Кој против кого – носителите на кандидатските листи

2 копии

Политичките партии ги доставија кандидатските листи во ДИК. ВМРО-ДПМНЕ без изненадувања кога се во прашање носителите на листите. СДСМ отиде со невообичаен потег - го нема раководството на листите, а за една недела направи измени на 17 позиции на кандидатските листи. Избегнат е судир Никола Груевски – Зоран Заев или Никола Груевски-Радмила Шекеринска во скопска единица. Еве кој против кого „ќе игра“ на парламентарните избори на 27 април: Изборна единица 1 ВМРО-ДПМНЕ - Никола Груевски СДСМ - Рената Дескоска Алијансата за позитивна Македонија - Љупчо Зиков ГРОМ - Чедомир Саздовски Достоинство – Благоја Марковски ВМРО НП - Слободан Близнаковски ДУИ - Ермира Мехмети ДПА – Беким Фазлиу. Изборна единица 2 ВМРО-ДПМНЕ - Гордана Јанкулоска СДСМ - Петре Шилегов Алијансата за позитивна Македонија - Владо Бучковски ГРОМ - Виктор Цветковски Достоинство - Горан Зафировски ВМРО НП - Љупчо Балкоски ДУИ - Реџаил Исмаили ДПА - Орхан Ибраими НДП - Џезаир Шаќири Изборна единица 3 ВМРО-ДПМНЕ - ...
| | веќе видена | слични

Можно ли е возбудливо соочување на Груевски со професорката Рената Треневска –Десковска како замена за Шекеринска? И покрај тоа што до почетокот на изборната кампања за предвремените парламентарни избори остануваат уште цели пет дена (почнува на 5 април - во сабота), сепак, со објавувањето на кандидатските листи уште сега станува јасно каде може да се очекуваат најинтересните изборни дуели. Големи се шансите приматот на најжестоко соочување, да го изгуби скопската изборна единица -„единицата“, која традиционално е базата на партиските лидери. А, фокусот на интересот да биде насочен главно кон „двојката“ и тројката“ за избирачите од македонскиот политички блок, додека пак „шестката“ - за гласачите од албанскиот кампус. Таму копјата ќе ги вкрстат тројцата лидери на најголемите албански партии: Али Ахмети од ДУИ, Мендух Тачи од ДПА, како и актуелниот градоначалник на Гостивар и поранешен пратеник, Руди Османи од НДП. Премиерот Никола Груевски, кој е носител на листата на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ за свој ...
| | веќе видена | слични

Промената на 17 лица од првичните кандидатски листи за пратеници на СДСМ, кои беа конгресно утврдени, претставува своевиден политички преседан. Најголем дел од нив самите се откажеле од кандидирањето, што, според политичките посматрачи, претставува доказ дека листите биле правени стихијно, недоволно транспарентно и без неопходната консултација меѓу раководството и избраните кандидати од една страна, и раководството и општинските организации од друга. Најзвучните имиња меѓу променетите се досегашниот пратеник Митре Вељаноски, кој го имаше добитното место во петтата изборна единица, како и професорот Нано Ружин од ЛДП, кој беше позициониран на десеттото место во „кецот“. Првиот во изјава за „Утрински весник“ потврди дека самиот се откажал од солидарни причини кон последниот парламентарен состав. Очекувал, како што самиот рече, барем половината од пратениците да добијат уште една шанса. Ружин, пак, вели дека се повлекува бидејќи не знаел дека ниту еден од потпретседателите на СДСМ нема да биде на листите и ...
| | веќе видена | слични

Да се одземат гласовите на граѓаните Турци од ВМРО-ДПМНЕ и да се придобијат на своја страна, е главниот мотив поради кој ДУИ истакна пратеничка листа во четвртата изборна единица. Ова го велат партиски извори откако партијата на Ахмети за првпат досега објави листа со кандидати за пратеници во општините Струмица, Радовиш, Битола, Прилеп, Гевгелија, Кавадарци, Конче, Валандово, Дојран, односно на места каде што има малку гласачи - Албанци. Станува збор за околу 3.000 гласа, концентрирани главно во селата под Плачковица, во регионот меѓу Штип и Радовиш. Таму живее турско население, познато како Јуруци. Јуруци има и во Дојранско и во Валандовско. Тоа се главно сиромашни граѓани, во области со лоша инфраструктура, кои чуваат добиток или одгледуваат тутун. Досега, нивните гласови главно завршуваа кај Демократската партија на Турците на Ќенан Хасипи, кој е коалициски партнер на ВМРО-ДПМНЕ. Жидас Даскаловски (Принтскрин: Youtube) Аналитичарот Жидас Даскаловски вели дека ако ДУИ ги придобие овие гласови, ВМРО-ДПМНЕ ...
| | веќе видена | слични

Изборните листи за пратеници доставени, калкулациите почнаа. Се предвидува најтешка битка во првата изборна единица, а најжешка во шестата изборна единица. Изборните листи за пратеници доставени, калкулациите почнаа. Се предвидува најтешка битка во првата изборна единица, а најжешка во шестата изборна единица. Првата изборна единица во која актуелниот премиер и претседателот на ВМРО ДПМНЕ е носител ќе биде речиси невозможна мисија за Рената Десковска од СДСМ, Ермира Мехмети од ДУИ, Беким Фазлиу од ДПА, Чедомир Саздовски од ГРОМ, Слободан Близнаковски од ВМРО Народна партија. Наспроти очекувањата тука изостана лидерски дуел, бидејќи Заев, Шеќеринска и останатите од раководството на СДСМ не се на кандидатските листи. Жестоко се очекува да биде во шеската каде на изборен мегдан ќе бидат лидерите на три албанските партии, Али Ахмети од ДУИ, Мендух Тачи од ДПА и Руфи Османи од НДП. Покрај нив, таму носители на листа се и Никола Попоски од ВМРО ДПМНЕ, од Стојко Пауновски од СДСМ Горан Анчевски од ГРОМ ...
| | веќе видена | слични

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ од Охрид имаат по тројца кандидати. Од ВМРО-Народна како и од Граѓанската опција за Македонија имаме и носители на листа во петтата изборна единица. Од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, од Охрид, дури тројца кандидати. Највиско на листата во петта изборна единица, на четвртото место, е Д-р. Сашо Василески, додека на деветто место е Александар Николовски пратеник во последниот собраниски состав. Актуелниот директор на Општата болница од Охрид, Љубен Арнаудов се наоѓа на шеснаесеттата позиција. Слична состојбата на кандидатската листа од најголемата опозициона партија СДСМ. Од Охрид дури тројца кандидати. На втората позиција, актуелниот претседател на О.О. На СДСМ од Охрид, Томислав Тунтев, додека седемата е резервирана за Ѓоко Танасоски, наместо претходно најавениот исто така, пратеник во последниот собраниски состав Митре Аврамоски. На деветнаесетотто место од листата за петтата изборна единица останува Мишел Силјаноски, од охридската општинска организација на СДСМ. Ванчо Костоски од ВМРО-Народна ...
| | веќе видена | слични

Граѓанска опција за Македонија (ГРОМ) по изборни единици, според одлуката на Централниот одбор ги објави носителите на листите за предвремените парламентарни избори. Носител во првата изборна едиица е Чедомир Саздовски, во втората Виктор Цветковски, во тројката е Штеријо Николов, во четворката поранешниот градоначалник на Кавадарци, Панчо Минов, во петткаа е Љупчо Настоски и во шестата изборна единица предложен е Горан Анчески.
| | веќе видена | слични

Останато

Реномираниот BBC пишува за најавените предвремени парламентарни избори, цитирајќи го Заев дека „Ние сме жртви на историската грешка на ЕУ“. Во написот на ...
сите 883 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 477 | | | веќе видена

По црвеното светло од Брисел, прва лидерска средба кај шефот на државата. Се очекува Пендаровски на маса да го стави предлогот – во иднина да не се прифаќа ...
сите 220 | | | веќе видена

Најцрните страници од македонската историја се напишани токму од ВМРО-ДПМНЕ. Нивното 11 годишно владеење, остави огромни последици и врз државата и врз ...
сите 382 | | | веќе видена

Фросина Ременски, потпретседателката на Собранието на Македонија и една од осомничените во случајот Рекет, за дело за меѓународниот сојуз, имала два телефони ...
сите 226 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој против кого – носителите на кандидатските листи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: