Годишна кампања на тема „Портокалови на светот: крај на насилството врз жените сега“


Пред присутните се обрати Елизабета Ѓоргиевска сопруга на претседателот Пендаровски, како и евроамбасадорот Дејвид Гир „Македонија како потписник на ...
| | веќе видена | слични

На 9 декември, во организација на „Реактор – истражување во акција“ и „ХЕРА – Aсоцијација за здравствена едукација“, се одржа конференција на тема „Грижи се ...
| | веќе видена | слични

Советувањето и работата со сторители на родово базирано насилство, аспектот на превенција на родово базираното насилство и поголемо вклучување на мажите во ...
| | веќе видена | слични

Првата Дама на Македонија Елизабета Ѓоргиевска учествуваше на панел дискусијата „Истанбулската конвенција и новиот Закон за спречување и заштита од насилство ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заштитата на жртвите од родовобазирано насилство не е возможна без вклученоста на момчињата и мажите, бидејќи нивната вклученост ќе доведе до поголема свесност ...
| | веќе видена | слични

Само затоа што не се гледаат лузните на жртвата, не значи дека насилството не се случило, вели Елизабета Ѓеоргиевска, сопругата на претседателот Стево ...
| | веќе видена | слични

Ова се дел од заклучоците кои ги истакнаа панелистите на денешната панел дискусија „Истанбулската конвенција и новиот Закон за спречување и заштита од ...
| | веќе видена | слични

За време на пандемијата забележано е зголемување на насилство врз жената во домот, па затоа е н еопходно е да има систематско собирање на податоци, односно ...
| | веќе видена | слични

„Во едно општество ќе имаме успешна приказна за справување со насилството врз жените и девојчињата и родовото базирано насилство само доколку сите алки од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова е истиот предлог, ако се прифати ќе биде национална катастрофа за Македонија и македонскиот идентитет, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо ...
сите 1009 | | | веќе видена

Група граѓани попладнево се собраа пред Владата за да го искажат револтот од модифицираниот француски предлог. Пееја „Едно име имаме“ и извикуваа „Оставка“ и ...
сите 494 | | | веќе видена

Спогодбата потпишана со Финска и Шведска за укинување на ветото на Турција за нивното членство во НАТО алијансата ги обврзува нордиските земји да ги исполнат ...
сите 157 | | | веќе видена

Заменик шефот на руската дипломатија, Алекасндар Грушко, денеска изјави дека приемот на Финска и Шведска во НАТО може да ја влоши воената ситуација во регионот ...
сите 239 | | | веќе видена

Претставници од органите и телата на гранските синдикати членки на Сојуз на синдикатите на Македонија денеска од пред Собранието побараа од пратениците членови ...
сите 317 | | | веќе видена

Со сите мани кои ги има Бугарија има јасна национална стратегија, а клучно е прашањето за Македонија. Конзистентната бугарска политика кон Македонија, уште од ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Годишна кампања на тема „Портокалови на светот: крај на насилството врз жените сега“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: