Софија намигнува само за Тирана


Со оглед на сегашните ставови, сѐ поизвесно е дека Софија ќе се обиде да ја аргументира приврзаноста кон проширувањето на ЕУ само со зелено светло за Албанија. ...
| | веќе видена | слични
10 копии
9 копии

Односите со Северна Македонија ќе бидат главна тема на вонредниот совет на коалициските партнери во бугарската Влада што треба да се одржи вечер во Софија на ...
| | веќе видена | слични

Во петок навечер ќе се одржи состанок на коалицискиот совет посветен на односте со Македонија. Ова го соопшти пратеникот од ИТН Станислав Балабанов. Според ...
| | веќе видена | слични

Софија не дава сигнали за промена на ставот и одобрување на барањата од Скопје за тргање на ветото и отворање на преговорите за влез на Македонија во ...
| | веќе видена | слични

Вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе ги собере владините партнери во бугарската влада. Средбата е на барање на премиерот Кирил Петков. Главна ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Стево Пендаровски вели дека не гледа значителна промена во однесувањето на Бугарија и смета дека шансите за деблокада до крајот на јуни се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Според објаснувањата на Бугарија, тие сакаат да го имитираат однесувањето на Грција кон Македонија во последните децении, поставувајќи ни предуслови за влез во ...
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на бугарското Собрание, Кристијан Вигенин смета дека во моментов Софија нема причина да го крене ветото за Македонија, но ја поддржува идејата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во разговорите во Софија денеска колку што знам нема никакви состаноци, но контактите продолжуваат постојано. Ние во целиот овој процес, особено во овие шест ...
сите 757 | | | веќе видена

Понудата на Христијан Мицкоски е задоцнета и лажна. модификуваниот предлог веќе ги содржи клучните македонски позиции и барања, имаме чист македонски јазик во ...
сите 483 | | | веќе видена

Имаме историски момент да се реши прашањето со македонскиот јазик, тешко дека ќе имаме подобра шанса или предлог којшто ќе го засега јазикот, затоа велам дека ...
сите 108 | | | веќе видена

Претседателот Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на втората сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет на ниво на ...
сите 238 | | | веќе видена

Општина Дебар до своите граѓани упати апел да бидат внимателни по зголемената инциденца на заразата со Ковид-19 во земјата и двата нови случаи во Дебар.Се ...
сите 322 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Софија намигнува само за Тирана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: