СЕ ПОДГОТВУВААТ ЗА НОВИОТ ТЕХНОЛОШКИ БРАН: Мајкрософт ќе инвестира милијарди во производителот на чет-ботови OpenAI


Време зa читање: 3 минути Мајкрософт објави повеќегодишна инвестиција од повеќе милијарди долари во вештачка интелигенција (ВИ) додека го продолжува ...
| | веќе видена | слични

Европскиот комесар за внатрешни пазари Тиери Бретон изјавил денеска дека новите закони на ЕУ кои се однесуваат на вештачката интелигенција ќе имаат за цел да ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 4 минути Извршниот директор на Alphabet и Google, Сундар Пичаи, изјави во четвртокот дека компанијата наскоро ќе додаде напредни функции за ...
| | веќе видена | слични

Том Хенкс ќе биде дигитално подмладен со помош на вештачка интелигенција во новиот филм во режија на Роберт Земекис. Филмот се одвива само во една соба и ги ...
| | веќе видена | слични

Гигантот „Гугл“ има свој адут со кој може да одговори на астрономската популарност на „ виртуелниот сезнајко “ четџипити, но се воздржува да го промовира за да ...
| | веќе видена | слични

Компанијата „OpenAI“ која стои зад „чет-ботот“ ChatGPT најави нов месечен план ChatGPT Plus наменет за користење на алатката со приоритетен пристап дури и кога ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Светот треба да го слуша гласот на Кина за да се стави крај на војната во Украина, изјави денеска шпанскиот премиер Педро Санчез во пресрет на неговата посета ...
сите 231 | | | веќе видена

„Не се констатирани недостатоци во рамките на надлежноста на Државниот санитарен и здравствен инспекторат“. Ова е заклучокот во соопштението до јавноста што го ...
сите 104 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека договорот меѓу Србија и Косово е „важен напредок“ и дека сега е од суштинско значење двете страни да ...
сите 757 | | | веќе видена

Народниот правобранител Насер Зибери, кој пред последните парламентарни избори беше промовиран од ДУИ во нејзин кандидат за премиер под мотото „Зошто да не?“ ...
сите 191 | | | веќе видена

Простор за сомневање има за пропусти во тековното функционирање и работење на КП „Идризово“ меѓутоа очекувам дека истрагата ќе даде подетални изгледи за тоа ...
сите 109 | | | веќе видена

Украинските деца кои руските сили ги заробија, а сега се вратени во Украина, раскажаа потресни работи. Русите на Крим однеле 17 млади луѓе на кои им кажале ...
сите 287 | | | веќе видена

Во сабота попладне ќе има локално наоблачување со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Нестабилно ќе биде и во делови од Скопската котлина, соопшти ...
сите 190 | | | веќе видена

Наспроти одлуката на ФЕД на својата редовна седница, деветта по ред, да ја зголеми основната каматна стапка помалку од досега (за 0,25 отсто) и со оваа одлука ...
сите 96 | | | веќе видена

Тоа е условот на партијата, до недамна дел од владината коалиција, за гласање отворање на Уставот и за гласање на ннеговви измени. „Со тоа што ние го врзуваме ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЕ ПОДГОТВУВААТ ЗА НОВИОТ ТЕХНОЛОШКИ БРАН: Мајкрософт ќе инвестира милијарди во производителот на чет-ботови OpenAI

Од:
До кого (е-маил):
Порака: