ВИМБЛДОН: Хингис после 18 години со трофеј

Во финалето во двојки се најдоа Мартина Хингис и Саниа Мирза против Екатерина Макарова и Елена Веснина. После битка во три сета до победа дојдоа Хингис и Мирза, а она што е интересно е дека тенисерката од Швајцарија после пауза од 18 години доаѓа до трофеј на Вимблдон. Макарова и Веснина го добија првиот сет со 7:5, а во вториот сите беа сигурни на свој сервис. Хингис и Мирза имаа шанси за брејк и рано решавање на сетот во своја корист, но не успеаја, па дури во тај-брејк дојдоа до 1:1. Веднаш по ова во третиот сет беше уште поинтересно. Русинките дојдоа до брејк за 3:1, а потоа имаа и 4:1. Сепак, откако поведоа со 5:3 сервираа за победа во мечот. Тука стартуваше пресвртот бидејќи до крајот Хингис и Мирза добија четири гема за 7:5 и победа на турнирот во женски двојки. Мартина Хингис утре има шанси да освои уште еден пехар. Во мешани двојки одново има партнер од Индија. Заедно со Паес игра во финалето во кое за ривали ги има Пеја од Австрија и Бабош од Унгарија. Тој меч е на програмата после машкото финале ...
| | веќе видена | слични

Американката тенисерка Венис Вилијамс, изјави дека нејзината помлада сестра Серена, има голема и историска шанса да освои еден календарски Грен слем. Венис исто така истакна дека сите останати тенисерки играат тешко против нејзината сестра, која е „дрматор“ на терените. Серена досега освои тро Грен-слем трофеи во сезоната, Австралија Опен, Ролан Гарос и Вимблдон, а сега е на ред во септември УС Опен, со што би заокружила фантастично постигнување. „ Мислам дека има навистина добри шанси да го стори тоа, Серена заслужено триумфираше на сите турнири до сега и го заслужи секој Грен-слем. Таа играше одлично, го заслужи секој гем, секој поен, така да сигурна сум дека нема да и биде лесно да го освои УС Опен, но дека ќе се потруди да го стори тоа“ , изјави 35 годишната Венис Вилијамс. Серена има 33 години и сака да стане првата жена во тенисот по Штефи Граф, која што освоила четири Грен-слем трофеи во една календарска година. Младата сестра Вилијамс во саботата на Вимблдон го освои својот 21 Грен-слем трофеј, и на ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Швајцарската тенисерка Мартина Хингис на Вимблдон 2015 синоќа ја освои титулата во мешани двојки, а два дена претходно победи и во женски парови. Хингис во финалето на мешани двојки во пар со Леандер Паес од Индија беа подобри од Александер Паја/Тимеа Бабош со 2-0, по сетови 6:1 и 6:1. Финалето се одигра на на Централниот терен на Вимблдон и траеше само 40 минути. Швајцарката и во женскиот дубл имаше партнер од Индија, тоа беше Саниа Мирза со која Хингис стигна до трофеј на Вимблдон по пауза од 18 година.
| | веќе видена | слични

АМЕРИКАНКАТА ГО ОБЕДИНИТЕ СИТЕ ЧЕТИРИ ГРЕНД СЛЕМА Американката Серена Вилијамс е победничка на овогодинашното издание на Вимблдон. Таа ја оправда фаворитската улога на неофицијалното светско тениско првенство и во финалето, по 82 минути игра, ја победи Габрине Мугуруза со 6.4 и 6:4 и стигна до шестата круна. Истовремено, Американката по втор пат во кариерата победи во низа на сите четири Грен слем турнири. Шпанската тенисерка која со солзи го прими трофејот беше охрабрена од Серена. - Не биди тажна. Верувај ми, набргу и ти ќе го кренеш победничкиот пехар. Ти си голема шампионка - и рече Американката на Магурузо која и возврати. Фото АП - И натаму докажуваш дека си број еден. Горда сум, уживав во играта иако ми е тешко да зборувам. Среќна сум поради прикажана игра и поради поддршката од публиката. Инаку, Мугуруза и покрај поразот го оствари најдобриот резултат во кариерата. Серена има вкупно 21. Гренд слем титула во кариерата. Повеќе од неа имаат Маргарет Крот 24 и Штефи Граф 22. Вчера, во машкото финале ...
| | веќе видена | слични

Вилијамс има шанса да го изедначи рекордот на Граф според бројот на гранслем-трофеи во опен-ерата, вкупно 22, но и да стане првата тенисерка по Германката што ќе комплетира гран-слeм (сите четири најголеми турнири во една година) со триумф на „САД опен“ во септември ТЕНИС - СЕРЕНА ВИЛИЈАМС ПАК ГО ОСВОИ „ВИМБЛДОН“ Освојувањето на гранслем-турнирот „Вимблдон“ ја доближи Американката Серена Вилијамс (33) кон неколку значајни постигнувања на славната Германка Штефи Граф, кои ќе има можност да ги оствари веќе на „САД опен“, во септември, пред своја публика, што за неа ќе претставува дополнителен мотив. Најдобрата светска тенисерка очекувано ја совлада Шпанката Гарбине Мугуруса (21) во саботното финале (со 6-4, 6-4 по сетови), со што го освои нејзиниот четврти гран-слем во низа, комплетирајќи го т.н. серена-слeм, како што го нарекоа американските медиуми (четири гранслем-турнири во низа, од ланскиот „САД опен“). Вилијамс има шанса да го изедначи рекордот на Граф според бројот на гранслем-трофеи во опен-ерата, ...
| | веќе видена | слични

Хингис во финалето на мешани двојки во пар со Леандер Паес од Индија беа подобри од Александер Паја/Тимеа Бабош со 2-0, по сетови 6:1 и 6:1. Финалето се одигра на на Централниот терен на Вимблдон и траеше само 40 минути. Швајцарката и во женскиот дубл имаше партнер од Индија, тоа беше Саниа Мирза со која Хингис стигна до трофеј на Вимблдон по пауза од 18 година.
| | веќе видена | слични
3 копии

“ Американката Серена Вилијамс успеа да триумфира во женското финале на „Вимблдон“ бидејќи беше подобра од Шпанката Гарбине Мугуруза со 2-0 во сетови (6-4 и 6-4). По пауза од три години, Вилијамс (33) триумфира на „Вимблдон“ и ја освои шестата титула на овој грен слем-турнир. Ова за Серина беше 21. грен слем-титула во кариерата. Пред неа се само Маргарет Kорт со 24 и Штефи Граф со 22. Таа е на добар пат да ги освои сите четири грен слем-титули во една година, а за да го оствари тоа, ~ треба победа и на турнирот САД опен во септември. Таа веќе е победничка на Австралија опен и на „Ролан Гарос“. Ваков подвиг, освојување на четирите грен слем-титули во една година, не ~ пошло од рака ни на една тенисерка од Штефи Граф во 1988 година. - Сум победила на САД опен трипати досега. Се надевам дека годинава нема да потклекнам во обидот. Знам дека сум способна да сторам с`. Секој е способен за тоа, потребни се само решителност и фокусираност – изјави Серина, која не сака да дава опширни изјави во врска со освојувањето ...
| | веќе видена | слични

Тенисерката Серена Вилијамс триумфираше во женското финале на Вимблдон, кога ја победи Гарбине Мугуруза со 2:0 во сетови (6:4 и 6:4). За Серена ова е шеста титула од Вимблдон. Шпанката Мугуруза почна со брејк, и го оддржа до 4:2. Со четири гејма во серија, Вилијамс го освои првиот сет, водеше со 5:1 и во вториот, но ривалката дојде до 5:4 сервираше. Серена со брејк успеа да ја обезбеди победата за краен резултат од 2:0. Ова е шеста титула за Серена од Вимблдон и 21-ва гренд слем во кариерата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Швајцарската тенисерка Мартина Хингис (35) беше во врвот на светскиот тенис во деведесетите години, беше неприкосновена, беше шампионка, а пота им подлегна на пороците. Во кариерата има освоено 44 титули, од кои шест на Австралија опен, две на Ролан Гарос, две на Вимблдон и САД Опен, сите во периодот од 1997 до 2000 година. Беше на врвот на светската ранглисита дури 209 недели. Од 2002 до 2005 година се мачеше со повреди, додека во 2007 година на Вимблдон падна на допинг тест и тоа на кокаин. Но, сега повторон е на тениските терени и ја игра својата друга кариера, но не во сингла туку во двојки. Во женското финале во двојки Швајцарката заедно со Индијката Санија Мирза ја осовија титулата на турнирот во Лондон, откако во финалето со 5:7, 7:6, 7:5 славеа над Русинките Екатерина Макерова и Елена Веснина. Хинмгис на Вимблдон се бореше за уште една титула, во конкуренција на мешани двојки, каде во финалето со Индиецот Леондро Паес играше против австрлаиско унгарката двојка Пеја и Бобаш.
| | веќе видена | слични

Мартина Хингис (34) освои трета титула на Вимблдон во конкуренција на женски двојки и тоа по пауза од 17 години. Швајцарката овој пат настапи заедно со Санија Мирза од Индија и во финалето беа подобри од Русинките Веснина и Макарова со 5:7, 7:6, 7:5. Хингис притоа не загуби ниту еден поен на сопствен сервис. Хингис победуваше на Вимблдон во женски двојки во 1996 година и во 1998 година, а во колекцијата има и пет гренслем титули во поединечна конкуренција.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВИМБЛДОН: Хингис после 18 години со трофеј

Од:
До кого (е-маил):
Порака: