Бомгартнер: Франција ќе се залага за надминување на спорот Скопје - Софија, но нема да биде посредник


Официјален Париз нема да посредува помеѓу Скопје и Софија за решение на спорот. Францускиот амбасадор во земјата Сирил Бомгартнер денеска порача дека нема ...
| | веќе видена | слични

„ДОБРОСОСЕДСТВО“ НА БУГАРСКИ НАЧИН „По неодамнешната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Македонија уследи нова канонада од навредливи изјави кон ...
| | веќе видена | слични

„Бугарија и Северна Македонија имаат 30-годишна рамка на односи од кои не можеме да избегаме, иако новиот премиер на РСМ на средбата со премиерот Кирил Петков ...
| | веќе видена | слични

Прашањата за идентитетот и за јазикот – за кои Ковачевски вели дека нема да преговара, а Петков тврди дека не се спорни – треба конечно да се тргнат од ...
| | веќе видена | слични

Делегации на македонската и бугарската влада следниот вторник во Софија ќе ја стартуваат агендата за формирањето на работните групи, на кои инсистира Бугарија. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Службите во Македонија се филијала на српските, кои пак се филијала на руските и ние не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ“. Вака го коментира ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – тешки дела против безбедноста на ...
сите 299 | | | веќе видена

Шефот на дипломатијата, Бујар Османи вели дека не се преговара за идентитетските прашања ниту за јазикот со официјална Софија. Тој денеска реферираше пред ...
сите 248 | | | веќе видена

Пожарот кој попладнево избувна во објект на улицата позната како „Пластичарска“е изгаснат. Територијалната противпожарна единица на Град Скопје интервенирала ...
сите 116 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со грчкиот амбасадор во земјава Русос Кундурос, кој му ја пренесе силна и недвосмислена поддршка од Грција и ...
сите 155 | | | веќе видена

Ова го соопшти Елисејската палата по состанокот на двајцата претседатели „претседателот Путин не изрази никаква офанзивна намера. Тој јасно кажа дека не бара ...
сите 602 | | | веќе видена

Владејачките партии во парламентот се задоволни од работата на владата на Кирил Петков за напредокот во односите со Република Северна Македонија (РСМ), а ...
сите 245 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Зоран Заев беше познат по бројните гафови и изјави што ги даваше за време на меѓународни средни, интервјуја или настани, но таквата пракса ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бомгартнер: Франција ќе се залага за надминување на спорот Скопје - Софија, но нема да биде посредник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: