Груевски денеска на средба со Расмусен во Брисел!

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, на средбата во Брисел му потврдил на македонскиот шеф на дипломатијата Никола Попоски дека идниот четврток, на 20 февруари ќе дојде во Скопје Деновиве се интензивираат средбите на македонските власти со претставници на Европската унија и Северноатлантската алијанса. Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски денеска во Брисел се среќава со генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен. Како што соопштија од седиштето на НАТО, Груевски во Брисел е на покана на Расмусен и ќе присуствува и на Северноатлантскиот совет на Алијансата. Средбата доаѓа неколку месеци пред Самитот на Алијансата во Велс, каде се очекува проширувањето да се врати на агендата. Македонија е земја што е прва на листата за влез во НАТО, но не може да и се приклучи на најголемата воено-политичка организација на светот поради блокадите од Грција. Во Брисел е и шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, кој покрај работната вечера со високата ...
| | веќе видена | слични

ПРЕМИЕРОТ НИКОЛА ГРУЕВСКИ СЕ СРЕТНА СО ГЕНЕРАЛНИОТ СЕКРЕТАР НА НАТО ВО БРИСЕЛ Генералниот секретар на НАТО Андерс фог Расмусен уште еднаш го повтори ставот на Алијансата дека земјата ќе мора најпрво да го реши спорот со Грција за името, па ќе биде примена во НАТО, по средбата со македонскиот премиер Груевски во Брисел. "Веднаш по решавањето на спорот за името, Македонија ќе стане членка на НАТО, а Алијансата ја охрабрува земјата во напорите да изнајде решение за овој проблем", изјави генералниот секретар на НАТО Андерс фог Расмусен, по средбата со премиерот Никола Груевски во Брисел. На заедничката прес-конференција, премиерот Никола Груевски рече дека со генералниот секретар на НАТО Расмусен разговарале за напредокот на Македонија во евроатлантските интеграции, како и за некои политичко -безбедносни прашања, во пресрет на самитот на НАТО кој ќе се одржи на 4 и 5 септември во Кардиф. "Потсетив на нашата посветеност во процесот во Обединетите нации околу наметнатиот спор и на нашиот принципиелен став за ...
| | веќе видена | слични

Вчера генералниот секретар на НАТО Расмусен ги призна заслугите и исполнетите критериуми за членство на Македонија, но повтори дека членство ќе се добие само по решавањето на името. Бучковски смета дека истата веќе неколку години се повторува истата приказна.  Од другата страна на Атлантикот, Сали Пејтнер директор во консултантската куќа „Блу стар стратеџис“ во Вашингтон за МИА изјави дека НАТО треба да се срами од тоа што не дозволува прием на квалификуван, посветен партнер, само поради изолиран спор кој се однесува само на една членка од алијансата. -Моментално, Македонија ги има исполнето сите неопходни критериуми за членство во НАТО и се надевам дека земјите – членки ќе бидат конструктивни во врска со приемот на Македонија и ќе гласаат позитивно. Пресудата на меѓународниот суд на правдата, како водечки судски орган на Обединетите нации, треба да се почитува. И други западни земји, како САД и Италија, ги почитувале пресудите на судот во Хаг кои не биле во нивна полза, како во случаите поврзани со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Демократската обнова за Македонија (ДОМ) изрази поддршка на ставовите поврзани со НАТО што премиерот Никола Груевски ги изнел вчера на средбата со генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, и амбасадорите на земјите-членки на алијансата. - ДОМ му дава целосна поддршка на премиерот Груевски за ставовите за НАТО. Прво, дека Македонија е стратегиски определена и посветена за добивање членство и второ, дека Македонија тоа го заслужува. ДОМ во целост се согласува со аргументите изложени на вчерашната средба со генералниот секретар на НАТО, Расмусен. Македонија со право бара полноправно членство на следниот самит зашто веќе 6 години е неправедно блокирана од Грција - се вели во денешното соопштение од ДОМ. Од партијата изразуваат чудење за ставот искажан од Расмусен дека тоа нема да се случи сè додека Македонија не го реши спорот со Грција, кога, како што истакнуваат од ДОМ, и Меѓународниот суд во Хаг потврди дека Грција е таа што ја прекршила Привремената спогодба на ОН. Неразбирливо е, сметаат од ДОМ, ...
| | веќе видена | слични

По средбата Груевски - Расмусен во Брисел, уште еднаш е повторено дека од Македонија се бара решение на спорот за името за да стане членка на НАТО. Но, дадено е до знаење дека Македонија на својот пат кон НАТО освен прашањето за името мора да води сметка за политичкиот дијалог, реформите и слободата на медиумите. Во овој период истите работи ни се споменуваат и од ЕУ. Ова е голем чекор назад за Република Македонија и опомена на актуелната Влада дека мора да направи нешто во доменот на политичките слободи. Нано Ружин, универзитетски професор. Професор Нано Ружин коментира дека дошло до повторувања на барањата бидејќи, како што вели, ЕУ и НАТО се синхронизирани за приципите за проширувањето и нагласува дека во овој период Македонија освен прашањето за името треба да исполни и одредени политички, па и социјални и економски стандарди. x „Затоа дури и постои еден вид редовни средби на амбасадорите на НАТО и ЕУ. Тие се однесуваат практично во синергија. Ова е голем чекор назад за Република ...
| | веќе видена | слични

Македонија останува најдобро подготвена за прием во НАТО, и тоа треба да се случи на самитот во Британија, согласно пресудата на Меѓународниот суд на правдата, оценува Сали Пејнтер, директор во консултантската куќа Блу Стар Стратеџис во Вашингтон, која советувала поголем број европски држави за приемот во НАТО. „Моментално Македонија ги има исполнето сите неопходни критериуми за членство во НАТО и се надевам дека земјите-членки ќе бидат конструктивни во врска со приемот на Македонија и че гласаат позитивно”, вели Пејнтер во интервју за МИА. Според неа спорот за името е билатерално прашање што не би требало да се поставува за проширувањето на Алијансата, и треба да се регулира од Меѓународното право. „Пресудата на Меѓународниот Суд на правдата (МСП) како водечки судски орган на ОН треба да се почитува. И други земји како САД и Италија ги почетувале пресудите на МСП кои не биле во нивна полза како во случаите поврзани со кршењето на Виенската Конвенција. Дали ќе им дозволиме на Грците да покажат непочитување ...
| | веќе видена | слични
12 копии

САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред се поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен. Македонија останува најдобро подготвена за прием во НАТО, и тоа треба да се случи на самитот во Британија, согласно пресудата на Меѓународниот суд на правдата, оценува Сали Пејнтер, директор во консултантската куќа Блу Стар Стратеџис во Вашингтон, која советувала поголем број европски држави за приемот во НАТО. Пејнтер е поранешен советник за трговија во администрацијата на претседателот Бил Клинтон, а денес работи со поголем број странски држави во нивните односи со НАТО, како и компании и политички партии во нивните ангажмани во САД. Добар познавач на регионот на Балканот и на Источна Европа, Пејнтер смета дека на претстојниот самит на НАТО во Британија може да се отвори прашањето за проширување на Алијансата. - Во изминатите години имаме недостиг на лидерство од страна на САД и на Европската Унија во врска со стратегиската насока на Алијансата, како и во ...
| | веќе видена | слични

- Моментално, Македонија ги има исполнето сите неопходни критериуми за членство во НАТО и се надевам дека земјите – членки ќе бидат конструктивни во врска со приемот на Македонија и ќе гласаат позитивно, вели Пејнтер во интервју за МИА. Според неа, спорот за името е билатерално прашање кое не би смеело да се поставува во прашања како што е проширувањето на нато, и кое треба да се регулира од меѓународното право. - Пресудата на меѓународниот суд на правдата, како водечки судски орган на Обединетите нации, треба да се почитува. И други западни земји, како САД и Италија, ги почитувале пресудите на МСП кои не биле во нивна полза, како во случаите поврзани со кршењето на виенската конвенција. Дали ќе им дозволиме на Грците да покажуваат непочитување кон НАТО поради Македонија? Организација како НАТО треба да се срами од тоа што не дозволува прием на квалификуван, посветен партнер, само поради изолиран спор кој се однесува само на една членка од алијансата, вели Пејнтер.
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски ја заврши работната средба и со амбасадорите на земјите-членки на НАТО на кои им испрати силни пораки зошто Република Македонија треба да стане членка на Алијансата, јавува дописникот на МИА од Брисел. Груевски им посочил дека е неопходно е да се разбере дека кредибилитетот на политиката на отворена врата на НАТО треба да е во склад со исполнувањето на јасно дефинираните критериуми за земјите аспиранти. Тој рекол дека истата во голема мера се заснова на заедничките основни демократски вредности што сите ги поддржуваат. - Тоа подразбира почитување на меѓународното право и правото на самоидентификација и самоопределување, како и потребата да се воспостави соодветна рамнотежа помеѓу глобалните интереси на Алијансата и нејзините прокламирани вредности. Во тој контекст, би сакал да истакнам дека ние сме многу заинтересирани за интензивирање на политичкиот дијалог со Република Грција во рамките на процесот со посредство на Обединетите нации (ОН), предводен од амбасадорот Нимиц, за ...
| | веќе видена | слични

Сали Пејнтер, која советувала поголем број европски држави за приемот во НАТО, вели дека спорот за името е билатерално прашање кое не би смеело да се поставува во прашања како што е проширувањето на НАТО. САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред сѐ поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен. Македонија останува најдобро подготвена за прием во НАТО, и тоа треба да се случи на самитот во Велика Британија, согласно пресудата на Меѓународниот суд на правдата, оценува Сали Пејнтер, директор во консултантската куќа Блу Стар Стратеџис во Вашингтон, која советувала поголем број европски држави за приемот во НАТО. Пејнтер е поранешен советник за трговија во администрацијата на претседателот Бил Клинтон, а денес работи со поголем број странски држави во нивните односи со НАТО, како и компании и политички партии во нивните ангажмани во САД. Како добар познавач на регионот на Балканот и на Источна Европа, Пејнтер смета дека на претстојниот самит на НАТО во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Централниот одбор на СДСМ попладнево ја почна 11-та седница во седиштето на партијата во Скопје.ЦО на владејачката партија се одржува еден ден откако беше ...
сите 121 | | | веќе видена

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот ...
сите 269 | | | веќе видена

Сагата околу иднината на Нејмар во тимот на Пари Сен-Жермен подолго време не „забавува“ по низата одбиени понуди од Барселона и Реал Мадрид за негово враќање ...
сите 157 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски денеска на средба со Расмусен во Брисел!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: