Кризен разговор: Блинкен предупредува од ескалација, Лавров бара запирање на „антируската хистерија“


САД нема да го чекаат следниот чекор на Москва, туку идната недела ќе ѝ испратат нова воена помош на Украина, порача Блинкен. Москва пак е загрижена поради ...
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Борис Џонсон во наредните денови ќе се слушне телефонски со рускиот претседател Владимир Путин и ќе ја посети Источна Европа, соопшти ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мили ја опиша, како што рече, акумулацијата на 100.000 руски војници во близина на украинската граница како најголема од Студената војна, објави Би Би ...
| | веќе видена | слични

Украинскиот претседател Владимир Зеленски стравува дека американската администрација можеби намерно да ја предимензионира наводната закана од руска инвазија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Водечкиот американски генерал Марк Мили изјави дека евентуалната руска инвазија на Украина би била „страшна“ и ќе доведе до голем број жртви. Мили ја опиша, ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Во Киев се одржа протест пред Врховната рада со барање до украинскиот претседател Владимир Зеленски да спречи војна со Русија, пишува весникот Вести.уа. Според ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека „во блиска иднина“ ќе ги премести американските војници во земјите од Источна Европа и НАТО.„Ќе ја испратам ...
| | веќе видена | слични

Разговорот меѓу американскиот претседател Џозеф Бајден и украинскиот претседател Володимир Зеленски во четвртокот „не помина добро“, изјави висок украински ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Добро е нашата црква да биде примена во канонско единство како Охридска архиепископија која има вековна историја, но никој нема право да и го одземе правото да ...
сите 587 | | | веќе видена

Одбраната на уапсените во случајот „Делчевски ниви“ поднесе жалба откако доцна синоќа по речиси 8 часа распит, скопскиот Кривичен суд одлучи да го прифати ...
сите 188 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со македонската делегација која е во дводневна посета на Ватикан и Рим по повод 24 мај – Денот на сесловенските ...
сите 297 | | | веќе видена

Здружението на единиците на локална самоуправа од понеделник најавуа средба за формирање став, по обвинувањата од власта дека општини формираат јавни ...
сите 155 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вели дека Отворен Балкан е најдобрата иницијатива за народите на Балканот.„Отворениот Балкан е најдобрата иницијатива ...
сите 203 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кризен разговор: Блинкен предупредува од ескалација, Лавров бара запирање на „антируската хистерија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: