Меси го реши дербито во Мадрид


3 копии

Фудбалерите на Барселона го совладаа Атлетико во Мадрид со 2:1 во дерби мечот од третото коло во Примера. Победата на Барселона и ја донесе Лео Меси кој во игра влезе во 60.минута. Тренерот Луис Енрике реши мечот на „Винсенте Калдерон“ да го започне без својот најдобар играч, со оглед на тоа дека тој изминатата недела воопшто не трениераше со екипата. Меси имаше обврски во репрезентацијата на Аргентина, а пред два дена по втор пат стана татко. Борбено, со многу енергија се играше во првото полувреме, кое сепак не донесе промена на почетниот резултат. Вообичаено кога станува збор за меѓусебните дуели на овие два тима Барселона го имаше поседот на топката, а Атлетико се обидуваше преку контранапади да стигне до голот на Тер Штеген. Ракитиќ ја имаше првата шанса на мечот, Хрватот беше сам пред Јан Облак но не успеа да го совлада Словенецот на голот на Атлетико. Веднаш потоа Луис Суарез од пет метри ја погоди гредата од голот на Атлетико. Атлетико сепак први стигна до гол, Тијаго го проигра Фернандо Торес, а ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во последниот натпревар од третиот круг на шпанската Примера, Депортиво Ла Коруња како гостин го совлада Рајо Ваљекано со 3:1. Стрелци на головите за победничката екипа беа Селсо Борхес, Луис Алберто и Лукас Перез, а единствениот погодок за Ваљекано е дело на Адри Ембарба. За Депортиво ова беше прва победа сезоната по двете ремија во почетните рунди, додека Рајо остана при дното на табелата со само еден бод. Резултати на другите дуели од овој круг: Леванте – Севиља 1:1, Еспањол – Реал Мадрид 0:6, Спортинг Хихон – Валенсија 0:1, Атлетико Мадрид – Барселона 1:2, Бетис – Реал Сосиедад 1:0, Гранада – Виљареал 1:3, Атлетик Билбао – Хетафе 3:1, Селта - Лас Палмас 3:3 и Малага – Еибар 0:0. Табела: Барселона 9 бодови, Реал Мадрид 7, Селта 7, Виљареал 7, Еибар 7, Атлетико Мадрид 6,..
| | веќе видена | слични

Стрелци на головите за победничката екипа беа Селсо Борхес, Луис Алберто и Лукас Перез, а единствениот погодок за Ваљекано е дело на Адри Ембарба. За Депортиво ова беше прва победа сезоната по двете ремија во почетните рунди, додека Рајо остана при дното на табелата со само еден бод. Резултати на другите дуели од овој круг: Леванте – Севиља 1:1, Еспањол – Реал Мадрид 0:6, Спортинг Хихон – Валенсија 0:1, Атлетико Мадрид – Барселона 1:2, Бетис – Реал Сосиедад 1:0, Гранада – Виљареал 1:3, Атлетик Билбао – Хетафе 3:1, Селта - Лас Палмас 3:3 и Малага – Еибар 0:0. Табела: Барселона 9 бодови, Реал Мадрид 7, Селта 7, Виљареал 7, Еибар 7, Атлетико Мадрид 6,... 
| | веќе видена | слични

Се одигра последниот натпревар од третото коло во најсилното шпанско првенство.. Вечерва екипата на Депортиво Ла Коруња славеше на гостувањето кај Рајо Ваљекано со резултат 1:3. Поведоа гостите преку Боргес уште во седмата минута од средбата, израмни Ембарба 20 минути подоцна. Не траеше многу радоста на домаќините, предноста за Ла Коруња ја врати Алберто, а во 61. минута Перез ги потврди трите бода. На табелата Депортиво Ла Коруња после првата победа сезонава е на седмото место со пет бода, додека Рајо Ваљекано сеуште без триумф е на претпоследната 19. позиција со еден бод.
| | веќе видена | слични
3 копии

Без победник и без голови заврши синоќешниот дуел од 3.коло од шпанска Примера меѓу Малага и Еибар – 0:0. Со освоениот бод Еибар остана меѓу првите пет екипи на табелата, додека Малага има два бода и е без постигнат гол по трите натпревари. На другите дуели одиграни вчера: Гранада – Виљареал 1:3, Атлетик Билбао – Хетафе 3:1, Селта – Лас Палмас 3:3. Во саботата беа постигнати следниве резултати: Бетис – Реал Сосиедад 1:0, Атлетико Мадрид – Барселона 1:2, Хихон – Валенсија 0:1 и Еспањол – Реал Мадрид 0:6. Во петокот Леванте – Севиља 1:1. Вечерва се игра дуелот Рајо Ваљекано – Депортиво. Табела: Барселона 9 бодови, Реал Мадрид 7, Селта 7, Виљареал 7, Еибар 7, Атлетико Мадрид 6,…
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо имаше извонреден настап постигнувајќи пет гола во победата на Реал Мадрид против Еспањол со 6-0, со што стана рекордер на „кралскиот клуб“ според головите во шпанската Примера ШПАНСКА ПРИМЕРА Крилниот напаѓач стигна до вкупно 230 погодоци (на 204 средби), со што го надмина легендарниот Раул Гонзалес, кој има 228 гола за Реал во првенството. Роналдо е четврти стрелец во историјата на Примера зад Лионел Меси (287 гола), Телмо Зара (251) и Хуго Санчез (234), но тој има импресивен просек од 1,13 погодок по меч, во шесте години во Реал. Одличните настапи на Реал се совпаднаа со враќањето на Карим Бензема во почетната постава во последните два меча, во кои мадриѓани постигна 11 гола, без да примат ниту еден, откако ремизира против Хихон 0-0 во 1. коло. Со враќањето на Бензема, Реал повторно во нападот игра со триото ББЦ (Бејл, Бензема, Роналдо). Актуелниот првак Барселона славеше во дербито против Атлетико Мадрид со 2-1 на гости, во кое Лионел Меси го постигна победничкиот гол во 77. минута, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во веројатно најатрактивниот натпревар од неделната програма на третото коло од Примера, Селта Виго и Лас палмас одиграа 3:3. Новиот прволигаш Лас Палмас сите три погодоци ги постигна со играч помалку, а Селта само може да жали што поради таков расплет на натпреварот пропушти три чисти бода и можност, заедно со Барса, да биде единствениот тим со стопроцентен учинок по првите три кола.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Селта Виго и Лас Палмас одиграа денеска реми 3:3 во натпревар од третото коло во шпанската Примера. Уште во 11. минута гостите останаа со еден играч помалку на теренот после црвениот картон на Варас. Домаќините тоа го искористија со два погодоци за период од пет минути преку Орељана од пенал и Вас. Лас Палмас пронајде начин да ја одржи неизвесноста на дуелот, после погодокот на Араујо по асистенцијата на Симон. Нолито ја врати предноста од два гола (3:1), но Араујо и Симон повторно беа главните носители во играта на гостите кои на крајот го поставија конечниот епилог. Сега Селта Виго како третопласирана со седум бодови на табелата ги следи Барселона (девет) и Реал Мадрид (седум).
| | веќе видена | слични

Се одигра првиот натпревар од неделната програма во најсилното шпанско првенство.. Виљареал дојде до втората победа по ред остварена на гостувањето кај Гранада со резултат 1:3 и со седум бодови моменто е на третата позиција, зад Барселона и Реал Мадрид. Сите погодоци беа реализирани во второто полувреме, Тригерос и Бакамбу за неполни три минути донесоа 0:2, намали Рико во 74. минута, а конечниот епилог го постави Самуел во самиот финиш од средбата. Примера, 3. коло Гранада-Виљареал 1:3 16:00 часот Атлетик Билбао-Хетафе 18:15 часот Селта Виго-Лас Палмас 20:30 часот Малага-Еибар
| | веќе видена | слични
6 копии

Петте погодоци на Кристијано Роналдо во убедливата победа на Реал против Еспањол и пресврт победата на Барселона на дербито со Атлетико Мадрид ги одбележаа саботните мечеви од третиот круг во Шпанското фудбалско првенство. За Реал покрај Роналдо стрелец беше и Карим Бензема. На дербито на „Винсенте Калдерон“ Атлетико Мадрид поведе преку Фернандо Торес, изедначи Нејмар, а Лионел Меси им донесе победа на Каталонците. Резултати на петте завршени натпревари од оваа рунда: Леванте – Севиља 1:1, Еспањол – Реал Мадрид 0:6, Спортинг Хихон – Валенсија 0:1, Атлетико Мадрид – Барселона 1:2 и Бетис – Реал Сосиедад 1:0. Денешната програма ја сочинуваат дуелите: Гранада – Виљареал, Атлетик Билбао – Хетафе, Селта - Лас Палмас и Малага – Еибар. Третата рунда во Примера ќе биде комплетирана утре со дуелот Рајо Валекано – Депортиво. Табела: Барселона 9 бодови, Реал Мадрид 7, Селта 6, Еибар 6, Атлетико Мадрид.. фото:www.bbc.com
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 532 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата. Во останатите делови од државата коловозите се ...
сите 153 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 223 | | | веќе видена

Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ, на членовите на Синодот, на ценетото свештенство и монаштво, како и на сите православни верници во ...
сите 243 | | | веќе видена

По повеќемесечно натегање пратениците од власта и од опозицијата успеаја да постигнат компромис и по скратена постапка го донесоа новиот антикорупциски закон, ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Меси го реши дербито во Мадрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: