Меси станува најплатен играч на светот пред СП 2014

Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси и дефанзивецот Жерард Пике ќе потпишат нови договори пред Светското првенство во Бразил, соопштија од каталонскиот гигант. Двајцата фудбалери се договориле по сите прашања со раководството на Барса, деталите се прецизирани и останува само да се стават потписите на договорите. Ова се очекува да се случи на почетокот на наредната недела. Меси ќе добие подобрен договор, според кој годишно ќе заработува меѓу 20 и 22 милиони евра и ќе стане најплатен играч на светот. Клаузулата за неговиот откуп ќе биде 250 милиони евра, а со бонусите годишно би можел да заработува и до 30 мил. евра. Актуелниот договор на Меси истекува во 2018 година, што значи дека во Барса ќе остане до крајот на кариерата, додека на Пике му истекува налето и ќе се обврзе до 2018 г.
| | веќе видена | слични

Новиот најплатен фудбалер на планетата ќе заработува 1,6 милиони евра месечно, 370.370 евра неделно, 54,894 евра дневно, 2.293 евра на час, 38 евра во минута. Вакви исти примања имаше до сега само Самуел Ето во Анжи, но сега Меси е единствениот. Секоја минута Меси може да купува по четири карти за метро или автобус за десет возења. Будејќи не веруваме дека го користи градскиот сообраќај, со истата сума може да изгледа четири филмови во кино или пак да јаде за двајца во некој ресторан во каталонскиот град. Со парите кои ќе ги заработува за еден час, а тоа се од прилика четири минимални месечни плати во Шпанија, може да уплати 11 дневно патување во САД или Канада или пак да помине еднонеделен одмор на Бали. Со една дневница тој може да си дозволи нешто вредно и луксузно кое може да му остане, а тоа е Порше Boxter од 53.000 евра или Cayman кое чини 55.000 евра, а со неделната плата може на секои седум дена да си купува по една куќа од 70м2 во неговиот кварт во Каталонија, Педралбес. Месечните примања од 1,6 ...
| | веќе видена | слични

Деталите на новиот договор помеѓу Барселона и Меси не се објавени, но според шпанските медиуми четирипати најдобриот светски фудбалер годишно ќе заработува помеѓу 20 и 22 милиони евра. Платата на Меси може да изнесува и 30 милиони евра со разни бонуси кои се предвидени со договорот, додека откупната клаузула ќе изнесува неверојатни 250 милиони евра. Новиот договор не значи дека Меси ја продолжува соработката со Барселона, бидејќи и новиот исто како и стариот договор предвидено е да заврши во јуни 2018 година. Важна измена во новиот, во однос на стариот договор, е тоа што Меси се согласил на клубот да му отстапи дел од личните права. Тој досега тоа го правеше сам, поради што и влезе во проблеми со неплаќањето на данок. Меси со Барселона има освоено шест шампионски титули во домашното првенство и три во Лигата на шампиони, како и по две титули во Суперкупот на Европа и Светското првенство за клубови, националниот Куп, односно шест трофеи во Суперкупот на Шпанија.
| | веќе видена | слични

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 77 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Меси станува најплатен играч на светот пред СП 2014

Од:
До кого (е-маил):
Порака: