се случи утринава на регионалниот пат Кичево-Осломеј, со што бројот на повредени се искачи на 20. Од нив 10 лица се со тешки повредени, а останатите десет со полесни повредени. Дел од повредените се хоспитализирани во охридската болница „Св. Еразмо, а неколкумина се пренесени во Ургентниот центар во Скопје. Според информациите од СВР Охрид во сообраќајката учествувале мини бус марка „Мерцедес“ и комбе марка „Фолксфаген“ , а се движеле од Кичево кон Осломеј како и едно товарно возило марка „Форд“ што сообраќало од спротивниот правец. Несреќата се случила во момент кога мини бусот „Мерцедес“ кој превезувал 18 патници-работници во РЕК „Осломеј“ започнал да врши претекнување на комбе марка „Фолксфаген“ а од спротивната коловозна лента наишло товарното возило марка „Форд“. Притоа се случил удар на страничните леви страни од мини бусот „Мерцедес“ и товарното возило „Форд“ по што мини бусот удрил и во предното лево крило од комбето Фолксфаген“. Овие две ...
| | веќе видена | слични

Десет лица се здобиле со тешки, а десет други со лесни телесни повреди во сообраќајната незгода што денес во 06 часот и 45 минути се случи на регионалниот пат Кичево-Осломеј во близина на селото Мамудовци. „Во тешката сообраќајна незгода учествувале мини бус марка „Мерцедес“ и комбе марка „Фолксфаген“ кои по регионалниот пат се движеле од Кичево кон Осломеј како и едно товарно возило марка „Форд“ што сообраќало од спротивниот правец. Сообраќајната незгода се случила во момент кога мини бусот „Мерцедес“ кој превезувал 18 патници-работници во РЕК „Осломеј“ започнал да врши претекнување на комбе марка „Фолксфаген“, а од спротивната коловозна лента наишло товарното возило марка „Форд“. Притоа се случил удар на страничните леви страни од мини бусот „Мерцедес“ и товарното возило „Форд“ по што мини бусот удрил и во предното лево крило од комбето Фолксфаген“, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. Овие две возила излетале надвор од коловозните ленти при што мини бусот „Мерцедес“ удрил и во бетонски sид. ...
| | веќе видена | слични

Страшна сообраќајна несреќа се случила утринава околу 7 часот на регионалниот пат Кичево-Осломеј кај селото Мамудовци. Во несреќата меѓу две патнички комбиња и едно товарно возило повредени се 18 лица од кои 6 со тешки повреди се хоспитализирани во охридската болница „Св. Еразмо“, додека 3 лица поради сериозните повреди се пренесени во Ургентниот центар во Скопје. Во несреќата 9 лица минале со полесни повреди. Според информациите од СВР Охрид несреќата се случила во момент кога едно од комбињата започнало да врши претекнување на другото комбе при што дошло до директен судир со товарното возило кое доаѓало од спротивен правец, а потоа и со комбето. Комбето кое било претекнувано излетало од патот, а другото удрило во бетонски столб. Повредените биле работници кои се превезувале до РЕК Осломеј. Јавен обвинител во присуство на полициски екипи извршил увид, а за време на истиот сообраќајот се одвивал наизменично.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Европскиот Парламент денеска ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде ...
сите 620 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 332 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа - отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски. Се чини дека исходот од самитот на ...
сите 344 | | | веќе видена

Милионски суми потрошени за луксузна облека од Луј Витон, Версаче, Гучи, Шанел и Прада но и уметнички слики од Лазар Личеноски, Вангел Ковошач и Мерсад Бербер. ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Две жртви на патиштата во битолско

Од:
До кого (е-маил):
Порака: