Откако реагираше Пенушлиски, ТРГНАТО Е ДЕЛОТО „Галичник“ од бугарскиот КИЦ во Скопје

Откако македонскиот сликар Илија Пенушлиски, побара неговото дело „Галичник“ да го нема вво Бугарскиот Културно-информативен центар во Скопје, истото денеска ...
| | веќе видена | слични

На 15 декември во Мултимедијалниот центар Мала станица, во 19 часот ќе биде отворена изложбата со наслов „Симфонија на бои во пентаграм“ на ликовната уметница ...
| | веќе видена | слични

Изложбата насловена „Метаморфози“ на ликовните уметници Викторија Митева и Орхан Ќамил ќе биде отворена денес, на 7 декември, во НУЦК „Бели Мугри“ – Кочани. На ...
| | веќе видена | слични

Во Центарот за култура „Бели мугри“ синоќа беше отворена ликовната изложба „Архитектура“ на членовите на Училиштето за цртање и сликање кое работи во состав на ...
| | веќе видена | слични

Во Националната установа Центар за култура „Бели мугри“ од Кочани денеска ќе се одржи изложба на цртежи насловена „Архитектура“ на учениците од Училиштето за ...
| | веќе видена | слични

Делото „Галичник” повеќе не го краси Бугарскиот културен центар во Скопје. Како што побара авторот Илија Пенушлиски, оваа уметничка творба е симната од ѕидот и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на денешниот ден треба да се знаат повеќе детали околу веќе извесното влегување на Алијанса за Албанците во Влада. Иако во претходните денови се ...
сите 189 | | | веќе видена

Ситуацијата во Газиантеп е страшна, луѓето се очајни, а вториот земјотрес уште повеќе ги налути и исплаши сите Два часа по вториот земјотрес со јачина од 7,5 ...
сите 276 | | | веќе видена

Антонијо Милошоски, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во радио Лидер зборуваше за чествувањето на Гоце Делчев каде потенцираше дека ...
сите 297 | | | веќе видена

Возачот на автомибилот марка „голф“ со гевгелиски регистерски таблички загинал на местото при судир со тешко товарно возило на клучката кај Три Чешми, каде се ...
сите 156 | | | веќе видена

Врнежите од дожд и формирањето снежна покривка на повисоките места мината недела, позитивно ќе влијаат на есенските посеви зашто количеството воден талог ќе ...
сите 212 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откако реагираше Пенушлиски, ТРГНАТО Е ДЕЛОТО „Галичник“ од бугарскиот КИЦ во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: