Србија го сруши европскиот првак и им закажа финале на Американците


5 копии

Кошаркарската репрезентација на Србија ќе им се спротивстави на Американците во финалето на Светското првенство, откако во неверојатен натпревар ја совлада Франција со 90-85. Српската репрезентација многу подобро влезе во натпреварот, наметна ритам кои Французите не можеа да го следат и во финишот на првото полувреме стекна предност од 18 поени (43-25) Сликата на теренот не се промени ниту во третиот период, по кој Србите има комотна предност од 15 поени (61-45). Франција започна да се враќа во мечот веднаш на стартот од последната четвртина, најпрвин со пет пони во низа за само 48 секунди, а по тај аутот на српскиот селектор, француската серија родолжи до 12-2. Брилијантно одигра во последниот период Батум, кој не само што го задржа најдобриот српски играч Теодосиќ, туку постигна шест тројки. Батум го следеа и останатите соиграчи, но неверојатното шутерско шоу на ‘триколорите’ во последниот период не им беше доволно за целосен пресврт. Франција во последната четвртина постигна нестварни 39 поени (10 ...
| | веќе видена | слични

Во финалето САД ја победија Србија со 129-92, за одбрана на круната од пред четири години. Нови рекордери за финален меч се Ирвинг (МВП) со шест тројки од шест обиди и Теодосиќ според бројот на асистенции - седум Кошаркарите на САД ја слават титулата КОШАРКА - ЗАВРШИ 17. СП ВО ШПАНИЈА Кошаркарите на САД на супериорен начин ја одбранија титулата светски првак совладувајќи ја во финалето на Светското првенство (СП) во Мадрид Србија со 129-92, притоа поставувајќи неколку рекорди. Американците се третата селекција, по Бразил (1959 и 1963 година) и Југославија (1998 и 2002), што успеала да ја одбрани титулата освоена на претходно СП. За Американците, кои се закитија со петтата титула светски првак (2014, 2010, 1994, 1986 и 1954 година), колку што има и Југославија (2002, 1998, 1990, 1978 и 1970), ова беше 63-та победа во низа, на 45 официјални и на 18 пријателски средби. Американците ги добија сите девет натпревари на ова СП (како и на минатото во Турција 2010) со просечна разлика од 32,5 поени. Дуелот во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Со победата од 129:92 над Србија, репрезентацијата на САД го одбрани златниот медал синоќа во Мадрид во финалето на 17. Светското првенство во кошарка. За Американците ова е вкупно петти златен медал на светските првенства, а за првпат успеаја да го одбранат. Тие беа шампиони и во 1954 година, 1986 година, 1994 година и 2010 година. Воедно имаат серија од 19 натпревари без пораз на светските шампионати. Во финалето нивниот ривал Србија резултатски беше равноправен само во воведните минути односно кога во 4.минута водеше со 12:5, но по тајм аутот на американскиот селектор Мајк Кжижевски светските прваци влегоа во ритам и брзо поведоа, а потоа постојано ја зголемуваа разликата. На крајот на првиот период беше 35:21. Во понатомшниот дел од играта Американците постигнуваа поени, а Србите на моменти со атрактивни потези собираа аплаузи. Најефикасен на финалето беше Кајри Ирвинг со 26 поени (6/6 за тројка), а Џејмс Харден постигна 23 поени. Кај Американците осум играчи имаа двоцифренброј поени, а само Дерик Роуз ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Селекцијата на Србија обезбеди пласман во финалето на СП во кошарка откако ја совлада селекцијата на Франција со 90:85. Нашиот северен сосед во неверојатна завршница успеа да го сочува водството обезбедено по одигрувањето на втората четвртина. Србија уште по првиот период направи мала разлика, која ја зголеми во вториот период, а потоа успеа да ја одржува разликата, иако во последната четвртина Французите опасно се приближија. Најефикасен во победата на Србија беше Теодосиќ со 25 поени, а на спротивната страна Батум постигна 35 поени, но тоа беше премалку за избегнување на поразот. Финалето се игра во недела, додека вечерва на програмата е пресметката за третото место помеѓу Литванија и Франција.
| | веќе видена | слични

Србија ја совлада Франција со 90:85 и обезбеди пресметка со САД во финалето на СП во кошарка кое се одржува во Шпанија. Кошаркарите на Србија одиграа фантастичен меч, особено во првите три четвртини. Ова беше одлично полуфинале, со неколку одлични потези и атрактивни поени, а во видеото се сместени најдобрите пет.
| | веќе видена | слични

Во текот на 15-те дена во кои најдобрите светски кошаркарски селекции се бореа за златниот медал тагот #Spain2014 беше еден од најчесто користените на Твитер. Така, како што соопштија од Твитер, во текот на Светското првенство во Шпанија преку 4.3 милиони пати корисниците на таа друштвена мрежа го искористиле споменатиот таг. Топ три моменти, според твитовите кои во врска со нив се појавиле во минута, се тројката со која Емир Прелџиќ во последните секунди и донесе четвртфинале на Турција, поразот на домаќинот Шпанија од селекцијата на Франција во четвртфиналето на турнирот и убедливата победа на Американците над Србија во битката за златниот медал. Играч чие име најчесто во текот на турнирот се спомнуваше на Твитер беше Кајри Ирвинг, плејот на САД кој на крајот се закити и со МВП признанието за СП 2014. По него според бројот на спомнувања на Твитер се најдоа Пау Гасол, Николас Батум и Милош Теодосиќ. Иако бројката од 4.3 милиони твитови со официјалниот таг на СП звучи импозантно вреди и да се напомене дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кошаркарите на Америка ја одбранија титулата светски првак на шампионатот одржан во Шпанија. Избраниците на Мајк Кшишевски во финалето ја совладаа Србија со 129:92. Србија иако поразена храбро им се спротивстави на недостижните американци, а голем успех за нив е и самиот пласман во финалето на Мундијалот. Американците одиграа во свој стил па дури и се надминаа во последниот дуел, а веќе на полувремето имаа 67 поени. Во завршницата мечот повеќе наликуваше на дуел меѓу истокот и западот на Ол стар викендите бидејќи американците речиси секој напад го завршуваа со атрактивни потези. Ова за САД беше 63-та победа по ред на ФИБА натпреварувањата. Најефикасен кај победникот беше Кајри Ирвинг со 26 поени, а овој играч имаше и 100% учинок од линијата за три поени каде погоди 6 од 6. кај Србија Бјелица и Калиниќ запишаа по 18 поени. Бронзениот медал на шампионатот во Шпанија им припадна на французите. По крајот на финалето ФИБА ги објави имињата на кошаркарите кои се најдоа во идеалната петорка. Меѓу нив има двајца ...
| | веќе видена | слични

Николас Батум апсолутно заслужено си најде место во идеалната петорка на Светското првенство во кошарка што заврши во Шпанија, а тој е најзаслужниот за првиот медал со бронзена боја за Франција на мундијалите. Неверојатното крило на триколорите имаше вистинско шоу во последните 20 часа на СП и постигна импресивни 62 поени вкупно на последните два меча што одлучуваа за медалите. Во полуфиналето кошаркарот на Портланд трејлблејзерс постигна 35 поени против Србија и приреди невидено шутерско шоу, а слична партија прикажа и во мечот за бронза против Литванија. Во малото финале Батум даде 27 поени и ја предводеше Франција до историски успех и прв медал од мундијалите.
| | веќе видена | слични

Најкорисниот играч на СП и најдобриот во финалето, Кајри Ирвинг изјави дека освојувањето на титулата со САД е негов најголем успех во животот. Ирвинг со 26 поени го предводеше САД до убедлива победа над Србија од 129 92 во финалето на СП во Шпанија. “ Ова е моето најголемо достигнување во животот. Успехот го постигнав со момци кои ќе ги нарекувам браќа до крајот на животот ” – изјави Ирвинг. Америка на Мундобаскетот во Шпанија ривалите ги доби со просечна разлика од 33 поени, а финалето го реши погодувајќи 11 од првите 15 шутеви за три поени. Ова за САД беше 5-та светска титула во историјата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 116 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија го сруши европскиот првак и им закажа финале на Американците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: