Реал победи на Камп Ноу и се многу блиску до титулата

Низата од 11 натпревари, во кои Барселона славеше победи над Реал Мадрид го доживеа својот крај. „Кралевите“ конечно го победија својот лут ривал и тоа на нивниот храм „Камп Ноу“. Со оваа победа Реал е многу блиску до враќање на тронот во шпанскиот фудбал затоа што имаат предност од 7 поени, а до крајот преостануваат уште 4 натпревари. Барса не ја играше својата препознатлива игра што се должеше на одличната тактичка поставеност на фудбалерите на Реал во режија на Жозе Мурињо. Во првото полувреме Кедира ја искористи грешката на Валдес и Пујол и ги доведе гостите во предност. Чави промаши ситуација од која обично фудбалерите на Барса погодувале и со тоа пропушти да дојде до израмнување. Сепак, Каталонците го израмнија резултатот во 70-тата минута преку Алексис Санчез, кој влезе во игра само 2 минути претходно. Голот вреден победа, а веројатно и титула го постигна Кристијано Роналдо, на одлична асистенција на Месут Озил во 73-тата минута. Други статии Тери остана без капитенската лента, кој ќе биде неговиот ...
| | веќе видена | слични

Специјалниот Жозе Мурињо го пронајде лекот за играта на Барселона. Со колективна одбрана запрен е волшебникот Лео Меси и изненаден е Пеп Гвардиола. Веднаш по поразот во Ел Класико од најголемиот ривал Реал Мадрид предводникот на шпанскиот првак Барселона Пеп Гвардиола на лутиот ривал од Мадрид му ја честиташе победата и шампионска круна во Примера дивизонот. Во своето прво обраќање по поразот од Реал во Ел Класикот предводникот на Барса, Гвардиола, порача: Му честитам на Реал Мадрид на победата и освоената шампионска титула, игравме добро, но загубивме премногу топки на почетокот од натпреварот. Реал физички е многу силна екипа, и тоа не чинеше пораз. Преку официјалниот сајт на Барселона се огласи и велемајсторот од средниот ред на Каталонците Андрес Инеста: Ме боли душата заради овој пораз. За жал не успеавме да ја комплицираме борбата за титулата во Шпанија.Овој пораз мора да го оставиме зад нас колку и да биде болен и мора добро да се подготвиме до вторник и реваншот против Челзи во кој ќе ...
| | веќе видена | слични

По два пораза за една недела и збогување со одбраната на титулата во шпанското првенство, актуелниот европски првак на реваншот против Челси вечерва ќе брка негатива од еден гол за да не загуби уште една битка Барселона вечерва (20.45 ч.) на свој терен против Челси ќе мора да докаже зошто е актуелен европски првак. Kаталонскиот гигант ќе брка негатива од 0-1 против англискиот тим во полуфиналето од фудбалската Лига на шампионите. Барселона петта сезона по ред е во полуфиналето и го брка четвртото финале. Челси, кој нема триумф во европската елита, досега само еднаш играл во финалето. Покрај негативата од еден гол, Барселона мора и психички да се врати бидејќи каталонците за помалку од една недела загубија два важни дуела. По поразот во Лондон, Барса беше покорена на свој терен од вечниот ривал Реал Мадрид (1-2) и ја загуби битката за одбрана на титулата во Шпанија. - Верувам дека играчите можат да се кренат по поразот од Реал Мадрид. Мораме да најдеме начин за добро да профункционираме против Челси. Тоа е ...
| | веќе видена | слични

Португалецот му донесе прва првенствена победа на Реал над Барселона уште од 2008 година, кога „кралевите“ последен пат ја освоија шампионската титула во Примера Го реши дербито на “Ноу Камп“Кристијано Роналдо Реал Мадрид ја совлада Барселона со 2-1 во ел класико-дербито на „Ноу Камп“ со 42-от првенствен гол сезонава на Кристијано Роналдо и се доближи до титулата во шпанската фудбалска Примера. „Кралевите“ имаат седум бода повеќе од актуелниот шампион Барселона, која е второпласирана, и доволни им се два триумфа во последните четири кола за да ја освојат првата титула по сезоната 2007-2008. Тренерот на Барселона, Пеп Гвардиола, веќе ја призна капитулацијата во Примера. - Му честитам на Реал Мадрид на победата и на освоената титула. Ние бевме под притисок поради важноста на натпреварот, кој уште повеќе се зголеми по примениот прв погодок. Успеавме да се вратиме во мечот, но вториот гол пресуди - искрен беше Гвардиола. Роналдо погоди на додавање од Месут Озил во 72. минута, искористувајќи го истрчувањето на ...
| | веќе видена | слични

Победата од 2:1 на Ноу Камп за екипата на Реал Мадрид значеше голем чекор напред во освојувањето на титулата во Примера бидејќи на четири кола до крајот "кралевите" имаат седум бода кои би требало да бидат повеќе од доволни за да се одржи првото место и по 2008 година титулата да се врати на Бернабе. Иако победата на Реал си е сосема заслужена од прикажаното на теренот остануваат сомнежи на играта на двете екипи. Го немаше жарот со кој се играше на минатите дуели меѓу двата. Дефанзивците на Реал беа и повеќе од дисциплинирани во извршувањето на своите задачи. Не одеа безглаво во запирањето на противничките играчи и беа максимално концентрирани на играта. Од друга страна немаше ниту некакви поголеми провокации од Барселона, па се мина во најдобар ред. Првпат откако Мурињо е дојден во Реал "Ел Класико" беше мирно и во прв план беше фудбалот. Сето ова нималку не ја оспорува победата. Напротив, Реал беше подобриот на теренот и покрај тоа што Барса имаше доминација. Дури и спорниот момент при првиот гол не го ...
| | веќе видена | слични

Со триумфот против директниот конкурент Барселона (2:1), екипата на Жозе Мурињо сега има предност од седум бода до крајот на сезонава Фудбалерите на Реал (М) го ставија најважниот печат на новата шампионска титула во шпанската Примера дивизион откако заслужено со 2:1 на "Ноу Камп" го победија директниот ривал во борбата за тронот, Барселона. Освен фудбалерите најзаслужен за историската победа е предводникот на "кралскиот клуб", Жозе Мурињо, кој примени одлична тактика за која немаа одговор избраниците на Пеп Гвардиола, а максимално немоќен беше и најдобриот фудбалер на денешницата, Лионел Меси. Среќниот гол на Кедира (17') беше анулиран со уште посреќен гол на Санчез (70'), но најголемата ѕвезда во дресот на Реал (М), Кристијано Роналдо, брзо врати со гол (73') за голем триумф. - Прво сакам да му честитам на противникот за победата и за новата шампионска титула. За ништо на светот не би ги сменил моите фудбалери. И во минатото сме биле во ваква ситуација, но секогаш се враќавме на победничката патека. Ги ...
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид во голем стил, со победа на гости кај Барселона (2-1) најави дека ќе биде тимот што сезонава ќе ја освои титулата во шпанската фудбалска Примера дивисион. На четири кола до крајот Реал има седум бода пред каталонскиот гигант и само формално треба да одработи и да ја прекине тригодишната доминација на најголемиот ривал Барселона. Сејду Kедира погоди во 17. минута за водство на Реал, Алекси Санчес израмни во 70, а само три минути подоцна Kристијано Роналдо беше прецизен за победа на гостите. Со овие два гола Реал стигна до 109 погодоци сезонава, што е нов апсолутен рекорд во шпанското првенство. И претходниот рекорд беше на Реал и тоа од сезоната 1989/90. - Одигравме многу добар меч и заслужено победивме. Честитки за сите мои соиграчи. Сега треба да се фокусираме на дуелот против Баерн во Лигата на шампионите – рече Роналдо, чиј тим стигна до рекордната 14 победа на гости сезонава. Тренерот на Барселона, Пеп Гвардиола, го призна поразот и им ја честиташе титулата на мадриѓани. - Честитки за ...
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид победи со 2:1 и речиси ја обезбеди шампионската титула во шпанското првенство. Победничкиот гол беше дело на Кристијано Роналдо, додека претходно во листата на стрелци се запишаа и Алексис Санчес и Сами Кедира. Пеп Гвардиола направи две изненадувачки одлуки, вметнувајќи ги „Ла Масија“ талентите, Тиаго Алкантара и Кристијан Тељо, едниот во средината, другиот на десната крилна позиција. Жерар Пике повторно не беше во тимот, а и Сеск Фабрегас за кого самиот Гвардиола подоцна ќе признае дека требало да игра. Жозе Мурињо одигра храбро откако ги остави истите единаесет од натпреварот против Баерн Минхен каде неговиот тим загуби, а тоа значеше дека многу критикуваниот Фабио Коентрао остана на левата бековска позиција. Исто како и Челзи во Лигата на шампионите, шансите на Реал зависеа и од лошата реализација на Барселона, но во секој случај и шансите на домаќините беа ограничени. Барселона Ако Реал играше со вообичаената формација 4-2-3-1, изборот на Гвардиола беше изненадување. Се одлучи за 3-4-3, што ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Барселона, Пеп Гвардиола, призна пораз во битката за титулата во шпанската Примера дивисион, по поразот од 2:1 од Реал Мадрид на „Камп Ноу“. „Мораме да му честитаме на Мадрид за победата и за титулата, што, исто така, ја освои вечерва. Создадовме шанси, но немавме свој ден. Понекогаш тоа се случува против така добар противник како Мадрид“, кажа Гвардиола. На четири кола до крајот, Реал има седум бода предност над Барселона.
| | веќе видена | слични

Не стивнуваат реакциите по „Ел Класико“, медиумите ја величаат играта на Реал Мадрид и одличната тактика што ја подготви Жозе Мурињо. Еве дел од клучните моменти кои се наведуваат како решавачки за триумфот на „кралевите“. Мурињо се одлучи на „Камп Ноу“ да истрча со истите единаесетмина со кои играше и против Баерн во Минхен. Од друга страна, Пеп Гвардиола ги внесе од почетокот Телјо и Тијаго, кои се покажа дека не се се уште дораснати за да играат главна улога на „Ел Класико“. Со внесувањето на овие двајца млади фудбалери, многу поголем притисок падна врз Чави и Меси, кои заедно со Иниеста беа и единствените на кои требаше Мурињо посебно да внимава. За разлика од сите минати дуели, Португалецот посвети многу повеќе внимание на плејмејкерот Чави, па можеше да се забележи дека до него постојано имаше најмалку еден играч од средниот ред на Реал за да го притиска, да не може многу да размислува и да го пронаоѓа најдоброто решение при градењето на нападот на Каталонците. Статистиката покажува дека за 70 минути ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реал победи на Камп Ноу и се многу блиску до титулата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: