Влада: Одлуката на Уставниот суд не значи автоматски зголемување на платите на сите именувани лица за 78 проценти

Одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани лица е конечна и треба да се почитува. ...
| | веќе видена | слични

Пратениците вчера земале зголемена плата, не во цел износ туку околу 17.000 денари плус, колку што чинат осумте дена откако Уставниот суд го одмрзна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот претседател на законодавниот дом Трајко Вељаноски преку отворено писмо им се обрати на претседателот на Собранието Талат Џафери, координаторите на ...
| | веќе видена | слични

Пред Уставен суд се собраа незадоволни граѓани поради овозможеното енормно зголемување на платите за функционерите во услови на економска криза кога со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред Уставен суд во петокот попладнето, во организација на партијата Демократи, се одржува протест против драстичното зголемување на функционерските плати кое ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Без врева и во тајност, пратениците си ги зедоа покачените плати овозможени со одлуката на Уставниот суд. Покачувањето за март е за 8 дена или, конкретно, за ...
| | веќе видена | слични

Во отворено писмо до актуелниот спикер Џафери и до сите парламентарни партии вели дека треба да седнат на маса и да договорат наместо пресметката по ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, им порача на пратениците дека тие се тие кои имаат мож сами да носат законски измени со кои ќе се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јужниот тек на реката Дњепар најверојатно ќе се врати во нивото на својот брег до 16 јуни, откако неделава беше крената во воздух браната Каховка што ...
сите 403 | | | веќе видена

Центарот за управување со кризи (ЦУК) ја координира работата на институциите. Се слушнав со градоначалникот на Делчево и веднаш нашите служби, дежурниот ...
сите 109 | | | веќе видена

Вчера во 20.30 часот, полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од слобода Р.Л.(41) од тетовско село, соопшти МВР. „Тој се сомничи дека се самозадоволувал ...
сите 454 | | | веќе видена

Времето денеска претпладне беше сончево со променлива облачност, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, ...
сите 201 | | | веќе видена

Вагнер беше обвинет за поттикнување анархија на линиите на фронтот на Русија, откако еден од воените команданти на Кремљ тврдеше дека платениците на Пригожин ...
сите 52 | | | веќе видена

Осомничениот за нападот со нож врз деца и постари лица во градот Анеси на француските Алпи е префрлен во истражен затвор каде што ќе биде задржан во очекување ...
сите 63 | | | веќе видена

Голем број познаници, пријатели и колеги денес дојдоа во Македонскиот народен театар и се простија од актерот Трајче Ѓорѓиев. Комеморацијата започна со исечоци ...
сите 41 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Влада: Одлуката на Уставниот суд не значи автоматски зголемување на платите на сите именувани лица за 78 проценти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: