Фризерката вели дека жртвите сами се `истрижале`

И јас сум жртва, а не измамник, вака го почна својот исказ фризерката Благица Дончевска (34), на која и се суди за измама со продажба на станови тешка околу еден милион евра. Таа во своја одбрана тврдеше дека оштетените граѓани всушност сами се вплеткале во лагите и сами направиле еден вид пирамида на измамени граѓани. Образложувајќи го тоа, во исказот наведе дека лично се познавала со една од жртвите која пак нашла уште тројца купувачи за станови што и донело провизија од околу 18 илјади евра, а тие пак нашле уште петмина нови купувачи и така се ширела и веста и големината на измамата. Според Дончевска, приказната за "владиниот проект" за евтини станови поддржан и финансиран од Белгија и Кралството Холандија и ја продал нејзиниот роднина Кирил С., кој и објаснил дека зад целиот проект стоел некој негов пријател Ангел, кој бил многу влијателна личност во државата. Дончевска, која никогаш не ги видела зградите во кои биле становите ниту пак самите станови или каква било документација за наводниот проект, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Голем дел од парите на измамените граѓани кои уплаќале за станови завршувале за исплаќање коцкарски долгови, скап џип глисер, билјард клуб реновирање на станови. Ова можеше да се слушне на денешното маратонско продолжение на судењето за станбената измама, пренесува Канал 5. Фризерката Благица Дончевска топката ја префрли кај незиниот сопруг и посочи дека тој ги трошел парите и живеел луксузно а не таа. Во истрага сакала да го заштити сопругот но денеска прозбори за приватниот живот и се расплака. На прашањата на адвокатите негираше дека и таа се коцкала. Била неколку пати во казино но со друштво и не играла. Призна и дека го користела презимето на татко и Ацо Велјановски за да ги увери клиентите дека претседателот на собранието и е роднина но рече дека не тврдела дека тој стои зад проектот. Не знаела дека некои од оштетените го продале кровот над глава за да купат од социјалните станови кои таа ги нудела. Оштетените пак имаат многу поинакви верзии на приказната. Не сакаа да говорат пред камера и рекоа дека ...
| | веќе видена | слични

Парите со кои требало да се купат станови, завршиле за исплата на коцкарски долгови. Фризерката Дончевска пред судот откри дека средствата на измамените граѓани ги трошел нејзиниот сопруг. Големи суми потрошил на коцка, живеел луксузно и си купил џип, билјард клуб, глисер. Дел од парите биле искористени за враќање позајмици од околу 100 илјади евра на роднини. Благица Дончевска на денешното судење призна дека парите од граѓаните легнале на сметка на нејзиниот татко, но го негираше обвинението дека тие пари ги искористила за да живее луксузно. Дончевска претходно тврдеше нејзиниот татко воопшто не знае кој и зошто му ја полни трансакциската сметка и не знае дека таа работи на проект за социјални станови. Но спротивно на ова, Вељановски , кој е обвинет за помагање на станбената измама пред судиите потврди дека знае оти ќерка му се занимава со таков проект, но бил сигурен дека не се работи за криминал. Дел од оштетените за медиумите раскажаа поинаква приказна од Дончевска. Тврдеа ...
| | веќе видена | слични

Скопската фризерка Благица Дончевска денеска повторно излезе на рочиште пред Основниот суд Скопје 1. Ако на распитот пред неколку дена се правдаше дека е невина, а самата била измамена од нејзин роднина, денеска таа се жалеше на сопругот кој на коцка ги трошел парите од становите. На денешното рочиште фризерката сведочеше дека сопругот парите ги трошел на коцка и луксузен живот, а дел од нив им биле за вракање стар долг од 100 илјади евра. Таа призна дека парите за непостоечките станови кои ги зема од измамените граѓани биле ставани на сметката на нејзиниот татко. Сепак фризерката се стави во одбрана на таткото, инаку обвинет за соучесник, за кого што кажа дека не знаел ништо за високите суми на сметката. Сепак немала полномоштво, па сите пари ги вадела во негово присуство, а се правдала со тоа што има фризерски салон во кој одлично заработува. На сметката од таткото полицијата пронајде 800 илјади евра. Дончевска исто така повтори дека оштетените кои ја пријавиле, сами ја ширеле мрежата, нудејќи ги евтините ...
| | веќе видена | слични

Фризерката Благица Дончевска топката ја префрли кај незиниот сопруг и посочи дека тој ги трошел парите и живеел луксузно а не таа. Во истрага сакала да го заштити сопругот но денеска прозбори за приватниот живот и се расплака. На прашањата на адвокатите негираше дека и таа се коцкала. Била неколку пати во казино но со друштво и не играла. Призна и дека го користела презимето на татко и Ацо Велјановски за да ги увери клиентите дека претседателот на собранието и е роднина но рече дека не тврдела дека тој стои зад проектот. Не знаела дека некои од оштетените го продале кровот над глава за да купат од социјалните станови кои таа ги нудела. Оштетените пак имаат многу поинакви верзии на приказната. Не сакаа да говорат пред камера и рекоа дека се што имаат ќе кажат во судница. Еден од нив денеска на хартија ги имаше испечатено пораките кои како што рече му ги испратила Дончевска за да му даде инструкции како и кога да плати. 30-годишната фризерка и денеска тврдеше дека очекувала дека проектот за кој ја намамил ...
| | веќе видена | слични

Фризерката Благица Дончевска која е обвинета во аферата за нелегална продажба на станови, вината ја префрли кај нејзиниот сопруг кого го обвини за луксузен живот и трошење пари за подмирување на неговите коцкарски долгови. Дончевска потврди дека го користела презимето на татко и (Ацо Велјановски) за да ги увери клиентите дека роднина им е претседателот на Собранието, но никогаш не рекла дека тој стои зад проектот. Таа ја користела сметката на татко и бидејќи нејзината била блокирана но исто така тврдеше дека очекувала овој проект во кој ја намамил нејзин роднина дека ќе се реализира.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во вториот дел од својата одбрана, обвинетата фризерка Благица Дончевска го смени својот исказ кој го дала пред истражен судија, па денеска на судењето рече дека парите од фиктивните станови ги трошел за луксузен живот на нејзиниот сопруг од вториот брак. Дончевска низ солзи пред судот тврдеше дека нејзиниот сопруг имал коцкарски и лихварски долгови, но си купил џип, јахта и биљард клуп. На прашање на адвокат на оштетените дали Дончевска одела во казино, таа потврдно одговори, но рече дека никогаш не играла. Не одрече дека се претставувала и како роднина на претседателот на собранието Трајко Вељаноски, користејќи го моминското презиме, но никогаш не кажала дека тој стои позади проектот. Според сведочењето на обвинета, таа дел од парите им ги вратила на оштетените, а на некои од нив им давала и провизии од по 5000 евра. Исплатите ги правела на рака, рече скопската фризерка „заглавена“ во новата станбена афера. Ова е втор дена како Дончевска дава исказ пред Судот, обвинета е за измама на 42 граѓани на кои ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Денеска скопската фризерка Благица Дончовски која измами 40 граѓани меѓу кои и јавни личности, продавајќи им фиктивни станови, седна на обвинителната клупа и низ солзи раскажа што се случувало. Заработував одлично како фризерка и немав потреба да се занимавам со нелегален бизнис. Моите продадоа нива и барака за да си купиме стан во Аеродром. Сметката на мојот татко ја злоупотребив, тој не знаеше ништо за тоа. Кога во мое присуство вадеше пари од сметката, неколкупати ме праша од каде толку многу пари, а јас му реков да не се грижи и оти сe е легално заработено. Тој беше зафатен со лекувањето на сестра ми, која е лице со хендикеп. Правеше испитувања за да биде донатор, таа да може да се излекува, и не обрнуваше многу внимание на парите од неговата сметка”, раскажуваше обвинетата Дончевска. Сите во судницата останаа изненадени кога обвинетата фризерка рече дека ќе смени дел од изјавата. Иако во истрага кажала дека нејзиниот сегашен втор сопруг не знаел ништо за продажбата на становите, Дончевска, низ солзи, ...
| | веќе видена | слични

СОЛЗИ И ДЕВЕТ ЧАСА ОДБРАНА ЗА АФЕРАТА СО ФИКТИВНИТЕ СТАНОВИ Откако пет часа на минатото рочиште пред судиите зборуваше за аферата со фиктивните станови, фризерката Благица Дончевска која, заедно со нејзиниот татко одговараат за измама тешка над 800.000 евра, уште неколку часа даваше одбрана во Кривичниот суд. Обвинетата Дончевска емотивно зборуваше за периодот од далечната 1999, кога започнала со фризерскиот занает. "Заработував одлично како фризерка и немав потреба да се занимавам со нелегален бизнис. Моите продадоа нива и барака за да си купиме стан во Аеродром. Сметката на мојот татко ја злоупотребив, тој не знаеше ништо за тоа. Кога во мое присуство вадеше пари од сметката, неколкупати ме праша од каде толку многу пари, а јас му реков да не се грижи и оти сe е легално заработено. Тој беше зафатен со лекувањето на сестра ми, која е лице со хендикеп. Правеше испитувања за да биде донатор, таа да може да се излекува, и не обрнуваше многу внимание на парите од неговата сметка", раскажуваше обвинетата ...
| | веќе видена | слични

На денешното судско рочиште за аферата со продажба на фиктивни станови, обвинетата Благица Дончевска главно зборуваше за тоа како оштетените сами си се вплеткувале во измамничката мрежа. Дончевска пред судот рече дека таа работела долги години како фризерка и многу добро заработувала. Во својата одбрана истакна дека нејзиниот татко Александар Вељановски, кој е обвинет за помагање, не знаел ништо дека таа ја злоупотребува неговата сметка. Дончевска кажа дека не била ополномоштена да вади пари сама од сметката на татко и, па парите тој ги вадел во нејзино присуство. Повеќе пати ја прашувал за големиот паричен прилив, но таа го убедувала дека сè е во ред и не треба да се грижи. Во тој период татко и не обрнувал многу внимание за состојбата со сметката во банката бидејќи сестрата на Дончевска требало да се оперира во странство, а татко и бил донатор, па повеќе бил загрижен околу операцијата на нејзината хендикепирана сестра. К.Г. фото:Канал 5
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нова ера за Македонија. Ера на просперитет, напредок и исполнети ветувања најави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на конвенцијата на која коалицијата ги ...
сите 75 | | | веќе видена

 Не секогаш се потребни зборови за да ги покажете чувствата или ставот за нешто. Ако некој не ви се допаѓа или напротив, ви се допаѓа, ако лажете или пак ви е ...
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира брифингот на шефот на грчката дипломатијата Никос Коѕијас со грчките новинари во Њујорк, на кој истакнал ...
сите 211 | | | веќе видена

Брана во Порторико може да пукне и да загрози над 70.000 жители во два соседни града. Властите се обидуваат да ги мобилизираат сите ресурси. Ова се случува ...
сите 252 | | | веќе видена

Македонија денес повторно е демократија, исправена на патот на ЕУ и НАТО, каде што припаѓа, истакнал премиерот Зоран Заев во обраќањето на Универзитетот ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фризерката вели дека жртвите сами се `истрижале`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: