Се расправаат за минимална плата, додека за живот се потребни над 1.200 евра, а младите бегаат


Минималната плата е голем јаз меѓу синдикатите и работодавачите, а реалните потреби за живот на едно семејство се над 1.200 евра. Можен е колапс на фирми, но ...
| | веќе видена | слични

Собранието денеска едногласно со 101 глас „за“ го прифати предлогот на Владата по скратена постапка да бидат донесени измените на Законот за минимална плата. ...
| | веќе видена | слични

Македонските иселеници почнаа да се враќаат, а може да дојде и до наплив на мигранти од Германија и од Австрија, откако Владата најави зголемување на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вработениот Полико Авдиу, кој е шивач во компанијата „Текстил Солушн“ вели дека наишол на исти услови како во Германија и дека минималната плата од 18.000 ...
| | веќе видена | слични

Ова законско решение се носи по скратена постапка, а доколку се донесе, согласно договорот на ЕСС, треба да почне да се применува веќе од март што значи дека ...
| | веќе видена | слични

Владата ги скрои измените на Законот за минимална плата, со кои таа веќе од март ќе се искачи на 18.000 денари, и за кои им предлага на народните избраници да ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) очекува пратениците едногласно да го донесат законот со кој минималната плата во државата се зголемува на 18.000 ...
| | веќе видена | слични

Вработениот Полико Авдиу, кој е шивач во „Текстил Солушн“ и пред 8 години се вработил во компанијата, при денешната посета на премиерот Димитар Ковачевски на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Директорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми се очекува утре до Обвинителството да ја поднесе кривичната пријава против обвинителите Вилма Русковска, ...
сите 261 | | | веќе видена

Скандалозната изјава на министерката за култура со која најавува цензура на културното творештво не е ништо друго освен спроведување на Протоколот на дело. ...
сите 83 | | | веќе видена

Најдобриот стрелец во историјата на Манчестер јунајтед, Вејн Руни смета дека „ѓаволите“ треба да му ја исполнат желбата на Кристијано Роналдо и да му дозволат ...
сите 185 | | | веќе видена

За да се наполнат европските складишта за гас – потребни се 50 милијарди евра, 10 пати повеќе отколку што се мислеше.И додека најсилните енергетски компании се ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се расправаат за минимална плата, додека за живот се потребни над 1.200 евра, а младите бегаат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: