Во море од штетни производи и дезинформации, следен чекор е регулација на македонските инфлуенсери

Храна, козметика, облека, разни скриени или нескриени реклами, сомнителни производи, но и голем број дезинформации и говор на омраза што доаѓаа од некои ...
| | веќе видена | слични

Заследете нѐ на ТелеграмGostivarpress.mk ·Водич: Останете безбедни на интернет, заштитете се од сајбер-малтретирање и вознемирување Во свет во кој дигиталните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Само преку инклузивен пристап македонското општество може да се соочи со предизвиците на вештачката интелигенција, а легислативата во земјава, која е во фаза ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дигиталните, нереални Барби модели на вештачката интелигенција (AI) стануваат сè почести, што за многумина претставува повод за анализа и критика за ...
| | веќе видена | слични

Дезинформациите и лажните вести ја искривуваат реалноста, тие имаат и негативни последици и влијанија врз општеството. Меѓутоа, со вистинско новинарство и ...
| | веќе видена | слични

19-то издание на меѓународната конференција „е-Општество.мк“ на тема „Вештачка интелигенција и човекови права: Потрага по вистинскиот баланс помеѓу иновација и ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 4 минути Во својата порака за 57. Светски ден на мирот, папата Фрањо размислува за влијанието на вештачката интелигенција врз светскиот мир и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Повеќе од 50 отсто од младите лица во Европа сакаат поголема финансиска едукација, а високиот интерес за поголемо познавање на светот на финансиите главно се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Секоја година, на 25 ноември, меѓународната заедница се обединува да ја повтори својата заложба за искоренување на насилството против жените. Датумот беше ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант, денес рече дека заканите на Иран нема да ја одвратат неговата нација да одговори на воздушниот напад во неделата ...
сите 618 | | | веќе видена

Австралиската полиција денеска соопшти дека вчерашниот напад со нож, за време на црковна служба во близина на Сиднеј, ќе се третира како терористички акт. ...
сите 137 | | | веќе видена

Македонија е пред историска одлука. Ова се повеќе од обични избори каде се носи судбоносна одлука за иднината на државата, за вас и вашите семејства. Ова се ...
сите 384 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вечерва во Велес рече Силјановска да избере што ќе биде, претседател или врховен командант на Армијата. Тој вели ...
сите 271 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во море од штетни производи и дезинформации, следен чекор е регулација на македонските инфлуенсери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: