ССМ: Владата да ги заштити вработените во приватниот сектор каде газдите и во време на економска и енергетска криза направија милионски добивки


Владата сериозно да го разгледа и да го осуди условувањето на компаниите кои вчера се заканија дека ќе отпуштат од 30 до 50 проценти од работниците поради ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Воспитувачките и негователките во градинките се задоволни од потпишувањето на колективниот договор со кои се овозможуваат поголеми права на вработените во ...
| | веќе видена | слични

Дел од администрацијата ќе работи од дома, ќе се намали бројот на наставници затоа што биле премногу, ќе се кратат придобивките од колективните договори, ќе ...
| | веќе видена | слични

Претседателката на Форумот на жени на СДСМ и министерка за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, во синоќешната емисија „Клан Дебата“ истакна дека ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Вчера беа финалните преговори меѓу Министерството за труд и социјална политика и СОНК, а денес го потпишавме новиот грански колективен договор за вработените ...
| | веќе видена | слични

„Социјалниот систем по реформите во 2019 година се покажа дека и во време на ковид-криза е стабилен и отворен. Може да ги апсорбира сите граѓани кои во одреден ...
| | веќе видена | слични

Претседателката на Форумот на жени на СДСМ Јована Тренчевска, во емисијата „Клан Дебата“ на телевизија Клан, истакна дека државата успешно се справи во делот ...
| | веќе видена | слични

„Како што успешно се справивме со кризата предизвикана од пандемијата верувам дека успешно ќе се справиме и со економско-енергетската криза. Социјалниот систем ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска во синоќешното гостување во „360“ говореше за катуелните проблеми со јавниот автобуски превоз во главниот град. ...
сите 806 | | | веќе видена

Денеска се одбележува Меѓународниот ден за борба против корупцијата – 9-ти декември. Премиерот Димитар Ковачевски испрати јасна порака дека Владата има ...
сите 211 | | | веќе видена

Хрватска е на добар пат да го повтори успехот од пред четири години кога играше во финалето на Светското првенство, откако Коцкестите сега се пласираа во ...
сите 128 | | | веќе видена

Односите се сменија преку ноќ во моментот кога јас застанав во одбрана на приватните превозници и одбрана на побарувањата на нивниот долг веќе следниот ден ...
сите 50 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска им го честиташе на новинарите изборот на претседател и раководство на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), кои беа ...
сите 63 | | | веќе видена

Катар објави дека потпишал 27-годишен договор со Кина за снабдување на земјата со течен природен гас, велејќи дека тоа е најдолгиот договор некогаш постигнат ...
сите 210 | | | веќе видена

Истовремено политичарите поради поврзаноста на таа сцена со парламентарната партија АфД бараат заострување на безбедносните мерки за Бундестагот. „Мрежата на ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ССМ: Владата да ги заштити вработените во приватниот сектор каде газдите и во време на економска и енергетска криза направија милионски добивки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: