Абдурахими донесе голема победа за Македонија


Македонската фудбалска репрезентација славеше со 3:2 против Луксембург во второто коло од квалификациите за ЕП 2016 Вечер на пресврти на „Филип Втори“ арената, во која нашите фудбалерите ја остварија првата победа во квалификациите. По негативата од 1:2 во првиот дел, избраниците на Бошко Ѓуровски со два гола во второто полувреме ги запишаа првите три бода на своето конто. Александар Трајковски по една одлична соло акција го совлада противничкиот голман за 1:0 во 20. минута. Десет минути подоцна Мојсов и Демири жестоко се судрија, па неколку минути им се укажуваше помош, но и двајцата го продолжија мечот. По тој момент играта на нашата репрезентација целосно падна што го искористија играчите на Луксембург и за период од пет минути направија целосен пресврт. Прво Бенси од слободен удар во 39. минута изедначи, а по одличната акција Турпел во 44. минута го матира Пачовски за шок и водство на гостите од 2:1. Во вториот дел во игра влезе Абдурахими што се покажа како клучен потег. Во 66. минута судијата Мацолени ...
| | веќе видена | слични

Кога претседателот на УЕФА, Мишел Платини одлучи да го трансформира европското првенство и да го зголеми бројот на учесниците од 16 до 24, не беше изненадување дека тоа предизвика бран на незадоволство и критики. За многумина стегнатиот, потешко достапен и во голема мера, без право на грешки формат со 16 состави, беше совршен и немаше потреба од било какви промени. Одеднаш сепак се покажува дека оваа формула предизвикува подеднакво задоволство и меѓу големите фудбалски нации, и меѓу помалите, за кои до неодамна беше речиси невозможно да се пробијат кон завршницата на големите првенства. А во значителен степен и за навивачите. Во ситуација во која првите две места даваат право на директно учество, а третото исто така може да обезбеди квота преку бараж, водечките тимови можат да си дозволат опуштање во некои натпревари, да дадат одмор на дел од изморените играчи и сеуште да бидат сигурни во својот пласман. Во исто време, новиот формат направи така што помалите тимови, кои досега немале шанси да ги надминат ...
| | веќе видена | слични

Репрезентативецот на Македонија, Адис Јаховиќ, синоќа имаше фантастична шанса за на репрезентацијата да и донесе водство против Украина во гратчето Лвов, но голманот го скроти неговиот не толку силен шут. Синоќа бевме блиску до водство во Украина, прво Јаховиќ во 21 минута не искористи супер шанса, но и во понатамошниот дел од натпреварот Македонија беше опасна кон голот на Украина. До крајот на првото полувреме имавме неколку зрели шанси да поведеме, но кога сите мислеа дека полувремето ќе заврши, токму тогаш од невнимание примивме гол во 47 минута, буквално пред самиот судиски свриреж. Ќе беше одлично ако во Скопје се вратевме со освоен бод од гостувањето во Лвов, тоа ќе беше дополнителен мотив за репрезентативците овој квалификациски циклус за ЕП во Франција. „Им честитаме на Украина за победата, но мислам дека ќе беше фер натпреварот да завршеше нерешено. Имавме одлични шанси, исто така морам да истакнам дека Пјатов беше фантастичен на голот на домашните. Не ни останува ништо друго освен да продолжиме со ...
| | веќе видена | слични

Адис Јаховиќ ја промаши шансата на мечот за Македонија против Украина, а за да не поведеме со 1-0 против фаворитот во Лвов се погрижи и голманот Пјатов, кој интервенираше рефлексно и спречи погодок во 21. минута. Македонија и во продолжението имаше убави шанси за гол, но не успеавме да освоиме барем еден бод, што ќе значеше многу во продолжението од квалификацискиот циклус за пласман на ЕП во Франција. „Им честитам на Украинците на победата, иако ќе беше фер мечот да заврши нерешено. Имавме одлични шанси, а морам да истакнам дека Пјатов беше неверојатен на голот на домаќините. Не ни останува ништо друго, освен да прдолжиме и да се подготвиме добро за гостувањето на Словачка во Скопје“, изјави Јаховиќ. Сидорчук во втората минута од судиското продолжение на првиот дел не казни со гол, па Украина со многу мака се извлече и победи со 1-0. Македонија прикажа подобра претстава од првите два меча со Шпанија и Луксембург, но за ѓал остана со празни раце од гостувањето во Лвов. На ред е меч со лидерот во Ц групата, ...
| | веќе видена | слични

Лвов, 13. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Македонската фудбалската репрезентација синоќа минимално беше поразена од Украина со 1-0, во рамките на третото квалификацско коло за ЕУРО 2016. Македонските репрезентативци во Лвов одиграа одличен меч но нивната пожртвуваност не беше крунисан со добар резултат. Селекцијата на Украина на стартот од второто полувреме не успеа да реализира од белата точка , шутот на Јармоленко заврши во рамката од голот на Пачовски. (Крај) извор: Спорт ТА фото: архива
| | веќе видена | слични
6 копии

"Македонската фудбалска репрезентација е минимално поразена со 1:0 од Украина во натпревар од квалификациите за Европското првенство 2016 година во Франција. На средбата одиграна Лвов, избраниците на Бошко Ѓуровски одиграа храбро, создадоа дузина зрели шанси за гол, но не успеаја да го совладаа расположениот краински голман Пјатов. Домаќините до победата стигнаа со гол во судиското продолжение од првото полувреме преку Серхиј Сидорчук. Вреди да се напомене дека селекцијата на Украина не успеа да реализира пенал преку Јармоленко, чиј удар го одбрани Томе Пачовски. Иако до крајот на средбата селекторот Ѓуровски фрли се на една карта, односно играше во тројца напаѓачи, сепак ни тоа не донесе резултат, бидејќи Пјатов успеа да ја сочува украин ската мрежа. Покрај натпревар Украина – Македонија 1:0, во рамките од групата „Ц„ се одиграа натпреварите Луксембург – Шпанија 0:4 и Белорусија – Словачка 1:3. Табела: Словачка 9 бодови, Шпанија 6, Украина 6, Македонија 3, Луксембург 1, Белорусија 0. "
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација го забележа и вториот пораз во групата, овој пат од Украина со резултат од 1:0. Иако избраниците на Бошко Ѓуровски одиграа храбро, создадоа и неколку исклучително поволни шанси за погодок, сепак не успеаја да го совладаа расположениот украински голман Пјатов. Украинците беа тие што на почетокот започнаа пожестоко, сепак Јаховиќ во 20-та минута беше тој што ја имаше првата вистинска прилика за погодок. Иако беше сам со противничкиот голман, не успеа да го совлада. Потоа следеа обиди и на Адеми, Абдурахими и Ивановски, но сите завршија неуспешно. И според непишаното фудбалско правило, казната стигна. Во судиското надополнување од првиот дел Серхиј Сидорчук постигна гол и ги доведе Украинците во водство од 1:0. Иако до крајот на средбата селекторот Ѓуровски фрли се на една карта, односно играше во тројца напаѓачи, сепак ни тоа не донесе резултат, бидејќи Пјатов успеа да ја сочува украинската мрежа. Покрај натпревар Украина – Македонија 1:0, во рамките од групата „Ц„ се ...
| | веќе видена | слични

Еден гол, ама вреден три бода постигнаа Украинците за победа против Македонија. Сидорчук е јунакот на домаќините за првиот триумф на еден од фаворитите во групата Ц за пласман на ЕП во Франција. Јармоленко утна и пенал за Украина, а шанси имаше и Македонија. И тоа одлични, особено онаа на Адис Јаховиќ, кога Пјатов со неверојатна интервенција спречи предност на гостите во првиот дел. Кога не се користат такви шанси, во фудбалот следува казна, а ни ја испорача Сидорчук во незгоден момент, во втората минута од судиското продолжение од првото полувреме. И во вториот дел имавме неколку обиди за израмнување, но кога не оди, не оди. Македонија загуби, а можеше да освои барем еден бод. Сега на ред е нов предизвик, во ноември ни гостува забревтаната Словачка, селекција што ги победи и Украина и Шпанија и Белорусија, и се наоѓа на вистинскиот пат за ЕП во Франција 2016.
| | веќе видена | слични

Беа блиску до бод, играа добро, но македонските фудбалери, сепак, со пораз ќе се вратат од Украина. Загубија со 1-0 во Лвов, во квалификациите за Европското првенство во Франција во 2016-тата. Освен во два периода на почетокот на натпреварот и веднаш по паузата, нашата репрезентација беше рамноправен, дури и подобар противник од Украина. Без оглед на поголемата контрола на топката, Македонија ги имаше најконкретните шанси за гол во првиот дел. Јаховиќ во 21-та минута не ја искористи асистенцијата на Алиоски. Пјатов спречи наше водство. До мрежата на Украинците бевме блиску и по шутевите на Абдурахими и на Адеми, првиот во рамки на голот, вториот непрецизен. Како одминуваше мечот Македонија делуваше се постабилно. се закани и Ивановски пред крајот на полувремето, но во неговите завршни секунди, слично како и на гостувањето во Шпанија, ривалот ја матираше нашата одбрана. Сидорчук го упати завршниот удар и го постигна голот што ја реши средбата. Нашиот национален состав претрпе тежок психолошки удар, но можеше ...
| | веќе видена | слични

(ФОТО: Македонски спорт) Фудбалската репрезентација на Македонија претрпе минимален пораз од Украина, во рамките на третото квалификацско коло за ЕУРО 2016. Единствениот гол на натпреварот го постигна Сидорчук во втората минута од судиското надополнување на времето во првото полувреме. Македонските фудбалери во Лвов одиграа добар натпревар, но нивната пожртвувана игра не беше наградена со позитивен резултат. Најголем виновник што Македонија не успеа да освои барем еден бод е украиснкиот голман Пјатов. Украина на почетокот од второто полувреме не реализира удар од 11 метри, ударот на Јармоленко заврши во пречката од голот на Пачовски. Gaol Sydorchuk – Ukraine 1-0 FYR Macedonia – 12… by Video-Live
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 865 | | | веќе видена

Позицијата на Макрон да го блокира пристапувањето на нови членки на Унијата е целосно оправдана, смета бугарскиот европратеникот Иво Христов, кој целосно ги ...
сите 436 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Абдурахими донесе голема победа за Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: