Шест нови приведени во случајот со малолетничка проституција

Нови 6 лица приведе штипската полиција поврзани со случајот на педофилија и малолетничка проституција во Штип. Како што и вчера најавија од полицијата, малолетничките се проститурале освен во Штип, и во Куманово, Струмица и Кочани. Новите сознанија од истрагата говорат дека не се работи за наивно пубертетско експериментирање на двете осмооделенки. Имено, тие имале свои макроа, дваесет годишната М.Г. и три години повозрасната Д.Ј. од Штип. Тие, двете девојки ги подведувале да даваат сексуални услуги на возрасни лица, во угостителски објекти, патнички возила и приватни станови. - Во периодот јануари- јули 2010 година, во повеќе наврати им организирале средби и такси превоз и ги подвеле на полови дејствија на повеќе лица, кои за извршените услуги им давале пари во износ од 1.000 до 5.000 денари.-Изјави Снежана Санева, портпарол на СВР Штип. Дел од парите им давале на девојките, а дел задржувале за себе. Но, неретко се случувало осмооделенките да останат со празни раце. Полицијата ги приведе и осомничи за полов ...
| | веќе видена | слични

Уште шест нови лица се инволвирани во секс скандалот со малолетнички од Штип. По обезбедените докази сите заработија кривични пријави. Четворица од нив се клиенти и две девојки од Штип на возраст од 20 и 23 години. Тие се осомничени дека организирано од јануари до јули годинава, ги подведувале двете осмо одделенки на проституција, со клиенти од Штип, Кочани,Куманово и Струмица, во угостителски објекти, станови и патнички возила. „Им закажувале, им организирале такси превоз со клиентите, наплаќале од илјада до 5 илјади денари, дел од парите задржувале за себе, понекогаш и целиот износ го задржувале, а дел од парите давале на двете девојчиња„ рече Снежана Санева, портпарол на СВР Штип. Во овој случај на малолетничка проституција покрај двете осмо одделенки од Штип, досега се инволвирани вкупно девет лица, меѓу нив најмногу има бизнисмени. Истрагата продолжува бидејќи се претпоставува дека во малолетничката проституција, се вмешани и други малолетни девојчиња и луѓе кој ги користеле нивните сексуални услуги и ...
| | веќе видена | слични

Приведени се уште шестмина нови осомничени кои биле вклучени во мрежата малолетничка проституција. Во оваа група приведени се и две жени кои се сомничат за подведување. Во угостителски објекти, возила и станови на девојчињата им закажувале сексуални сеанси со клиенти од Кочани, Куманово, Струмица и Штип. Новите четворица уапсени се на возраст до 49 години. Покрај бизнисмени, сексуални услуги користел и вработен во јавната администрација. Денес штипјани згрозени од информацијата дека се зголемува бројот на лица кои за пари користеле сексуални услуги од двете девојчиња кои во тој период имале неполни 13години. Полициски извори потврдуваат дека истрагата се уште е во тек и списокот на корисниците може да биде и подолг, а имало и такви кои биле надвор од државата. Неофицијално, клопчето се одмотало откако родителите на едно од девојчињата пријавиле дека нивната керка ја нема 24часа, која подоцна била пронајдена во Охрид. Во моментот во Штип се повеке се шпекулира дека мајката на едно од девојчињата откако ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По обезбедени докази поднесени се кривични пријави на уште шест други лица кои се инволвирани во случајот со малолетничката проституција во Штип, соопштуваат од СВР-Штип. Од таму информираат дека се идентификувани лицата кои организирано ги подведувале двете осмооделенки од Штип да даваат сексуални услуги на повеќе лица од Кочани, Куманово, Струмица и Штип. Според информациите од МВР, станува збор за М.Г.(20) и Д.Ј.(23) двајцата од Штип против кои е поднесена кривична пријава за кривично дело ’Подведување и овозможување полови дејствија’. „Наведените во периодот јануари-јули 2010 година во повеќе наврати им организирале средби и такси превоз и ги подвеле на полови дејствија на повеќе лица, кои за извршените услуги им давале пари во износ од 1000 до 5000 денари. Тие за себе задржувале поголем дел од парите, а помал дел давале на осмоодделенките а понекогаш и воопшто не им давале. Услугите ги давале во угостителски објекти, во патнички возила или во станови на пријавените лица“, велат од МВР. Како ...
| | веќе видена | слични

СВР Штип во врска со кривичното дело „Полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години“, утврди дека се инволвирани уште шест други лица и по обезбедените докази против сите е поднесена кривична пријава. При тоа се идентификувани лицата кои организирано ги подведувале двете осмооделенки од Штип да даваат сексуални услуги на повеќе лица од Кочани, Куманово, Струмица и Штип, а се работи за М.Г.(20) и Д.Ј.(23) двете од Штип против кои е поднесена кривична пријава за кривично дело „Подведување и овозможување полови дејствија“. Наведените во периодот до јануари до јули 2010 година во повеќе наврати им организирале средби и такси превоз и ги подвеле на полови дејствија на повеќе лица, кои за извршените услуги им давале пари во износ од 1.000 до 5.000 денари. Тие за себе задржувале поголем дел од парите, а помал дел давале на осмоодделенките, а понекогаш и воопшто не им давале. Услугите ги давале во угостителски објекти, во патнички возила или во станови на пријавените лица. Како корисници на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шест други лица се вмешани во сексуалниот скандал со двете осомоодделенки од Штип и против нив штипската полиција поднесе кривични пријави. Како што соопшти денеска Министерството за внатрешни работи, биле идентификувани лицата што ги наведувале малолетничките на секс со повеќе лица од Кочани, Куманово, Струмица и Штип. Станува збор за 20. годишната М.Г. и 23. годишната Д.Ј., двете од Штип, кои во периодот јануари-јули 2010 година во повеќе наврати им организирале средби и такси превоз и ги подвеле на полови дејствија на повеќе лица, кои за извршените услуги им давале пари во износ од 1.000 до 5.000 денари. Сводничките задржувале поголем дел од парите, а помал дел им давале на осмоодделенките, но имало случаи кога и воопшто не ги исплаќале девојчињата. Услугите ги давале во угостителски објекти, во патнички возила или во станови на пријавените лица. Во сексуалниот скандал со малолетничките се идентификувани 39. годишниот А.Т. од Кочани, 49. годишниот М.М. и 32. годишниот В.Ј. од Куманово, како и и 43. ...
| | веќе видена | слични

Уште шест лица се вмешани во синџирот на малолетничка проституција, што е откриен неделава со двете осомоодделенки од Штип. И против овие лица СВР Штип поднесе кривични пријави. Министерството за внатрешни работи соопшти дека се идентификувани... Уште шест лица се вмешани во синџирот на малолетничка проституција, што е откриен неделава со двете осомоодделенки од Штип. И против овие лица СВР Штип поднесе кривични пријави. Министерството за внатрешни работи соопшти дека се идентификувани лицата што ги наведувале малолетничките на секс со повеќе лица од Кочани, Куманово, Струмица и Штип. Станува збор за 20. годишната М.Г. и 23. годишната Д.Ј., двете од Штип, кои во периодот јануари-јули 2010 година во повеќе наврати на бизнисмени им организирале средби со девојчињата и ги подвеле на полови дејствија на повеќе лица. За возврат обвинетите добивале пари во износ од 1.000 до 5.000 денари. од кои помал дел им давале на осмоодделенките или пак воопшто не им давале пари. Во сексуалниот скандал со малолетничките се ...
| | веќе видена | слични

Две девојки на возраст од 20 и 23 години ги подведувале на проституција двете осмооделенки од Штип, а истрагата посочува дека макроата имале мрежа низ цела Македонија. Новите моменти во истрагата за малолетничката проституција, која ја вознемири македонската јавност покажуваат две девојки од Штип ги подведувале на проституција малолетните девојчиња на возраст од 14 години од истиот град. Како дваесетгодишните девојки ги подведувале на проституција двете девојчиња соопшти денеска полицијата: „Во периодот јануари-јули 2010 година во повеќе наврати им организирале средби и такси превоз и ги подвеле на полови дејствија на повеќе лица, кои за извршените услуги им давале пари во износ од 1000 до 5000 денари. Тие за себе задржувале поголем дел од парите, а помал дел давале на осмоодделенките а понекогаш и воопшто не им давале. Услугите ги давале во угостителски објекти, во патнички возила или во станови на пријавените лица“ Полицијата по неколкумината претходни, идентификувала нови четворица клиенти - А.Т.(39) од ...
| | веќе видена | слични

Четворица „корисници“ на услуги и две подведувачки се уапсени и против нив МВР поднесе кривична пријава за случајот со малолетничката проституција во Штип. Имено, М.Г (20) и Д.Ј (39) и двете од Штип ги подведувале двете осмоодделенки на „клиенти“ од Кочани, Куманово, Струмица и Штип. -Наведените во периодот јануари- јули 2010 година во повеќе наврати им организирале средби и такси превоз и ги подвеле на полови дејствија на повеќе лица, кои за извршените услуги им давале пари во износ од 1000 до 5000 денари. Тие за себе задржувале поголем дел од парите, а помал дел давале на осмоодделенките, а понекогаш и воопшто не им давале. Услугите ги давале во угостителски објекти, во патнички возила или во станови на пријавените лица, соопштуваат од МВР. Како корисници на сексуалните услуги на двете малолетни девојчиња се идентификувани А.Т.(39) од Кочани, М.М.(49) и В.Ј.(32) од Куманово и М.Ш.(43) од Штип. Против наведените лица е поднесена кривична пријава за кривичното делo „Полов напад врз малолетник ...
| | веќе видена | слични

По вчерашните информативни разговори со повеќе бизнисмени осомничени за случајот со малолетничката проституција и педофилија во Штип, денеска се очекува да бидат поднесени и соодветни кривични пријави. Подетални информации за проширената истрага на полицијата попладнево ќе даде портпаролот на Секторот за внатрешни работи Снежана Санева. Досега, тројца бизнисмени од Штип и Кочани заработија кривични пријави за сторено кривично дело „полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години“. Двете девојчиња кои беа вклучени во случајот, пред полицијата и родителите признаа дека имале полови односи со тројцата бизнсимени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 400 | | | веќе видена

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 604 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

ОВЕН Вложувате многу енергија во работата. Овој период ќе дознаете многу нешта кои не сте ги ни претпоставувале. Не трошете време на туѓите грижи и чувајте се ...
сите 138 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 224 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шест нови приведени во случајот со малолетничка проституција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: