Медведев ќе `размисли` за еврото во руските резерви!

Според рускиот премиер, речиси половината од руските резерви се во евра и е загрижен што мерката за вонреден данок на депозитите на Кипар, би можела да стане практика и во други земји со финансиски проблеми Премиерот на руската Влада, Дмитриј Медведев се закани дека Русија ќе го преиспита учеството на еврото во руските резерви ако решението за финансиската криза на Кипар ги погоди интересите на неговата земја. - Изгледите за воведување на вонреден данок на заштедите во банките на Кипар, од кои најголем дел се руски е "причина за размислување" за еврото. Ако тоа е можно на Кипар, зошто не би било и во Шпанија, Италија и во другите земји кои имаат финансиски проблеми. Утре таму ќе ја конфискуваат заштедата - рекол Медведев во интервју за европските медиуми. Според него, 41% и 42% од руските резерви се во евра, а предлогот на ЕУ кон Кипар, не е само непредвидлив, туку и не одговара. Медведев во интервјуто се пожалил и што сметките на руските државни претпријатија оваа недела се блокирани на Кипар од ...
| | веќе видена | слични

Кој колку треба да придонесе? Преговорите меѓу Кипар и донаторите за пакетот мерки финансиска помош се тешки. Времето притиска, но на Никозија се чини не и‘ се брза. И покрај зголемениот временски притисок во преговорите меѓу владата во Никозија и меѓународната Тројка донатори (ЕУ, ММФ и ЕЦБ), засега нема договор. Разговорите за избегнување државен банкрот ,според кипарската влада, се наоѓаат во „деликатна фаза“. Кипарската новинска агенција ЦНА и државното радио, повикувајќи се на владини кругови, известуваат дека има компликации. Претставниците на ММФ поставувале постојано нови барања. Доцна синоќа (23.03) претставниците на Тројката ја напуштија претседателската палата, а претседателот Никос Анастасијадес денеска патува за Брисел, за со еврогрупата да разговара за избегнување банкрот на Кипар. ЕЦБ бара концепт за санација, оти во поинаков случај ќе биде запрен дотокот на пари за Кипар. Централна точка на разговорите е принудното оданочување на банкарските депозити на најголемата кипарска банка, Bank of ...
| | веќе видена | слични

И покрај најавите од НИкозија дека кипарската влада постогнала договор со меѓународните кредитори сепак најверојатно договор нема и тој ќе мора да биде постигнат во Брисел Според западните агенции откако на островот немало расплоложение за компроис решението ќе мора да се бара на средби во седиштетот на ЕУ каде со студени глави ќе се нарпави обид да се избегне банкрот на Кипар. И според владата во Никозија продолжуваат преговорите но атмосферата е исклучително сложена. Во соопштението ситуацијата се опишува како многу тешка, како и дека претседателот Никос Анастасиадис денеска во Брисел ќе има средби со европските претставници и ќе учествува во средбата на Еврогрупата. Претходно кипарските медиуми објавија дека Кипар и тројката меѓународни кредитори постигнале договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра. Според договорот депозитите во водечката кипарска банка „Банк од Кипар“ треба да бидат оданочени со 20 процентен данок, депозитите во останатите ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Наспроти информациите за договор меѓу Кипар и Тројката меѓународни кредитори од Никозија пристигнуваат нови пораки дека продолжуваат преговорите, пренесува ДПА. Преговорите околу спасувачкиот пакет за Кипар се наоѓаат во многу деликатна фаза и ќе продлжат денеска во Брисел, се наведува во соопштението на кипарската влада. Во соопштението ситуацијата се опишува како многу тешка, како и дека претседателот Никос Анастасиадис денеска во Брисел ќе има средби со европските претставници и ќе учествува во средбата на Еврогрупата. Претходно кипарските медиуми објавија дека Кипар и тројката меѓународни кредитори постигнале договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра. Според договорот депозитите во водечката кипарска банка „Банк од Кипар“ треба да бидат оданочени со 20 процентен данок, депозитите во останатите банки во земјата со 4 процентен данок. Кипар треба да собере 5,8 милијарди евра, ако сака да добие 10 милијарди евра финансиска помош од ЕУ и ММФ. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Синоќа претставниви на Кипар и на тројката меѓународни кредитори постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра. Депозитите во водечката кипарска банка „Банк од Кипар“ ќе бидат оданочени со 20 процентен данок, додека депозитите во останатите банки во земјата ќе подлежат на данок од 4 проценти. Кипарските власти се откажаа од намерата за национализирање на приватните пензиски фондови, како дел од мерките за собирање на средства во замена за добивање на спасувачки пакет од ЕУ и ММФ.
| | веќе видена | слични

Претходно, министерот за финансии, Михалис Сарис, рече дека во преговорите со „тројката" меѓународни кредитори (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) бил постигнат „вистински напредок". Можно е нацрт-законот за оданочување на банакрските депозити да биде ставен на разгледување на кипарскиот парламентот уште во саботата ноќта. Во недела треба да се одржи планираниот итен состанок на Еврогрупата (министрите за финансии на 17-те земји членки на еврозоната), на кој ќе се разгледува вториот план изготвен за една седмица за спас на кипарската економија. Претходно, меѓународните заемодавци се согласија да обезбедат за Кипар 10 милијарди евра, од потребните околу 17,5 милијарди евра за решавање на неговата финансиска криза, додека најмалку 5,8 милијарди евра требаше да ги обезбеди самата најмала членка на Европската унија. Кипарската влада првично планираше тие средства да ги обезбеди со наметнување еднократно оданочување на банкарските влогови и заштеди со 6,75 отсто на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кипарските власти конечно направија чекор напред во решавањето на проблемите со тешката финансиска криза која го зафати Кипар. Парламентот на Кипар ги одобри првите три од осум мерки на Владата со цел да се исполнат условите од Европската унија која треба да даде помош за спас на економија. Кипарскиот парламент усвои три законски мерки, за реструктуирање на втората по големина кипарска банка Лаики (Народна банка), за создавање инвестиционен Фонд на солидарноста и контрола над движењето на капиталот, со што се предвидува ограничување на некои финансиски трансакции. По ова, банките во вторник повторно ќе почнат со работа по 10-дневен прекин. На итната седница, доцна синоќа е усвоен и законот за реконструирање на банките со кој се предвидува поделба на банките на добри и лоши, за Кипар да може да добие помош. Никозија до понеделник треба да собере 5,8 милијарди евра за да може да добие помош од 10 милијарди евра од еврозоната и ММФ за да избегне банкрот. Пратениците во кипарскиот Парламент треба да расправаат и ...
| | веќе видена | слични

Кипарскиот претседател во Брисел последен пат ќе се обиде да разговара за избегнување на финасискиот колапс на земјата. Кипар има уште два дена да најде план за спас. Доцна синоќа кипарската влада одобри три од 8 те мерки предложени од европската унија за спас на земјата. Една од нив е поделба на банките на островот на добри и лоши , форморање на национален солидарен фонд и ограничување на капиталот. Но допрва треба да се одлучува, за најважното – за воведување на данок од 20 до 25 проценти на депозити повеќе од 100 000 евра на банката на Кипар, Најголемотот стравувањето од финансиски колапс дојде кога Русија одби да им помогне на банките во Кипар каде руски државјани и други странци во кипарките банки чуваат милијарди евра. Официјален престваник на владата кој реши да остане анонимен, рече дека Кипарските власти утрово требале да се сретнат со престваници од таканарешената тројка на кредитори, европската унија европската централна банка и меѓународниот монетарен фонд. Кипраните се лути на предлогот ...
| | веќе видена | слични

Сите очи се вперени во „тројката кредитори“ кои треба да го одобрат најновиот план на кипарската Влада за спас на земјата од банкрот. Сите очи се вперени во „тројката кредитори“ кои треба да го одобрат најновиот план на кипарската Влада за спас на земјата од банкрот. Кредиторите се во Никозија и преговорите засега се одвиваат во позитивна насока – информира кипарскиот министер за финансии Михалис Сарис. Амин за алтернативниот план, во Брисел ќе побара и кипарскиот претседател Никос Анастасиадис. На дневен ред повторно е контроверзниот данок на депозитите, но овојпат само на оние над 100 илјади евра. Тамошните медиуми, информираат дека оптоварувањето на штедните влогови ќе се движи од 15 до 25%. До понеделник, Тројката треба да го одобри планот според кој, треба да се соберат 6 милијарди евра. Во спротивно се закани дека нема да ги одобри планираните 10 милијарди евра за островската држава. Проценките покажуваат дека по воведување на новиот данок, граѓаните ќе изгубат една четвртина од заштедите во ...
| | веќе видена | слични

Владата на Кипар воведе ограничување на движење на капиталот поради „вонредната состојба “ во економијата. Законот за кој гласаше парламентот синоќа опфаќа повеќе од десет слични мерки. Се предвидува преструктурирање на банкарскиот сектор на земјата со кој се предвидува поделба на банките на добри и лоши, основање фонд на солидарност, како и ограничување на движењето на капиталот, за Кипар да може да добие помош. Со законот се ограничува повлекувањето на пари од сметките, се забранува предвремено повлекување на депозитите, се забрануваат или ограничуваат непаричните транскации, се ограничува движењето на капиталот, плаќањата и трансферите. Парламентот треба да се произнесе и за воведување на данок од 20 отсто до 25 отсто на депозитите повисоки од100.000 евра на Банката на Кипар. Кипарската власт има уште два дена до понеделник да го донесе планот за спасување на Кипар. Тогаш истекува рокот на Централната европска банка која најави дека ќе го прекине приливот на средства во банките, ако не се постигне ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 663 | | | веќе видена

Северна Кореја може да се исправи пред тешки воени последици доколку преземе воени дејствија, изјави американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, цитиран од ...
сите 249 | | | веќе видена

Со разрешувањето на Марко Зврлевски, пропадна последниот обид на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) да го заштити криминалот во редовите на ...
сите 183 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 247 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Медведев ќе `размисли` за еврото во руските резерви!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: