Очевидец за НОВА: Полицаецот му пукаше од зад грб, не е точно дека Далибор сакал да го прегази

Семејството на Далибор Илиевски, триесет и едногодишниот Ром од Свети Николе кој синоќа беше застрелан од полицаец, се подготвуваат да тргнат од Кочани за да се соберат во знак на протест за смртта на нивниот роднина. Ова за порталот НОВА го потврдија негови блиски роднини, кои се револтирани бидејќи е убиен од зад грб од полицаец, за кој велат дека можел само да го уапси, а не и да извади пиштол да пука во него. Далибор е сопруг и татко на три деца. Работел како сезонски работник во градежништво и сезнски работи поврзани со земјоделие. За него велат дека бил проблематичен за ситни кражби на дрва, на бали, понекогаш предзвикувал и тепачки, расправии. Во моментот на несреќата се претпоставува дека бил во алкохолизирана состојба. Очевидец на настанот кој случајно се нашол таму, а сакаше да остане анонимен за НОВА раскажува дека Далибор бил нервозен и почнал расправија со велосипедистот кој му се испречил во тесната улица. Во истиот момент тука се нашол и полицаецот кој дошол да го легитимира. Очевидецот вели ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Жителите од Свети Николе протестираа пред зградата на општината заради убиството на нивниот сограѓанин, Далибор Илиевски Џери, што се случи пред пет дена, кога полицаец го застрела, пренесе Телма . За разлика од верзијата на МВР дека го убил во самоодбрана, блиските на Џери тврдеа дека тој бил убиен од грб. Полицаецот е во притвор, а роднините велат дека ќе го дадат случајот на суд.
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќе од стотина луѓе се собраа денеска на пладне во центарот на Свети Николе пред општинската зграда за го изразат својот револт поради убиството на 33-годишниот Даниел Илиевски, кој беше застрелан од полицаец во грб- информира НОВА. Граѓаните од ромска националност, спонтано организирани, на протестот за нивниот сограѓанин, кој е исто така Ром, извикуваат „Правда за Џери“, „Нема правда нема мир“, „Одете во пеколот“. Даниел беше убиен пред два дена од страна на полицаец кој дошол да го легитимира, додека тој се расправал со велосипедист кој му се испречил на патот пред неговото возило. Според официјалните информации од Обвинителството, Даниле во пијана состојба се обиудел да го прегази полицаецот. Очевидец пак вели дека не е точно дека сакал да го прегази полицаецот, туку во моментот кога му се приближил полицаецот, тој тргнал со Ладата, а возилото му избегало од контрола, на страна бидејќи бил пијан. Според верзијата на момчето очевидец, полицаецот тргнал кон него за да го извлече од од возилото. Повеќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Роднините и пријателите, заедно со ромската заедница утре ќе одржат протестен марш кој ќе заврши пред општинската зграда во Свети Николе по повод убиството на Далибор Илиевски, 31-годишниот Ром од Свети Николе кој на 21 септември беше застрелан од полицаец, јави Нова . Нивниот марш ќе започне точно во 12 часот низ улиците на Св. Николе а ќе заврши пред општината.
| | веќе видена | слични

Судија на претходна постапка му одреди 30 дена притвор на полицаецот од Свети Николе кој со службен пиштол застрела сограѓанин во центарот на градот. Како што информираат од Јавното обвинителство, донесена е наредба за поведување истражна постапка за убиството на Далибор Илиевски. Обвинителот што го води случајот го доставил предлогот за мерката притвор до надлежниот суд. Убиството се случи во центарот на Свети Николе, кога полицаецот се обидел да раздвои двајца сограѓани кои се расправале. Според првичните информации од истрагата, полицаецот пукал во самоодбрана, но Секторот за внатрешна контрола на МВР ќе утврдува дали употребата на оружје била оправдана или неоправдана. Полицаецот од Свети Николе додека бил на должност се обидел да спречи расправија, која ја почнал возач на автомобил со велосипедист, кој му го попречувал патот. Полицаецот ги одвоил согражаните кои се расправале и се обидел да ги легимитира. Но, Илиевски влегол во неговата „лада“, го фатил полицаецот за рака и почнал да го влече ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Триесет дена притвор му одредил судија на претходна постапка на полицаецот од Свети Николе кој завчера со службен пиштол усмрти сограѓанин. Според првичните информации од истрагата, полицаецот пукал во самоодбрана, а на убиството му претходел инцидент со убиениот 30-годишен светиниколец. Поврзано: Полицаец убил возач во самоодбрана во Свети Николе Очевидец за НОВА: Полицаецот му пукаше од зад грб, не е точно дека Далибор сакал да го прегази
| | веќе видена | слични

По барање на Обвиноителството судија од претходна постапка му одредил пртивор од 30 дена на полицацеот кој вчера со службениот пиштол на улица во Св. Николе уби 30 годишен возач. Според полицијата, полицискиот службеник при вршење на службени дејствија, забележал возило „Лада“ кое се движело со голема брзина и велосипед кој се движел пред него. Возачот на „Ладата“, соопшти денеска МВР, видно лут од велосипедистот поради тоа што тој се движел пред него и му пречел во движењето, го запрел возилото и започнал вербална и физичка расправија. Полицаецот пристапил, ги одвоил лицата и започнал со легитимирање на возачот на патничкото возило, кој пак давал отпор и започнал со тегнење и буткање да се спротиставува на службеното лице. Потоа возачот седнал во возилото и започнал да го движи по патот држејќи го полицаецот за рака, влечејќи го десетина метри по патот, при што од брзината на движење полицаецот паднал на патот. Возачот на „Ладата“, триесет годишен жител на Свети Николе, потоа во два наврата, движејќи се по ...
| | веќе видена | слични

Судија на претходна постапка одреди 30 дена притвор за полицаецот од Свети Николе кој завчера доцна попладнето со службен пиштол усмрти свој сограѓанин, потврдија за Алфа од Обвинителството. Судија на претходна постапка одреди 30 дена притвор за полицаецот од Свети Николе кој завчера доцна попладнето со службен пиштол усмрти свој сограѓанин, потврдија за Алфа од Обвинителството. Убиството се случи во центарот на градот околу 19 часот, според првичните информации од истрагата на јавното обвинителство утврдиле дека полицаецот пукал во самоодбрана, а на убиството му претходел инцидент во кој бил вмешан сега убиениот и велосипедист.
| | веќе видена | слични

Судија на претходна постапка му одредил притвор во траење од 30 дена на полицаецот, кој вчера пукаше и смртно го застрела триесетгодишниот светиниколец Далибор Илиевски. Како што информираат од Јавното обвинителство, донесена е наредба за поведување истражна постапка за случајот и обвинителот што го води случајот го доставил предлогот за определување мерка притвор до надлежниот суд. Вчера од МВР кусо изјавија дека Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди ќе отвори случај за полицаецот, кој, како што беше информирано, во самоодбрана смртно го застрела триесетгодишен маж во Свети Николе. Секторот треба да утврди дали употребата на оружје била оправдана или неоправдана. Полиција,илустрација(Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) Полицаецот од Свети Николе критичната ноќ додека бил на должност се обидел да спречи расправија, која ја почнал возач на автомобил со велосипедист, но и самиот тој бил нападнат од нервозниот светиниколец, информираа од Обвинителството. Според првичните сознанија на ...
| | веќе видена | слични

Внатрешна контрола на МВР ќе утврдува дали убиството се случило во самоодбрана. Првично, 31-годишниот Далибор Илиевски го влечел полицаецот со возило, а потоа се обидел да го прегази СВЕТИ НИКОЛЕ - Полицаец вчеравечер на улицата „Маршал Тито“ во Свети Николе го застрелал 30-годишниот Далибор Илиевски, откако Илиевски го влечел полицаецот до возилото, а потоа се обидел и да го прегази. Според обвинителството, на убиството му претходела расправија меѓу полицаецот и Илиевски. Таа настанала по кавгата што Илиевски ја имал со велосипедист што му го забавувал движењето со автомобилот. Откако полицаецот се обидел да го легитимира, Далибор седнал во возилото и започнал да се движи по патот, држејќи го полицаецот за рака и влечејќи го десетина метри. Во два наврати Илиевски се враќал со возилото обидувајќи се да го прегази полицаецот, по што тој во полуседечка положба пукал во него, соопшти обвинителството. Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди при МВР ќе отвори случај за полицаецот, кој во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според најавите, премиерот Зоран Заев денеска напладне тргнува за Брисел, каде ќе го пречекаат министерот за надворешни работи Никола Димитров и вицепремиерот ...
сите 633 | | | веќе видена

Француската блокада и бескрајнта неизвесност дали земјава ќе добие датум за преговори за членство во Европската унија, го „урна“ македонскиот берзански индекс, ...
сите 77 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 49 | | | веќе видена

 Секојдневно се наоѓаме пред избори кои сериозно може да влијаат на нашата иднина, па неретко се двоумиме долго, со часови, пред да донесеме конечна одлука. ...
сите 145 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Европскиот совет и премиер на Белгија Херман ван Ромпеј денеска од Белград порача дека клучот на просперитетот не се наоѓа ниту во ...
сите 14 | | | веќе видена

Елиф Елмас полека прераснува во лидер на македонската фудбалска репрезентација заедно со неуништливиот Горан Пандев, а добрите настапи кои ги имаше во ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Очевидец за НОВА: Полицаецот му пукаше од зад грб, не е точно дека Далибор сакал да го прегази

Од:
До кого (е-маил):
Порака: