Пендаровски: Ако македонскиот јазик не биде дел од 24-те официјални јазици на ЕУ, мене не ми треба таа Европска унија

„Ако после еден убав ден, после години години преговори со ЕУ, ако македонскиот јазик не биде еден од 24-те официјални јазици на ЕУ, мене не ми треба таа ЕУ. И ...
| | веќе видена | слични
2 копии

КВо однос на евроинтегративниот процес и прашањето со Бугарија, претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Димитар Ковачевски, во интервју за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во однос на евроинтегративниот процес и прашањето со Бугарија, во интервју за Канал 5 телевизија претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски истакна дека нашата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на брифинг со новинарите откри дека минатата година во декември тогашната МНР на Бугарија Екатерина Захариева му ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на СДСМ и мандатар Димитар Ковачевски е на „иста линија“ со бугарскиот премиер Кирил Петков кога станува збор за проширена соработка меѓу Скопје ...
| | веќе видена | слични

Бугарија лани барала официјално да потпишеме дека македонскиот јазик потекнува од бугарскиот и дека македонската нација произлегла од бугарскиот обид за ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денесшен брифинг со новинарите информираше дека поранешната шефица на бугарската дипломатија Екатерина ...
| | веќе видена | слични

Засега нема идеа за потпишување нов договор со нашиот сосед. Во оваа кратка реченица министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ја отслика моментната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 170 | | | веќе видена

Два брода ги напуштија украинските пристаништа во петокот. Украинскиот министер за инфраструктура, Олександр Кубраков, напиша на твитер дека еден од бродовите ...
сите 101 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што настана во моментот кога ...
сите 132 | | | веќе видена

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот на Украина, каде Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за гранатирање повеќе од една недела, „се ...
сите 300 | | | веќе видена

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое дело и живот ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пендаровски: Ако македонскиот јазик не биде дел од 24-те официјални јазици на ЕУ, мене не ми треба таа Европска унија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: