Несреќен пораз на Металург во Загреб

Шампионот на Македонија во третото коло го забележа и третиот пораз оваа сезона во Лигата на шампионите откако подобри од „металурзите“ вечерва на свој терен беа ракометарите на ППД Загреб. Во цврст и неатрактивен натпревар со малку голови Хрватите беа тие кои со мала помош од судиите на крајот славеа со конечни 19:17. Пораз кој го прави пласманот во Топ 16 тешка задача за ракометарите на Лино Червар кој по средбата имаше што да каже и за судењето. „ Мило ми е што публиката ме дочека на ваков начин во Загреб. Ние не го заслуживме овој пораз. Со тоа не сакам да ја намалам победата на Загреб, но судиите вечерва дефинитивно немаа кондиција за овој натпревар. Тие паѓаа како што течеше средбата и како што таа се ближеше до својот крај. Се надевам дека ќе сфатите што сакам да кажам “ - рече по средбата разочараниот стратег на Металург. Се чини дека клучните моменти се случија на 15 минути до крајот кога преку Атман шампионот на Македонија поведе со 15:13. Следуваа неколку брзи исклучувања на гостинските играчи кои ...
| | веќе видена | слични

Ренато Вугринец најави дека ќе игра за Металург против Кил во мечот од ЛШ в сабота во Скопје. Најдобриот стрелец на нашиот првак во елитната конкуренција, имаше непријатна повреда на левата дланка и мораше да отсуствува десетина дена од тренинзите. Но, тој денеска тренирал и изразил подготвеност да биде во составот, негирајки ги на тој начин шпекулациите дека сака да го напушти Металург. Вугринец поради повредата одби да патува на дуелите со Брест Мешков и Загреб, иако беше на списокот на Лино Червар. Хрватскиот стратег сега е резервиран во поглед на настапот на десниот бек и за македонските спортски портали изјави дека со оглед на деликатноста на повредата, наредните денови ќе покажат дали ќе смета на него за двобојот со германскиот шампион. Македонскиот првак е во сериозна финансиска криза, со нарушена атмосфера и три пораза на стартот од групната фаза во ЛШ од ПСЖ, Брест и Загреб, и без Дарко Станиќ кој се раздели со клубот. Откако работите со Павел Атман средија, присуството на Вугринец во составот ќе ...
| | веќе видена | слични

Металург досега претрпе три порази во трите натпревари од Лигата на шампионите, но во ниту еден од нив не настапи комплетен од различни причини. Сега кога односите со Атман се средија, а клубот се раздели со Дарко Станиќ, останува во строј да се врати Ренато Вугринец. Третиот стрелец во ЛШ од минатата сезона иамше повреда на левата рака и мораше да отсуствува, но очигледно постојат големи шанси да се врати против Кил. Тренерот Лино Червар за Спортмедиа потврди дека Вугринец утрово тренирал и дека работите одат на подобро. „Прерано е да кажам дали ќе игра против Кил. Тој денеска тренираше и тоа е добар знак, меѓутоа станува збор за шутерската дланка и затоа е деликатно, ќе знам подобро во следните денови “, изјави хрватскиот тренер, тактизирајќи со најавите за сигурен настап на македонскиот репрезентативец, кој веќе се јави во медиумите велејќи дека е подтотвен да се врати на теренот и да игра за Металург, демантирајќи ги шпекулациите дека ќе барал друг клуб. Неговото присуство на теренот ќе биде непроценливо ...
| | веќе видена | слични

Вторпат сезонава загубивме по туѓо сценарио и сметам дека сето тоа треба да го сфатиме како еден вид порака, вели стратегот на металурзите Лино Червар Лука Циндриќ (со топка) во карактеристичен пробив РАКОМЕТ - МЕТАЛУРГ ЗАГУБИ ОД ЗАГРЕБ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ Ракометарите на македонскиот првак Металург го загубија дуелот на гостински терен против Загреб, но и против словенечките арбитри со 17-19 (8-10), во рамките на 3. коло од Лигата на шампионите (ЛШ). Избраниците на Лино Червар вторпат сезонава беа во невозможна мисија да играат против девет противнички играчи. Седум од противничката екипа, плус двајцата судии, кои тенденциозно ја делеа судиската правда на теренот. - Преочигледно беше во кој правец се водеше натпреварот. Вторпат сезонава загубивме по туѓо сценарио и сметам дека сето тоа треба да го сфатиме како еден вид порака. Сакам да им честитам на моите ракометари за добрата игра, посебно во одбраната, а исто така и на ракометарите на Загреб за остварената победа, бидејќи не сакам да го намалам ...
| | веќе видена | слични

Шампионската приказна за македонскиот машки ракометен првак Металург сезонава падна на теорија кога загуби и во 3. коло од Групата А во ЛШ на гостувањето кај Загреб (19-17). За да ги репризира минатите две сезони, тимот од Автокоманда, кој е единствениот во А-групата без освоен бод, треба да прави чуда во преостанатите седум кола. Можеби и ќе верувавме дека чудата во спортот се можни доколку Металург беше цврст и стабилен како изминатите сезони, но не и оваа што ја почна со турбуленции поради неисплатен плати, разногласие во соблекувалната, по што се раздели со голманот Дарко Станиќ. Kако епилог на целокупната ваква ситуација се поразите. На шесте одиграни средби сезонава, по три во ЛШ и во регионалната СЕХА-лига, Металург има дури пет порази, што зборува дека е во длабока резултатска криза. Загреб беше противникот по мера за излез од ваквата ситуација, но Металург направи премногу грешки, вкупно 13, несвојствено за тимот кој изминативе сезони беше мошне рационален и сплотен. На ова се придодаде и судиската ...
| | веќе видена | слични

Словенците Крстиќ и Љубич директно влијаеја врз поразот на македонскиот првак од 19:17 Ненад Крстиќ и Петер Љубич – Металург 19:17. Без ни малку претерување, и ова можеше да биде наслов на извештајот од натпреварот од третото коло во групата А од ракометната Лига на шампионите, во кој Прво плинарско друштво Загреб на домашен терен го совлада македонскиот првак. Катастрофалната арбитража на словенечката судиска двојка директно придонесе за третиот пораз на „металурзите“, кои од дното на табелата ќе го пречекаат европскиот вицешампион Кил в сабота, од 21 часот, во салата „Борис Трајковски“. „Очигледно, мораше да биде вака, тоа е некаква порака за нас. Му честитам на Загреб за победата, но морам да кажам дека ние не заслуживме пораз. Не сакам да ја намалам вредноста на триумфот на Загреб, но, едноставно, денеска не заслуживме пораз, и тоа е тоа. Но, од оваа кожа не се може. Судиите немаа доволно кондиција, физички слабо се подготвени и токму поради тоа не треба да се влегува во анализи на самиот натпревар. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракометарите на скопски Металург го забележаа и третиот пораз во првите три кола во годинешниот циклус од Групата А во Лигата на шампионите, откако не издржаа во финишот пред преполната загрепска „Арена“ и забележаа пораз од ППД Загреб со 19-17 (10-8). Мечот имаше огромно значење за Металург кој беше пред императивот на победата по двата претходни пораза од Брест Мешков и Парис Сен Жермен, во битката за место кое води во елиминаторната фаза од Лигата на шампионите, особено што Загреб претходно на свој терен во првото коло го совлада еден од фаворитите – Кил. Токму затоа, очекувано следеше тежок натпревар со малку голови во кој на клупите се судрија двајцата големи ракометни стратези и стари лути ривали од Скопје, Лино Червар на клупата на Металург и Веселин Вујовиќ, поранешниот тренер на скопски Вардар, кој годинава го води ППД Загреб. Играчите на Металург и покрај добрата игра во одбраната во првото полувреме не успеаја во неколку прилики да ја стигнат предноста на домаќините која се движеше најчесто од гол ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот ракометен првак Металург претрпе пораз од Загреб 19-17 и по три одиграни натпревари се уште е без бод во групната фаза од Лигата на Шампиони. - Не сакам да намалам успехот на Загреб, но, судиите не само што не беа на ниво туку немаа и кондиција да го издржат пеколното темпо на крајот од мечот. Од тука почнува се и нема што повеќе да се говори за натпреварот, на кој сметам дека требаше да останеме непоразени - потенцираше Лино Червар. По поразот од хрватскиот гигант шансите за пласман во ТОП 16 на „металурзите“ се сведоа на минимум. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Металург незадоволен од поразот во Хрватска. Тимот на Металург забележа нов пораз во ракометната Лига на Шампиони и тоа е веќе трет од исто толку одиграни натпревари. Кризата во нивниот табор продолжува, Загреб славеше со 19:17, но свој удел во овој натпревар имаа и судиите за кои многу се говореше во вчерашниот ден. ,,Очигледно мораше да биде вака, тоа е некаква порака за нас. Му честитам на Загреб на победата, но морам да кажам дека ние не заслуживме пораз. Не сакам да ја намалам вредноста на триумфот на Загреб, но едноставно не заслуживме пораз и тоа е тоа. Но, од оваа кожа не се може. Судиите немаа доволно кондиција, физички слабо се подготвени и токму поради тоа не треба да се навлегува во анализи на самиот натпревар. Едноставно нема смисол. Нема што тука да разговараме’’ изјави Червар на редовната прес-конференција по мечот. ,,Најважни се двата освоени бода, но, морам да бидам искрен и да каѓам дека Металург можеби заслужи повеќе и дека не би било незаслужено ако и тој победеше. Ова беше ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот ракометен првак Металург го претрпе и третиот пораз во новата сезона од елитната Лига на шампиони. На гостувањето во Загреб, Металург е поразен од хрватскиот шампион Прво плинарско друштво Загреб со 19:17. По почетните 2:0 екипата на ППД Загреб ја одржуваше оваа разлика се до крајот на полувремето кое го доби со 10:8, но и во првите осум минути од вториот дел, односно до 38-минута кога водеше со 13:11. Следуваше период во кој македонскиот шампион постигна четири, а неприми ниту еден гол за пресврт и водство на Металург од 15:13 во 43-минута. Бројните грешки (вкупно 13) придонесоа избраниците на Лино Червар брзо да ја загубат предноста, па на крајот загрепчани сосема заслужено се радуваа на победа со 19:17. Најефикасен на натпреварот беше домашниот ракометар Златко Хорват кој постигна 9 голови, додека за Металург, Лука Циндриќ беше стрелец на 4, а Павел Атман постигна 3 гола. По овој пораз, Металург останува на дното на табелата во А групата, во која вчера германскиот Кил славеше победа на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева до 14 часот треба да одлучи дали обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски ќе бидат изземени од предметот ...
сите 685 | | | веќе видена

Деновиве со ФБ статус министерот за надворешни работи Димитров порача дека кај него има чувство на бес и апатија заради криминалните димензии на случајот ...
сите 298 | | | веќе видена

Паниката на ВМРО-ДПМНЕ кулминира, стравот од правдата и одговороност за сите што го прекришиле законот е се поголем. Стоилковски ја утнал адресата, вистинското ...
сите 147 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Несреќен пораз на Металург во Загреб

Од:
До кого (е-маил):
Порака: