Се расправаат за минимална плата, додека за живот се потребни над 1.200 евра, а младите бегаат


Минималната плата е голем јаз меѓу синдикатите и работодавачите, а реалните потреби за живот на едно семејство се над 1.200 евра. Можен е колапс на фирми, но ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Собранието денеска едногласно со 101 глас „за“ го прифати предлогот на Владата по скратена постапка да бидат донесени измените на Законот за минимална плата. ...
| | веќе видена | слични

Македонските иселеници почнаа да се враќаат, а може да дојде и до наплив на мигранти од Германија и од Австрија, откако Владата најави зголемување на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вработениот Полико Авдиу, кој е шивач во компанијата „Текстил Солушн“ вели дека наишол на исти услови како во Германија и дека минималната плата од 18.000 ...
| | веќе видена | слични

Ова законско решение се носи по скратена постапка, а доколку се донесе, согласно договорот на ЕСС, треба да почне да се применува веќе од март што значи дека ...
| | веќе видена | слични

Владата ги скрои измените на Законот за минимална плата, со кои таа веќе од март ќе се искачи на 18.000 денари, и за кои им предлага на народните избраници да ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) очекува пратениците едногласно да го донесат законот со кој минималната плата во државата се зголемува на 18.000 ...
| | веќе видена | слични

Вработениот Полико Авдиу, кој е шивач во „Текстил Солушн“ и пред 8 години се вработил во компанијата, при денешната посета на премиерот Димитар Ковачевски на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Овој предлог ќе биде ставен на широк консултативен процес. Консултации во следните денови ќе се прават во Владата, со политичките партии, со претседателот на ...
сите 545 | | | веќе видена

Граѓаните не го разбираат новиот тарифник за струјата и не знаат како да ја пресметаат потрошувачката на калкулаторот што е објавен на веб-страницата на ...
сите 469 | | | веќе видена

Оваа влада, сака во рок од 48 саати да презентира фиктивна консултација, притоа сега гледаме дека или предлогот нема да оди во Собрание или ќе оди како ...
сите 1012 | | | веќе видена

Албанската новинарка Ериса Зикај од Брисел изнесе прогноза дека одлуката за преговачката рамка за Албанија и Македонија ќе се носи на 7 јули. Таа во емисијата ...
сите 625 | | | веќе видена

И покрај поинаквата и подобро смислена тактика на власта да го претстави францускиот предлог како различен и подобар од претходниот, се погласни укажувањата од ...
сите 22 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се расправаат за минимална плата, додека за живот се потребни над 1.200 евра, а младите бегаат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: