Изгласани измените на Законот за високо образование

Собранието на Република Македонија во среда со 67 гласа ’за’ и девет ’против’ го изгласаа Законот за високо образование со кој се воведува државен испит на факултетите. Дел од опозициските пратеници сметаат дека со измените на законот е прекршен Уставот и е загрозена автономијата на Универзитетот. Од своја страна, министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми смета дека со усвоените измени на Законот за високо образование ќе се подобри квалитетот на образованието. Според него, останува отворена можноста сите засегнати страни да достават нови предлози бидејќи, како што рече, МОН е отворено за нови предлози. Во среда, Професорскиот пленум побара од претседателот Ѓорге Иванов да не го потпишува указот за стапување на Законот во сила, додека исто преку писмо до Иванов, Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето побара од претседателот да го потпише указот. The post Изгласани измените на Законот за високо образование appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Квалитетот на високото образование во Македонија е катастрофален и реформите се неопходни. Ова беа заклучоците на гостите во синоќешната емисија „Патот кон“ на Алсат. По усвојувањето на одредбите за државен испит, Абдулменаф Беџети, истакна дека последните настани биле само една битка, додавајќи дека законот за високо образование сега веќе станал гума за џвакање. „Овој закон има рекордните промени и ако го земаме како таков е првиот дел од битката, многу пати видена досега. Од 2008 година до денес имаме 15 измени и дополнувања на законот за високото образование. Законот се претвори во мастика и многу тешко дека ќе може да се спроведе со таков капацитет“, рече Абдулменаф Беџети, Професорски пленум. Иако постојат критики дека со усвојувањето на законот се загрозува автономијата на универзитетот, за министерот Абдулаќим Адеми, тоа не е вистина. „Првичниот принцип беше да не се загрозува универзитетската автономија, второто начело е да не се загрозува болоњскиот процес, да не биде товар за универзитетите, ...
| | веќе видена | слични

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОБРАЗОВАНИЕ СО ПИЛОТ ПРОЕКТ ЌЕ ГО ТЕСТИРА ЗАКОНОТ ЗА ВИСОКО ОБРАЗОВАНИЕ Одборот за акредитација и евалуација, во договор со универзитетите, ќе одлучи кои студенти ќе полагаат државен испит следната година. Министерството за образование и наука даде согласност државниот испит првата година, односно во академска 2015-2016 година да биде пилот-проект, но оттаму велат дека допрва ќе се дефинира како и во која сесија ќе биде организиран. "Со пилот-проектот може да бидат опфатени сите или, пак, дел од факултетите. Или, пак, може да биде објавен јавен оглас на кој ќе може да се пријават факултетите што ќе сакаат кај нив да се спроведе државниот испит како пилот-проект. За сето тоа ќе одлучи одборот за акредитација и евалуација, кој треба да се конституира во наредните два месеца. Во Законот се предвидени четири-пет сесии за полагање на државниот испит, кои не се поклопуваат со испитните сесии на факултетите. Резултатите од испитот нема да влијаат врз студентите", велат од Министерството за ...
| | веќе видена | слични

Со 67 гласа „за“ и девет „против“ и ниту еден воздржан, пратениците прексиноќа го усвоија Законот за високо образование, кој е дел од пакетот закони за реформи во образованието. Законите ја добија поддршката и од пратениците од немнозинските заедници, односно од Бадентеровото мнозинство што беше обезбедено главно со поддршката на пратениците од ДУИ. Законските измени ги поддржаа владејачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а против беа пратениците од ДПА, трите пратенички од листите на СДСМ. Од коалициските партнери на ВМРО-ДПМНЕ, единствено претседателката на ДОМ Лилјана Поповска гласаше против, додека претседателот на ДС Павле Трајанов гласаше „за“, иако тој во своите говори бараше посуштинска дебата и не беше убеден дека реформите ќе доведат до поквалитетно високо образование. За придобивките од реформите во образованието зборуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од ДУИ. Александар Николовски рече дека е недозволива и неодржлива ситуацијата да излегуваат се' повеќе дипломирани, а се' помалку знаење. „Мора да бидеме ...
| | веќе видена | слични

И покрај бројните апели до академсксата заедница и студентите, пратениците од владејачките партии во собранието, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, ги изгласаа измените во Законот за високо образование со 67 гласови „за“, девет „против“ и ниту еден воздржан. Со гласовите на пратениците од ДУИ се обезбеди и бадентеровото мнозинство, откако 20 пратеници од заедниците гласаа „за“, а петмина беа против. Поради отсуството на опозицијата од македонскиот блок, против се изјаснија пратениците од ДПА, како и трите независни пратенички и пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ. Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми најави дека државниот испит ќе стартува како пилот-проект во учебната 2016/2017 година. Професорите и студентите сепак не се откажуваат од борбата против Законот кој го сметаат како антиуставен и закон кој ја рушу автономијата на Универзитетите. Според професорката Билјана Секуловска-Габер, професорите очекуваат претседателот Ѓорѓе Иванов да не го потпише законот и да делува како вистински државник кој треба ...
| | веќе видена | слични

Пратениците ги изгласаа на и змените во законот за високо образование . По неколку часовна расправа, с о 67 гласови „за“, девет „против“ и ниту еден воздржан, дадоа зелено светло за полагањето на државен испит на факултетите и покрај противењето на студентите, граѓаните и професорите . Со гласовите на пратениците од ДУИ, власта успеа да го обезбеди и Бадентеровото мнозинство, откако 20 пратеници од заедниците гласаа „за“, а петмина беа против . П ротив оспоруваното во јавноста законско решение, се изјаснија пратениците од опозиционата ДПА, и трите независни пратенички и пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ. Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми најави дека државниот испит ќе стартува како пилот-проект во учебната 2016/2017 година . Иако беше поинаку најавено, законското решение ги опфаќа и актуелните студенти, доколку продолжат со постдипломски студии. По усвојувањето на Законот за високо образование од страна на пратениците , сега на потег е претседателот на Република Македонија Ѓорге ...
| | веќе видена | слични

Студенти и граѓани вчера пред Собранието го искажаа својот револт оти никој не ги слуша, а во меѓувреме за пакет-новините во образованието се расправа на пленарна седница Студенти се жалат дека никој не ги слушнал нивните барања Собранието гласа за пакет-законите од образованието Претставници на движењето Студентски пленум вчера пред Собранието протестираа против новините во Законот за високото образование, со кои се предлага воведување државен испит на факултетите. Студентите рекоа дека се собрале за да го искажат својот револт од тоа што никој не ги слушал нивните барања. Инаку пакет-реформите во образованието се на пленарна седница, а пратениците вчера расправаа за предложените новини. - Од утре може да ги распуштиме универзитетите и може да добиваме диплома лично од министерот Абдилаќим Адеми, откако ќе одговориме на пет квиз-прашања - рекоа студентите на собирот. Студентот Бојан Матовски рече дека следни активности на пленумци се блокирање и окупирање јавни простори, а можно е и да бојкотираат ...
| | веќе видена | слични

Собранието вчера вечерта го изгласа воведувањето на државен испит и ги изгласа предложените измени на Законот за високо образование со 67 гласа „за“ и 9 „против“. Владејачкото мнозинство го донесе законот и покрај противењето на студентите и голем дел од професорите, кои најавија дека вечерва ќе се соберат пред Парламентот за симболично да го погребат македонското високо образование. Државниот испит ќе стартува како пилот-проект во учебната 2016/2017 година и ќе се полага два пати во текот на студирањето и доколку студентот не положи во втора година, ќе може да се запише во трета година. Испитот ќе го полагаат и оние студенти кои студираат во моментот и ќе се запишат на магистерски студии. Министерот Адеми прифати амандман со кој се предлага резултатите од првиот пробен државен испит да немаат правни последици, пред да се одржи вистинскиот државен испит.
| | веќе видена | слични

Доцна попладнето, измените на Законот за високото образование, добија 67 гласа за и 9 против, како и Бадинтерова поддршка. Прифатени се 20-тина предлози на универзитетите за подобрување на Законот, смета мнозинството. Меѓу нив, и воведувањето пилот верзија на државниот испит. Овој закон навлегува во автономијата на универзитетот, реагираа неколку пратенички. Побараа да се уважат барањата на 10 илјади студенти и неколку стотини професори. ДПА смета дека законот не е во полза на албанците и дека министерот Адеми дозволува македонизирање на образовниот процес. Ова се 16-ти измени на Законот за високото образование. Пред тоа, пратениците ги донесоа и другите шест закони, со кои се реформираат сите нивоа на образование. Соња Николовска Политика
| | веќе видена | слични

Професорите од „Професорски пленум“ денеска му испратија писмо на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, со кое бараат да не го потпише указот за прогласување на Законот за измени и дополнувања на Законот за високо образование. „Знаеме дека и покрај евентуалното вето, Собранието со апсолутно мнозинство гласови од вкупниот број пратеници може да ве „принуди“ да го ставите потписот покрај оној на Претседателот на Собранието. Но, сакаме да веруваме дека во двоглавата извршна власт, Вие ќе настапите самостојно, независно, како некој кој е избран на директни избори, како некој чиј легитимитет извира од нас, граѓаните, а не од парламентарното мнозинство“, стои во соопштението Мета
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изгласани измените на Законот за високо образование

Од:
До кого (е-маил):
Порака: