Киев: Кина треба да одлучи дали сака да посредува во конфликтот во Украина или „да стои настрана“

Кинескиот претседател Кси Џинпинг и неговиот украински колега Володимир Зеленски можеби ќе водат преговори, но подготвителната работа за нив наиде на одредени ...
| | веќе видена | слични

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, ја предупреди во четвртокот Кина од којашто Европската унија е трговски силно зависна, дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии
5 копии

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, денеска изјави дека односот на Кина кон војната во Украина ќе биде „одлучувачки фактор за ...
| | веќе видена | слични

Украина денес се наоѓа во 399-от ден војна, откако Русија изврши инвазија врз земјата. Ова се главните теми кои го одбележаа денешниот ден. Изјавата на рускиот ...
| | веќе видена | слични

Во услови на зголемена загриженост дека кинескиот лидер Ши Џинпинг ја засилува својата поддршка за руската војна во Украина, шпанскиот премиер Педро Санчез ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи на Кина соопшти дека засега нема информации за потенцијална средба меѓу кинескиот лидер Си Џинпинг и украинскиот ...
| | веќе видена | слични

Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси денеска ја посети нуклеарната централа во Запорожје во југоисточна Украина, која е под ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лоша вест е тоа што не одлучува ДУИ и Али Ахмети дали ДУИ ќе ја напушти владата. СДС треба да се охрабри и да ја прифати подадената рака за преодна влада, ...
сите 987 | | | веќе видена

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на ...
сите 398 | | | веќе видена

Кардиохирургот д-р Сашко Јовев изјави дека и по неговото разрешување од директорската функција на државната Кардиохирургија, клиниката останува функционална и ...
сите 341 | | | веќе видена

Центарот за управување со кризи (ЦУК) ја координира работата на институциите. Се слушнав со градоначалникот на Делчево и веднаш нашите служби, дежурниот ...
сите 109 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за Сител одговори што му треба на ВМРО-ДПМНЕ да влегува во влада со апсолутна предност на анкетите. Има ...
сите 67 | | | веќе видена

Времето денеска претпладне беше сончево со променлива облачност, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, ...
сите 199 | | | веќе видена

СВР Велес вечерва излезе со официјална информација по видеото за тепачка на двајца директори на училишта во Кавадарци, објавено на социјалните мрежи. – Денеска ...
сите 289 | | | веќе видена

Вагнер беше обвинет за поттикнување анархија на линиите на фронтот на Русија, откако еден од воените команданти на Кремљ тврдеше дека платениците на Пригожин ...
сите 49 | | | веќе видена

Осомничениот за нападот со нож врз деца и постари лица во градот Анеси на француските Алпи е префрлен во истражен затвор каде што ќе биде задржан во очекување ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Киев: Кина треба да одлучи дали сака да посредува во конфликтот во Украина или „да стои настрана“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: