Радев: Благодарение на Макрон БЕЗ БУГАРИТЕ ВО УСТАВ НЕМА ЕУ ЗА МАКЕДОНИЈА


Според бугарскиот претседател Румен Радев, Македонија нема да стане членка на ЕУ, ако не влезат Бугарите во Уставот.За него имало агресија врз Бугарија и ...
| | веќе видена | слични

Невладини организации и здруженија на македонските Бугари со писмо бараат средба со еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји поради, ...
| | веќе видена | слични

Костадин Филипов, долгогодишен дописник на бугарските државни медиуми БНТ, БНР и БТА од Скопје, во интервју за тамошното Радио „Фокус“ ги лоцира, според него, ...
| | веќе видена | слични

За раководството на Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“, организатори на брендот „Мал битолски Монмартр“, нема ништо спорно во посетата на детските ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков вели дека во Македонија била силна реакција во однос на тоа треба да се направи и дека притисокот е ...
| | веќе видена | слични

Делото „Галичник” повеќе не го краси Бугарскиот културен центар во Скопје. Како што побара авторот Илија Пенушлиски, оваа уметничка творба е симната од ѕидот и ...
| | веќе видена | слични

Откако македонскиот сликар Илија Пенушлиски, побара неговото дело „Галичник“ да го нема вво Бугарскиот Културно-информативен центар во Скопје, истото денеска ...
| | веќе видена | слични

За жал, реакцијата во Република Северна Македонија е многу силна во однос на тоа што треба да направат. Добро е што го симнавме притисокот од Бугарија, бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Уметникот Илија Пенушлиски, еден од најреномираните македонски сликари, јавно ја замоли Галичката ликовна колонија да го повлече неговото дело кое е поставено ...
| | веќе видена | слични

Пред пет дена во Скопје беше отворена заедничка изложба на уметници од Македонија и Бугарија, насловена „Заедно”. На изложбата е изложена и една слика на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Ако тие избори би го решиле проблемот на нефункционирањето на градскиот систем, на ЈСП, непланското креирање на булевари и задоцнетите проекти. Тогаш ние сме ...
сите 523 | | | веќе видена

Во четвртокот вечера, околу 21,40 часот пред угостителски објект на подрачјето на општината Биурледа на улицатата „Александар Урдаревски“, полициски службеници ...
сите 549 | | | веќе видена

По четири години од сообраќајната несреќа во селото Ласкарци во која загинаа 16 луѓе и 37 беа повредени, Силвана, ќерка на една од загинатите во несреќата, ...
сите 114 | | | веќе видена

Селекторот на Мексико, Херардо Мартино поднесе оставка по елиминацијата во групната фаза на Светското првенство.Мексиканците одиграа едно од послабите светски ...
сите 185 | | | веќе видена

Поранешниот министер за здравство и познат неврохирург Венко Филипче, објави слика од едногодишно момче кое поминало тешка операција. „Едногодишниот Зоран е ...
сите 53 | | | веќе видена

Археолошкиот музеј на Македонија, Националниот археолошки институт со музеј при Бугарската академија на науките и Националниот музеј на Србија во ...
сите 126 | | | веќе видена

Се чини дека на руската армија и треба одмор на фронтот во Украина. Ова и дава шанса на украинската армија да напредува. Но, за тоа на Киев му треба повеќе ...
сите 208 | | | веќе видена

Метеорологот Славчо Попоски објави временска прогноза за цел декември. Вели дека според најновите анализи кои ги направиле со помош на најпрецизните нумерички ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Радев: Благодарение на Макрон БЕЗ БУГАРИТЕ ВО УСТАВ НЕМА ЕУ ЗА МАКЕДОНИЈА

Од:
До кого (е-маил):
Порака: