Челзи ја освои Лига Европа


Фудбалерите на Челзи ја освоија Лига Европа, откако во финалето, кое се играше во "Амстердам Арена", ја совладаа Бенфика со 2-1. "Сините" дојдоа во водство преку Фернандо Торес во 60. минута, а изнедначи Оскар Кардозо осум минути подоцна од пенал. Во третата минута од судиското надополнување по корнерот на Мата највисок во скокот беше Бане Ивановиќ кој го постави конечниот резултат и му обезбеди нова титула на тимот од "Стемфорд Бриџ". Интересно е тоа што до 25. мај, за кога е закажано финалето во Лигата на шампионите, Челзи ќе биде сопственик на трофеите во двете европските натпревувања.
| | веќе видена | слични

Меѓу најдобрите 11 сезоната во Лига Европа очекувано се најдоа тројца фудбалери на освојувачот на пехарот Челзи. Во најдобриот тим на Лига Европа сезонава од редовите на Челзи се избрани стрелецот на победничкиот гол во финалето Србинот Бранислав Ивановиќ и Шанците Хуан Мата и Фернандо Торес. Според гоал , во идеалниот тим сезонава на Лига Европа има место и за голманот на пријатното изненадување Базел Јан Сомер , во одбраната покрај Ивановиќ се уште и Вертонген (Тотенхем), и Шар ( Базел). Во средниот ред се Дирк Кајт (фенербахче), Ернанес (Лацио), Гуарин( Интер) и Мата (Челзи). Најдобрата напаѓачка тројка сезонава на Лига Европа е триото Торес,(Челзи), Козак (Лацио) и Кардосо (Бенфика). Европската сезона се затвора на 25 мај на Вем,бли во Лондон со големото финале до Лигата на шампионите меѓу германските прволигаши Баерн Минхен и Борусија Дортмунд.
| | веќе видена | слични
3 копии

Нови хулигански испади беа забележани во Амстердам во пресрет на финалето од Лига Европа кое Челзи го доби против Бенфика триумфирајќи со 2-1. Европа и натаму ја тресат хулигански испади, а после Париз, нови нереди беа забележани во Амстердам пред почетокот на натпреварот помеѓу Челзи и Бенфика. Англиските хулигани на неколку места низ Амстердам нападнале навивачи на Бенфика, но за среќа сите инциденти за кратко време биле спречени од страна на полицијата. Полицијата потврди дека во средата биле уапсени вкупно 37 фудбалски хулигани. По улиците летале стаклени шишиња, столчиња од локалните кафулиња и разни други предмети, а во нередите биле повредени и тројца полицајци од кои еден завршил во болница.
| | веќе видена | слични

Тимот од Лондон со голот во 93. минута славеше во финалето на „Амстердам Арена“ против несреќната Бенфика со 2:1 Екипата на Челзи десетина дена во свој посед ќе ги има трофеите од Лигата на шампионите и Лига Европа, откако синоќа на „Амстердам Арена“ во финалето на второто по квалитет клупско европско фудбалско натпреварување ја победи Бенфика со 2:1. До победата во Лигата на Европа „сините“ од Лондон стигнаа со головите на Фернандо Торес во 60.минута и Бранислав Ивановиќ во 90+3.минута, додека единствениот погодок за португалскиот претставник беше дело на Оскар Кардозо во 68.минута од пенал. Со овој пораз екипата на Бенфика не успеа да ја прекине серијата од 51 година без освоен европски трофеј, а исто како и пред четири дена во португалското првенство, така и во Лига Европа натпреварот и титулата ја изгуби со гол примен во последните секунди од натпреварот. За тренерот на Челзи, шпанскиот стратег Рафаел Бенитез ова беше остварување значаен успех, бидејќи пред неговото доаѓање тимот од Лондон се наоѓаше во ...
| | веќе видена | слични

Португалскиот финалист имаше повеќе од игра, но лошата среќа што го следи пет децении продолжува, а лондонските „сини“ по неуспехот во ЛШ, ја спасија сезоната Екипата на Челси десетина дена во свој посед ќе ги има трофеите од Лигата на шампионите и од Лига Европа откако на „Амстердам арената“ во финалето на второто по квалитет клупско европско фудбалско натпреварување, Лига Европа, ја победи Бенфика со 2-1. За Португалците проклетството да губат во финалните мечеви од европските купови продолжува. До победата во Лигата на Европа „сините“ од Лондон стигнаа со головите на Фернандо Торес во 60. минута и на Бранислав Ивановиќ во 93. минута, а единствениот погодок за португалскиот претставник беше дело на Оскар Kардозо во 68. минута од пенал. Стрелецот на победничкиот гол, Србинот Ивановиќ, беше пресреќен по победата. - Овој тим го заслужи трофејот. Имавме многу тешка сезона, со многу мечеви. Имавме тежок меч, а Бенфика играше одличен фудбал. Но добро се подготвивме. Чувството да се игра уште едно европско ...
| | веќе видена | слични

Во финалето лондонските "сини" ја победија Бенфика (2:1) и втора година по ред освојуваат еден европски турнир Витрините на англискиот премиерлигаш Челзи втора година по ред ќе ги краси европски трофеј. Лондонските "сини", кои не го одбранија пехарот во Лигата на шампиони, триумфираа во финалето на Лигата на Европа откако ја совладаа лисабонска Бенфика со 2:1 на "Амстердам арена". Со ова Челзи стана победник на четвртото издание на вториот по квалитет европски клупски турнир и барем до 25 мај, кога ќе се одигра финалето на Лигата на шампиони, ќе биде актуелен првак во ЛШ и ЛЕ. Човек на одлука беше српскиот репрезентативен дефанзивец Бранислав Ивановиќ, кој во третата минута од судиското продолжение на натпреварот постигна гол за триумф, со што им ги одзеде надежите на фудбалерите на Бенфика да се изборат за продолжение и евентуално да стигнат до трофејот. Претходно резултатот го откри Торес (59'), што беше негов 22 погодок сезонава за Челзи на сите турнири, а Португалците израмнија со голот на Кордосо од ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Челзи десетина дена во свој посед ќе ги има трофеите од Лигата на шампионите и Лига Европа, откако синоќа на „Амстердам Арена“ во финалето на второто по квалитет клупско европско фудбалско натпреварување ја победи Бенфика со 2:1. До победата во Лигата на Европа „сините“ од Лондон стигнаа со головите на Фернандо Торес во 60.минута и Бранислав Ивановиќ во 90+3.минута, додека единствениот погодок за португалскиот претставник беше дело на Оскар Кардозо во 68.минута од пенал. Со овој пораз екипата на Бенфика не успеа да ја прекине серијата од 51 година без освоен европски трофеј, а исто како и пред четири дена во португалското првенство, така и во Лига Европа натпреварот и титулата ја изгуби со гол примен во последните секунди од натпреварот. За тренерот на Челзи, шпанскиот стратег Рафаел Бенитез ова беше остварување значаен успех, бидејќи пред неговото доаѓање тимот од Лондон се наоѓаше во играчка и резултатска криза. Но и покрај освојување на титулата, Бенитез по крајот на сезоната ќе го напушти ...
| | веќе видена | слични

Со подигањето на пехарот од страна на играчите на англискиот премиерлигаш Челзи во финалето против Бенфика од Португалија (2:1), завршена е сезоната во второто најквалитетно европско фудбалско натпреварување, Лига Европа. По тој повод спрема учиноците во сите досегашни настапи, порталот Goal.com ги избра идеалните 11 играчи, а составот изгледа вака: Голман: Јан Сомер (Базел) – 14 настапи, шест пати ја сочува мрежата Одбрана: Бранислав Ивановиќ (Челзи) – шест настапи, еден гол Фабиан Шар (Базел) – 13 настапи, четири гола Јан Вертонген (Тотенхем) – 12 настапи, еден гол Среден ред: Дирк Кајт (Бешикташ) – 14 настапи, четири гола Хернанеш (Лацио) – 14 настапи, еден гол Фреди Гуарин (Интер) – 12 настапи, четири гола Хуан Мата (Челзи) – седум настапи, еден гол Напад: Либор Козак (Лацио) – 11 настапи, 10 гола Фернандо Торес (Челзи) – девет настапи, шест гола Оскар Кардозо (Бенфика) – девет настапи, седум гола
| | веќе видена | слични

Пред финалето минатата ноќ од Лига Европа во Амстердам уапсени биле 37 хулигани.Челзи синоќа победи со 2-1 против Бенфика во финалето на Амстердам Арена, а пред натпреварот имаше конфликт меѓу навивачите на двата клуба.На улиците на холандската метропола се случија бесни навивачки пресметки, а на улиците и плоштадите летаа шишиња и разни предмети. На крајот повредени беа и тројца полицајци, а еден заврши во болница.Уапсении се 37 навивачи на кои ќе биде поднесена пријава за нарушување на јавниот ред и мир.
| | веќе видена | слични

Англичаните не би биле тоа што се доколку не направат нереди и тоа среде Амстердам. Неколку часа пред почетокот на финалниот меч од Лига Европа помеѓу Челзи и Бенфика се случил инцидент помеѓу навивачите на двата тима. Имено, Англичаните биле тие го ги нападнале Португалците, но за среќа немало повредени со оглед на тоа дека полицијата брзо интервенирала. Колку за потсетување, Челзи славеше со 2:1 и го освои пехарот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Избори мора да има за да престане тригодишната агонија на континуирано задолжување, заминување на младите, епидемија од корупција, нула капитални инвестиции и ...
сите 104 | | | веќе видена

Залудни се обидите на ВМРО-ДПМНЕ да ја префрлаат топката за скандалот со медицинскиот отпад на СДСМ, кога фактите зборуваат за сосема нешто друго. Одговорноста ...
сите 124 | | | веќе видена

Во првата половина на март се очекува ратификација на Протоколот за членство во НАТО од страна на шпанскиот Парламент, по што во текот на тој месец се очекува ...
сите 246 | | | веќе видена

Брзото зголемување на бројот на нови случаи на Ковид-19 во Кина е резултат на „пошироко дефинирање“ на болеста, кое почна да се применува, соопштија денеска ...
сите 218 | | | веќе видена

Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, ги осуди навредите што ги упати еден од неговите службеници кон новинарот Бранко Героски. Тој истакна дека ...
сите 12 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Челзи ја освои Лига Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: