Обама не испраќа копнени војски во Ирак, има можни опции


„Нема да испратиме американски единици во борбите во Ирак", изјави претседателот Барак Обама, потсетувајќи на големите жртви што американските војски ги поднесоа во оваа земја. Последниот американски војник замина од Ирак на 31-ви декември 2011 година по осумгодишниот напорен ангажман откако со инвазијата во март 2003 година беше соборен диктаторскиот режим на Садам Хусен. Во тој период американските загуби во Ирак изнесуваат околу 4.500 војници. „Го прашав својот тим да подготви серија опции за поддршка на ирачките безбедносни сили", изјави Обама. Американскиот претседател предупреди дека не треба да се очекува акција на Вашингтон од ден во ден и дека процесот на одлучување и планирање на акциите траат по неколку денови. „Сакаме да бидеме сигурни во доброто разбирање на состојбата, сакаме да бидеме сигурни дека сме ги собрале сите неопходни информации за нашите операции да бидат насочени, прецизни и ефикасни", изјави Обама. Џихадистите од Исламската држава во Ирак и на Левантот (ISIL) се закануваат со напад ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Обама размислува за воздушни напади против сунитските востаници, а Техеран испрати висок генерал во БагдадСАД и Иран брзо се придвижуваат за да го одбранат Ирак од здивените сунитски исламистички бунтовници, додека Вашингтон размислува за итни воздушни напади врз џихадистите милитанти, а Техеран го испрати својот највисок воен претставник да помогне да се организира одбраната на Багдад.Високи претставници во САД за „Гардијан“ рекоа дека сериозно се разговара за воздушни напади, чија најверојатна цел ќе бидат борците не само во Ирак, туку и во Сирија, каде во изминатите две години заземаа огромни територии. Претседателот Барак Обама рече дека одлуката ќе биде донесена „во следните денови“.Во меѓувреме, Иран тргна да ги заштити своите интереси кај западниот сосед и го испрати генерал мајор Касим Сулејмани, шефот на Иранската револуцинерна гарда во Багдад да се сретне со воените лидери и племенските водачи, заради контрола на кревките западни приоди кон ирачката престолнина.Спојот на два тврди ...
| | веќе видена | слични

Нови 50 американски специјалци пристигнале во Багдад под команда на генерал, соопшти во четвртокот навечер Пентагон, а станува збор за јакнење на советничката мисија којашто на ирачката власта треба да ѝ помогне во борбата против офанзивата на радикалните сунитски групи, а истовремено специјалните сили на ирачката армија со хеликоптерски десант ја вратија контролата врз универзитетскиот кампус во Тикрит кој беше заземен од џихадистите. Десетици војници ја заземала зградата на универзитетот во Тикрит по борбата со бунтовниците, изјавил за AFP, Ахмед Абдулах ал-Џуобури, гувернер на покраината Салахедин, чиишто област се наоѓаат под контрола на џихадистичката група Исламска држава во Ирак и на Левантот (ISIL). Според офицер на ирачката армија, операцијата на специјалните сили на ирачката армија треба да овозможи повторно заземање на целиот Тикрит, поранешниот бастион на соборениот и ликвидиран сунитски диктатор Садам Хусеин во северниот дел од земјата. Универзитетот се наоѓа на патот за Баиџа, каде што се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Уште 50 американски војници пристигнаа во Багдад, кои се дел од мисијата советници, кои треба да и помогнат на ирачката Влада да се справи со сунитските бунтовници, соопшти денеска Пентагон. Американското Министерство за одбрана посочи дека првиот од двата планирани оперативни центри во Ирак веќе почнал со работа. Во Ирак досега пристигнале 180 американски војници од предвидените 300. Се очекува за две до три недела да дадат првична оценка за ситуацијата во Ирак. Оценката ќе се заснова и на дополнителните податоци добиени од беспилотните летала и од 30 до 35 разузнавачките полети над Ирак дневно. Американскиот претседател Барак Обама не ја исклучува можноста за дополнителни акции, вклучително и воздушни напади. Мисијата е под команда на генерал мајор Дејна Питард. Американската армија планира да формира оперативен центар и во северен Ирак.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во првите борбени редови на фронтот и во Багдад се наоѓаат половина од 300-те специјалци од САД кои ги вети Обама, на што жестоко реагирале припадници на ИСИЛ, заканувајќи се со одмазда против секој Американец на светот! Претседателот на Америка, Барак Обама, испратил специјалци во Ирак да им помогнат на ирачките војници и шиитската власт во борбата против припадниците на озлогласената терористичка група на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ), кои подолго од две недели ја парализираат оваа земја на Блискиот Исток и сеат страв и смрт. Истовремено ИСИЛ преку Твитер испратиле порака до Белата куќа дека ќе ги уништат сите "американски неверници" доколку САД се осмели да интервенира во конфликтот во Ирак.На првите борбени редови на фронтовите на север и на запад во Ирак и неговиот главен град Багдад веќе се наоѓаат половина од 300-те специјалци кои ги вети Обама, додека останатите ќе пристигнат во наредните денови. Белата куќа изјавила дека американските војници нема да учествуваат во борбите но ќе ги ...
| | веќе видена | слични

Главната закана според „Стратфор“ се радикалните исламистички милитанти, кои покрај тоа што претставуваат опасност на властите во Багдад, истовремено се и регионално жариште на немири што можат дополнително да ја дестабилизираат целата област Довчерашните историски непријатели, здружено во борба против сунитските милитанти на ИДИЛ Анализа на „Стратфор“ Неодамнешната серија воздушни напади на сириските борбени авион врз цели на припадниците на сунитските милитанти од Исламската држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ) крај ирачкиот град Каим, лоциран до границата на Сирија, при што изостана реакција од САД и од Иран за кршењето на воздушниот простор на Ирак, покажува дека некогашните историски ривали и горчливи непријатели можат да соработуваат, макар и привремено, се наведува во анализата на институтот „Стратфор“. Главната закана според „Стратфор“ се радикалните исламистички милитанти, кои покрај тоа што претставуваат опасност на властите во Багдад, истовремено се и регионално жариште на немири што можат ...
| | веќе видена | слични

ИРАК, 26 јуни (Си-Ен-Ен) - Најмалку 57 ирачки цивили загинаа, а повеќе од 120 други беа ранети во нападот на, како што велат локалните служби, сириски воени авиони што погодиле неколку делови на провинцијата Анбар. Сабах Кархут, шеф на провинцискиот совет на Анбар, изјави за "Си-Ен-Ен" дека цел на нападите биле пазари и станици за гориво во областите Рутба, Ал Валид и Ќаим. "За жал, сирискиот режим изведе варварски напади врз цивили во провинцијата Анбар", изјави тој вчера. "Денес ќе одржиме итен состанок во Рамади за да дискутираме за оваа ситуација." Кархут изјави дека е сигурен дека авионите биле сириски бидејќи имале амблеми со сириски знамиња. "Исто така авионите летаа директно од сирискиот воздушен простор и се вратија во Сирија", рече тој. Локални официјални лица изјавија дека жителите ги виделе амблемите на борбените авиони со помош на двоглед. "Си-Ен-Ен" побара одговор од сириската влада во Дамаск. Овие тврдења следеа откако ирачките сили продолжија да се борат против суни исламистите од ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на Ирак Нури Ал Малики потврди за Би-Би-Си дека Сирија извршила воздушни напади врз сунитските милитанти на ирачка територија во текот на оваа недела. Тој рече дека сириски воени авиони ги бомбардираа милитантните позициите на Борците на Исламската држава Ирак и Левант околу пограничниот град Ќаим. ИСИЛ и нејзините сунитски муслимански сојузници контролираат големи делови на Ирак, вклучувајќи го и вториот по големина град, Мосул.
| | веќе видена | слични
12 копии

Првите американски војници кои треба на ирачката војска да помогнат во борбите против сунитските бунтовници пристигнаа во Ирак и ја почнаа својата работа, соопшти Пентагон. Половина од 300 специјалци кои ги вети дека ќе ги испрати американскиот претседател, Барак Обама, се наоѓаат во Багдад или на првите линии на фронтот, додека другите ќе пристигнат наредните денови. Администрацијата на Обама наведе дека американските војници нема да учествуваат во борбите, туку ќе ги советуваат Ирачаните и ќе им обезбедат разузнавачки податоци. Другите ќе пристигнат наредните денови, наведуваат од Пентагон и појаснуваат дека две екипи од вкупно 40 војници во вторникот почнаа да помагаат на ирачките сили на военото поле. Дополнителни 90 лица во Багдад ќе основаат заедничка оперативна команда. Сунитските бунтовници од Исламската држава Ирак и Левантот (ИДИЛ) го заземаа поголемиот дел од северниот и западниот дел на земјата вклучувајќи и вториот град по големина Мосул. Во судирите во јуни во Ирак загинаа најмалку 1.075 ...
| | веќе видена | слични

Американски војници кои пристигнаа во Багдад, се распоредени на територијата на земјата, во рамките на мисијата да и се помогне на ирачката армија во борбата против бунтовниците со сунитските екстремисти. Според податоците на Пентагон, речиси дополнителни 300 војници вети дека ќе испрати американскиот претседател Барак Обама. Исто така, американскиот државен секретар Џон Кери повика на регионално единство да се притиснат сунитските екстремисти кои окупираа големи делови од земјата. (Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 15. декември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Во крајните западни и источни делови ќе има ...
сите 247 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 209 | | | веќе видена

Во 16.25 часот во Полициска станица Македонски брод е пријавено дека на улица ,,Партизанска’’ во Македонски Брод патничко моторно возило ,,Фолксваген голф’’ со ...
сите 153 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, упати сочувство до семејството на ненадејно и прерано починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски.„Дозволете ...
сите 95 | | | веќе видена

Француската полиција го застрела терористот за кој што се верува дека е одговорен за вооружениот напад на Божиќниот пазар во Стразбур, а сега истражителите се ...
сите 102 | | | веќе видена

Париз е под опсадна состојба – од едната страна жолтите елеци, од другата илјадници полицајци со оклопни возила. Демонстрантите се собраа на Шанзелизе за петти ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обама не испраќа копнени војски во Ирак, има можни опции

Од:
До кого (е-маил):
Порака: