Спасени илегалци од Албанија

Двајца албански државјани кои беа заглавени на планината Кораб, се спасени по хелихоптерската потрага на македонската полиција. Потрагата започнала откако албанските власти во саботата побарале помош од македонската полиција. Шабан Елези (23) и Моиси Селами (20), двајцата селото Томини, во саботата нелегално ја минале албанско-макдонската граница и останале заглавени во снегот на планината, што достигнувал височина од над два метри. Илегалците по мобилен телефон ги известиле своите роднини дека се заглавени во снежен нанос на планината Кораб, по што била побарана помош од тамошните власти. По интевренцијата на македонската гранична полиција била побарана помош од хелихоптерската единица која успеала да ги спаси. Според МВР на 13-ти овој месец околу 16:20 часот на планината Кораб на територија на Македонија, двајца албански државјани кои илегално ја преминале албанско -македонската граница се заглавиле во снежен нанос. Во потрагата биле вклучени припадници од Одделот за гранични работи Жировница и хелихоптер ...
| | веќе видена | слични

СКОПЈЕ, Македонијa -- Пограничната полиција спаси двајца албански имигранти заробени на планината Кораб во неделата (14-ти март). Потрагата траеше повеќе од 30 часа и вклучи и хеликоптери. Двајцата Албанци, идентификувани како Моиси Селами и Шабан Елези, ја преминале македонската граница нелегално во саботата, и заглавиле во снегот. Властите веруваат дека тие сакале да одат за Грција. По третманот во локална болница, тие ќе бидат вратени во Албанија. (Aлсат, МИА, АП, Топ ченал, Балкан веб, Телеграфи - 14/03/10)
| | веќе видена | слични

Официјална Тирана искажа голема благодарност кон македонската полиција и армија за несебичното залагање да се спасат двете момчиња кои со часови биле заглавени на планината Кораб. Благодарност и гаранција за продолжување и унапредување на соработката искажаа и Албанското Министерство за Внатрешни Работи. Во соопштението се наведува дека успешната соработка е насочена кон елиминирање на недозволената трговија од секаков вид, долж границата меѓу двете земји. Разбирливо настанот зазеде ударно место во информативните емисии на албанските медиуми. Сите, без исклучок, посебен акцент ставаат на фактот што македонската полиција и армија ги спасила двете момчиња. Добрата соработка меѓу полициите на двете земји, го даде успехот на акцијата. Доколку не беше така, тие ќе останеа засекогаш на врвовите на Кораб, оценува тиранската телевизија Њус 24. Медиумите го пренесуваат и апелот на албанскиот амбасадор во нашата земја Арбен Чејку. „Апелирам до сите млади да не се одлучуваат да заминуваат илегално. Ние имаме многу ...
| | веќе видена | слични

Спасени замрзнати албански илегалци Веднаш по пронаоѓањето, Шабан Елези (23) и Моиси Селами (20) од албанското село Бахита во околината на Пешкопеја, биле пренесени во Дебарската болница. Според информациите на лекарите од Дебарската болница момчињата биле во полузамрзната и тешка состојба, дадена им е соодветна терапија и будно се следат Во тиесетчасовната спасувачка драма, која се одвивала на планината Кораб, вчераутро се спасени двајца млади албански државјани што залутале на планината, на која во моментов има над два метра снег.Веднаш по пронаоѓањето, Шабан Елези (23) и Моиси Селами (20) од албанското село Бахита во околината на Пешкопеја, биле пренесени во Дебарската болница. Според информациите на лекарите од Дебарската болница момчињата биле во полузамрзната и тешка состојба, дадена им е соодветна терапија и будно се следат. Според нивните најави, се очекува, доколку се подобри нивната состојба, момчињата за неколку дена да бидат пуштени на домашно лекување. Вчера нив ги посетил и албанскиот амбасадор ...
| | веќе видена | слични

Армиски хеликоптер и десетици полицајци по дванаесетчасовна потрага успеале да спасат двајца албански државјани што преку планината Кораб илегално влегле во Македонија, но патем заглавиле во снежни наноси високи неколку метри Според информациите на МВР, во саботата околу 16 часот албанските државјани М.С. (21) и Ш.Е. (23) влегле во државава и тргнале да се спуштаат кон Дебар, но се изгубиле и заглавиле во облините снежни наноси. Полицијата реагирала навремено и десетина полицајци од станицата во Жировница биле испратени на терен, а асистенција била побарана и од АРМ, од каде што бил испратен хеликоптер, кој го надлетувал теренот во потрага по премрзнатите илегалци. Вчера во раните утрински часови тие биле најдени и извлечени и потоа префрлени во дебарската болница, каде што закрепнуваат од бессоната ноќ на планината Кораб. Од локалната полиција информираат дека единствена пречка за нивно депортирање е здравствената состојба, односно потребата од медицинска нега.
| | веќе видена | слични

Хелихоптерот на АРМ од смрт спаси двајца албански државјани на планиниата Кораб Албанските државјани - 23 годишниот Шабан Елези и Моиси Селами, вчера откако илегално ја преминале албанско - македонската граница се заглавиле во снежен нанос на планината Кораб. Илегалците кои се од подрачјето на градот Пешкопеја, за состојбата во која се наоѓаат ги контактирале нивните родители, пренесе КИС телевизија.Тие пак побарале помош од властите од Албанија, кои со интервенција на македонската гранична полицијата лицата биле лоцирани уште вчера на планината Кораб, но поради лошиот терен илегалците полицијата ги извлекла дури утринава од атарот на селото Тануша.Албанските државјани веднаш се префрлени во дебарската болница, каде докторите констатирале замрзнати долни екстремитети. Нивната состојба според лекарите се подобрува.Илегалците во дебарската болниа се префрлени со помош на Хелихоптер на АРМ.Додека здравствена состојба на илегалците се нормализира тие ќе останат во дебарската болница. Против нив ќе следува ...
| | веќе видена | слични

Две момчиња од Албанија вчера во полузамрзната состојба со хеликоптер на „АРМ“ се спасени од планината Кораб, откако илегално влегле во земјава и со часови останале заглавени во двометарски снег. Во хеликоптерска потрага на армијата и на македонската полиција од снегот биле извадени 23-годишниот Шабан Елези и три години помалиот Моиси Селами по потекло од албанското село Томини. Според полицијата, илегалците по мобилен телефон ги контактирале своите родители во Албанија за состојбата во која се наоѓаат, а тие веднаш реагирале кај албанските власти. Илегалците во тешка здравствена состојба биле пронајдени вчераутро во атарот на селото Тануша на падините на Кораб. Оттаму веднаш биле пренесени во Дебарската болница од каде тврдат дека на момчињата кои биле донесени во состојба на полузамрзнатост им е дадена терапија и нивната состојба се подобрува. Македонската полиција теренот го пребарувала и завчера ноќта, но не успеала да ги пронајде, по што момчињата останале заглавени во снегот, најверојатно повеќе и од ...
| | веќе видена | слични

Потрагата по двајцата илегалци траела траела повеќе од триесет часови, а биле вклучени полициски хеликоптер и припадници на граничната полиција. Според информациите од МВР, М.С. (21) и Ш.Е. (23) од селото Бохутај Р Албанија, во обид илегално да ја преминат македонската граница, завчера заглавиле во снежен нанос на планината Кораб, во месноста Стрезимир. Откако увиделе дека нема да се извлечат од снегот и невремето кое ги зафаталио, по мобилен телефон се јавиле на своите роднини во Албанија. Отаму, било дојавено на пограничната полиција во Македонија, која вчера започнала со потрагата. Утрото, двајцата албанци, биле најдени премрзнати по што биле пренесени во дебарската болница. Лекарите потврдуваат дека нивната здравствената состојба е добра. Во текот на денот, нив се очекува да ги посети и амбасадорот на Република Албанија во Македонија.
| | веќе видена | слични

По триесетчасовна потрага успешно заврши спасувачката мисија за извлекување на двајца илегалци од Албанија што заглавиле во високите снежни наноси на планината Кораб. Хеликоптер на АРМ и полицијата од Жировница вчера изутрина успеаја да ги лоцираат албанските државјани и со хеликоптер веднаш беа пренесени во болницата во Дебар, каде што им е укажана лекарска помош. Илегалците биле донесени во болница во состојба на полузамрзнатост, но се преземаат сите мерки за подобрување нивната состојба. Според полицијата, станува збор за дваесет и едногодишниот Моиси Селами и за две години постариот Шабан Елези од албанското село Бахутај, кои пред три дена тргнале пеш илегално да ја минат албанско- македонската граница. Но, во саботата тие останале завеани на тешко проодните терени на планината Кораб каде што наносите од снег достигнуваат и неколку метри височина. Кога заглавиле во снегот, тие успеале преку мобилен телефон да ги известат роднините во Албанија за несреќата, по што веднаш била алармирана и албанската ...
| | веќе видена | слични

Двајцата илегалци од Албанија повеќе од 30 часа беа заробени во снежен нанос на планината Кораб, пет километри од селото Тануше Желбата за подобра иднина ќе ги чинеше живот две момчиња од околијата Пешкопеја, Албанија, погранична област со Дебар. Откако во саботата нелегално влегле во земјава, двајцата илегалци заглавиле во снежен нанос на планината Кораб. Само брзата интревенција на македонската полиција и армијата успеа навреме да ги лоцира изгубените момчиња, кои повеќе од 30 часа беа заробени во длабокиот снег, на пет километри од селото Тануше. Со хеликоптер на АРМ, албанските илегалци биле извлечени од планината и префрлени во Општата болница во Дебар. Според лекарите, момчињата имаат смрзнатици од висок степен на нозете, но нивниот живот не е во опасност.Двајцата илегалци вчера ни раскажаа што преживеале додека чекале помош.- Се движевме преку планината Кораб. Имаше два и пол метра снег. Одеднаш не' зафати невреме. Среќа што имаше сигнали на мобилните телефони, па им се јавивме на родителите дома, а ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Премиерот смета дека, како што ги нарече, постигнувањата на неговата влада во изминатите две години се доволен аргумент за пред граѓаните да бара нов мандат ...
сите 806 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 147 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спасени илегалци од Албанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: