Не сите ги почитуваат препораките за работа на отворено

Расте бројот на забрани за работа за градежните компании. Досега се издадени 83 вакви мерки и на тие објекти работниците треба да работат најдоцна до 11 часот. Сепак камерата на Алфа затекна работници кои и во 13 часот беа на удар на сонцето. Иако малубројни, има случаи кога работодавачите не сакаат да ги поштедат работниците. Министерот за труд Ристовски ветува дека ќе ги казни правните лица од 5 до 8 илјади евра и одговорното лице до илјада евра, ако утврди дека и по наредбата работниците повторно се на градилиштата. Промената на работното време на државните институции, која важи од денеска најдобро е да биде од 7 до 15 часот – смета министерот за здравство Тодоров, бидејќи според лекарите на тој начин работниците ги одбегнувале најтоплиот и периодот од денот кога зрачењето е најсилно. Иако, од тогаш остануваат уште два часа во кои не се препорачува движење на отворено. Лекарите во исто време предупредуваат дека климатизерите треба да се користат умерено, како и граѓаните да не излегуваат веднаш од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Маедонија денеска ќе дува слаб топол ветер од јужен правец, особено попладне. Максималната температура ќе се движи од 34 до 41 степен. Во Скопје и околината слично време, со температура до 39. Вредноста на УВ-индексот ќе изнесува 9. Скопскиот, југоисточниот и пелагонискиот регион денеска ќе бидат зафатени со топлотен бран од портокалова фаза. Некои од останатите региони во државата ќе бидат во жолта фаза, а други во зелена фаза, соопшти Министерството за здравство согласно добиените информации од метеоалармот на Управата за хидрометеоролошки работи. Здравствените установи се подготвени со доволен број капацитети (хумани, просторни) и медикаментозна терапија за евентуално справување со зголемен број на лица со штетни ефекти по здравјето од високите температури, стои во соопштението од Министерството.
| | веќе видена | слични

Во Македонија во сабота тропски ден, ке биде сончево и многу топло. Ке дува доумерен слаб променлив ветар. Утринските температури од 13°C до 24°C, а максималните дневни ке се движат од 29°C до 40°C. Ув индекс 9. Во Скопје во сабота тропски ден, ке биде сончево и многу топло. Ке дува доумерен југоисточен ветар. Утринската температура од 20°C, а максималната дневна ке достигне до 38°C. Ув индекс 9. Во недела не очекуваат екстремно високи температури, и веројатно ув индексот ке достигне вредност 10. Тропски ден, сончево и многу топло. Ке дува доумерен променлив ветар, а во западните предели ке дува доумерен засилен западен и југозпаден ветар. Утринските температури ке се движат од 15°C до 25°C, а максималните дневни температури ке се движат во интервал од 32°C до 43°C. Од понеделник до среда не очекува период на пад не температурите. Ке биде претежно сончево но и ветровито. Ке дува силен северозападен, а во западните предели силен североисточен ветар, кој понекаде ке достигне брзина и до 50 км/ч. ...
| | веќе видена | слични

Дневните температури во одредени региони во земјава викендов ќе го надминат 40-от степен Целзиусов и ќе навлезат во таканаречената портокалова фаза, опасна по здравјето на луѓето. Топлотниот бран со висок УВ индекс од портокалова фаза ќе ги зафати југоисточните делови од земјата, Пелагонија и скопската котлина. Во Охрид викендов температури од таканаречената жолта фаза, втора по опасност. Максималната дневна температура денеска во охридско ќе достигне до 34 степени, а УВ зрачењето ќе биде исклучително високо и ќе достигне индекс 9. Температурата на водата во Оридското Езеро според последните мерења извршени вчера, изнесува 26,5 степени Целзиусови. Многу топло време ќе имаме и во недела, а веќе од понеделник се очекува драстичен пад на дневните температури кои во вторник и среда ќе бидат за десетина степени пониски од денешните. OhridNews
| | веќе видена | слични

Невреме со силен ветер, дожд и град не очекува вечерва. Од Управата за хидрометеоролшки работи велат дека во вечерните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, сличен како влажниот бран од вчера вечерта. Ќе бидат зафатени скопскиот и тетовскиот регион, но можно е нестабилност да има и во други делови од земјата. По пеколниот ден, кратката бура вечерва сепак нема да донесе значително опаѓање на температурите во викендот што следува. Заладување се очекува од стартот на следната недела. Пад на температурите ќе има уште во понеделник, за два до три степени, а од вторник горештините ќе ги снема. Ќе биде посвежо за осум до десет степени.    
| | веќе видена | слични

Попладне нова бура ќе ја зафати Македонија најавуваат од УХМР. Немремето ќе биде слично на вчерашното со силен ветер, дожд и грмотевици. Повторно најизразено ќе биде во Скопско и Тетовско. Не се исклучува да бидат зафатени и други региони. Ќе трае кратко. По синоќешното благо разладување, викендот ќе биде пеколен. -Викендот ќе имаме стабилно и многу топло време, утре максималната температура ќе се движе до 40-от степен, а во недела ќе достигне до 41 степен, рече Лена Јовановска, дежурен синоптичар во УХМР. Иако вчерашната бура ја намали температурата за 3 до 4 степени, топлотен бран има и денеска. Паднаа првите прекршочни пријави за непочитување на забраната за работа на отворено во најтоплиот период од денот. 2 градежни фирми од Скопје треба да платат казна од 5 до 8.000 евра. Иако еднаш биле предупредени од трудовата инспекција, не ги ослободиле работниците од 11 до 17 часот. И понатаму остануваат на сила сите препораки од државните институции. Администрацијата и од понеделник ќе работи од 7 до 15 ...
| | веќе видена | слични

Попладнево можен пороен дожд, засилен ветер и невреме Попладнево има можност за локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за изолирана појава на невреме, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Според податоците УВ зрачењето изнесува 8. Во текот на денот во земјава преовладува сончево и топло време со умерена локална облачност. Температурите се движат од 27 до 38 степени Целзиусови.
| | веќе видена | слични

Влажен и нестабилен бран од запад го донесе силниот ветер и невремето кое синоќа ги погоди северните и западните делови на земјата. И вечерва може да се очекува нестабилна облачност со пороен дожд грмежи и ветер, а не е исклучено и да дојде до невреме со град.Пеколните дневни температури од вторник ќе паднат за 8 до 10 степени! Дежурниот синоптичар во УХМР Лена Јовановска за подетално информираше дали и следните денови можеме да очекуваме невреме како вчерашното. - Во текот на изминатата ноќ северните и западните делови од земјата беа под влијание на влажен бран и нестабилност од запад, која услови нестабилно време со силен ветер на повеќе места во северните и западните делови од земјата со брзина од над 100 километри на час. Најпогодени од невремето беа Полошката котлина, Скопје и околината и Пелагонија. И денеска во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и ветер, а не е исклучено и невреме со град. Денеска ќе биде сончево и многу ...
| | веќе видена | слични

Во недела просечната дневна темепратура ќе биде 40 степени. Во делови од денот ќе има температури и над 45 степени. Од следната седмица се очекува благо намалување на температурите Во недела просечната дневна темепратура ќе биде 40 степени. Во делови од денот ќе има температури и над 45 степени. Од следната седмица се очекува благо намалување на температурите
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 291 | | | веќе видена

Фотографијата од записникот за поднесената кривична пријава во која стои исказот на Орче Камчев кој пријави изнуда во одделението за организиран криминал е ...
сите 369 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 189 | | | веќе видена

Власта е целосно инкриминирана и во паника. Криминалната банда на чело со аболицираниот Заев е качена на воз во еден правец, правец од кој нема назад. Месеците ...
сите 295 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена

Есад Рахиќ, директорот на истражниот затвор „Скопје“, во интервју за Радио Слободна Европа, открива дека за околу 200 евра притворениците нелегално набавуваат ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Не сите ги почитуваат препораките за работа на отворено

Од:
До кого (е-маил):
Порака: