Разочарани граѓани, поделени партии и нови неписмени генерации

„Државата да си плати“ За 8 месеци треба да се заменат околу милион важечки пасоши на граѓаните. Според МВР само 40 отсто пасоши се со новото име „Република ...
| | веќе видена | слични

Во секторот трговија на мало во Хрватска, просечната нето плата минатата година изнесуваше 6.269 куни (832 евра), а повеќето од водечките трговски синџири беа ...
| | веќе видена | слични

Во првото тримесечје од 2023 година во Македонија имало 9.467 слободни работни места, објави Државниот завод за статистика. Највисока стапка на слободни ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Бившиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, на социјалните мрежи објави статус во кој објави колку ја чинат државата платите на директорите на трите ...
| | веќе видена | слични
8 копии

За плати на директорите на трите државни агенции од безбедносниот сектор, само за еден месец граѓаните плаќаат речиси 10 илјади евра. Просечната плата на секој ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот технички министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, обелодени прецизно колкави плати заедно земаат тројца директори од јавниот сектор, практично ...
| | веќе видена | слични

Тројца шефови на главните македонски тајни служби ја чинат Македонија 120 илјади евра годишно само за плати без другите трошоци кои ги прават како директори. ...
| | веќе видена | слични

Ниските плати на просветните работници една од главните причини за лошото образование во земјава. На оваа тема своја анализа даде и познатиот и наградуван ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот почесен конзул на Република Македонија во Хрватска, на сѝоцијалните мрежи гои честита изборот на новата ректорка на универзитетот Св Кирил и ...
сите 65 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот ...
сите 287 | | | веќе видена

Холандскиот експерт за Балканот и екс дипломат во регионов Раиниер Јаарсма смета дека последната анкета на ИПИС (Институт за политички истражувања Скопје на ...
сите 407 | | | веќе видена

Тепачка меѓу повеќе лица се случила доцна синоќа во скопското село Волково, информираат од МВР. Според информациите, вчера во 23.45 часот било пријавено дека ...
сите 268 | | | веќе видена

Мала машина во срцето приклучена на батерии или живот на батерии. Вака Боре Минов, член на Здружението „Храбро срце“ во видео разговор за МИА го опишува ...
сите 121 | | | веќе видена

Неуспехот да се смири ситуацијата на северот на Косово ќе има негативни последици, а Европската унија е подготвена да спроведе решителни мерки во оваа прилика, ...
сите 608 | | | веќе видена

Народот јасно гледа дека состојбата е неподнослива со уништената економија, доста е од националните предавства и порази кои што ги организира и во континуитет ...
сите 133 | | | веќе видена

Време зa читање: 2 минути Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 2 јуни просечната часовна цена на еден мегават час ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Разочарани граѓани, поделени партии и нови неписмени генерации

Од:
До кого (е-маил):
Порака: